Mulczowanie trawnika: poradnik
Mulczowanie trawy to jeden z tych zabiegów pielęgnacyjnych, o których nie każdy pamięta - a szkoda, bo powinien! Po każdym koszeniu sumiennie grabisz murawę? Następnym razem pomyśl o jej mulczowaniu. To zabieg polegający na pokryciu trawnika materią organiczną, która, rozkładając się, zasili murawę, tym samym ją wzmacniając. Kiedy i jak mulczować trawnik? Czy można mulczować mokrą trawę? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!
Mulczowanie trawy – co to jest?
Piękny ogród wymaga nieco pracy i poświęceń. Niektóre prace są jednak naprawdę proste, a efekty, jakie przynoszą – rewelacyjne. Jednym z nich jest mulczowanie murawy. Na czym polega mulczowanie trawy?
To zabieg ogrodniczy polegający na rozrzuceniu na glebie materii organicznej. W przypadku trawnika jest to trawa – a raczej jej resztki pozostałe po koszeniu, czyli tzw. pokos. Dzięki odpowiedniej kosiarce wyposażonej w system mielenia trawa ulega ścięciu, rozdrobnieniu i równomiernemu rozsypaniu.
Głównym celem tego procesu jest zapewnienie trawnikowi substancji odżywczych pochodzących z naturalnego nawozu – pośrednią korzyścią jest ekologiczne utylizowanie ogrodowych odpadów.
Mulczowanie trawnika – czy warto je wykonać?
Dlaczego warto mulczować trawnik? Czy mulczowanie jest dobre? Oto kilka korzyści wynikających z tego zabiegu:
- pokarm dla trawy - rozrzucony pokos zapewnia trawie pokarm, m.in. dzięki dużym ilościom azotu, który zawiera;
- ekologia - mulczowanie to świetny wybór dla tych, którzy i tak nawożą trawnik. Zamiast chemicznego środka można użyć naturalnych składników, a to znaczna przysługa dla środowiska!
- poprawa nawilżenia - pokos zapobiega parowaniu wody z gleby i darni, a także przeciwdziała erozji podłoża;
- naturalna metoda walki z chwastami - a te mogą zniszczyć nawet najbardziej wypielęgnowany trawnik.
Na mulczowaniu trawy nic nie tracisz - a możesz tylko zyskać.
Sprawdź także: Wertykulacja trawnika krok po kroku. Kiedy i jak przeprowadzić wertykulację?
Jak często mulczować trawę?
Co za dużo, to niezdrowo. Z drugiej jednak strony, aby zabiegi pielęgnacyjne przynosiły efekty, trzeba wykonywać je regularnie. Jak często mulczować trawę, by efekty były satysfakcjonujące? Aby mulczowanie nie zaszkodziło trawie, musi ona być koszona dość często, nawet co kilka dni – wysokość mulczowanej trawy nie powinna przekraczać 4 cm.
Chodzi bowiem o to, aby na murawie były rozsypywane wyłącznie młode, lekkie źdźbła, które szybko ulegną rozłożeniu. Długo niekoszona trawa, o twardych, długich pędach i zawiązanych kwiatostanach rzeczywiście mogłaby pokryć darń zbyt grubą warstwą, stłumić ją i zacząć gnić. Równie niedopuszczalne jest mulczowanie trawników zachwaszczonych i porosłych mchem.
Kiedy mulczować trawę?
Najlepszą porą na wykonanie mulczowania jest okres wegetacji traw trwający od końca marca do końca października. Najbardziej wskazane jest wykonywanie mulczowania w czasie najsilniejszego wzrostu murawy, czyli w czerwcu.
Mulczowanie trawy jesienią nie jest już bardzo wskazane, zwłaszcza, że pokos – przykryty najpierw mokrymi liśćmi, a później śniegiem – może zacząć gnić i tworzyć niepożądany filc. Z tego też powodu przed zimą trawnik należy dokładnie wygrabić, usuwając nierozłożone fragmenty rozrzuconej trawy.
Sprawdź też: Kalendarz ogrodnika 2022 – co kiedy sadzić? Zaplanuj prace w ogrodzie na cały rok
Jak mulczować trawę? Najważniejsze zasady
Podjęcie decyzji o mulczowaniu dla posiadacza trawnika oznacza nieco więcej pracy niż dotychczas. Chcąc mulczować trawnik, pamiętaj o kilku istotnych kwestiach. To:
- rodzaj podłoża - na którym jest założony trawnik. Od tego, czy gleba jest podmokła lub wilgotna, zależy bardzo wiele. Słabo przepuszczalne i mokre gleby i mulczowanie to średnio udane połączenie ze względu na ryzyko gnicia pokosu. Jeśli zaś gleba jest piaszczysta i mało żyzna, mulczowanie jest jak najbardziej wskazane;
- rezygnacja z nawozów - trawnik, który zasilasz pokosem, nie powinien już być dodatkowo nawożony innymi substancjami;
- mulczuj tylko suchą trawę - nawet najlepszy sprzęt nie będzie w stanie efektywnie wykonać mulczowania, jeśli trawa będzie mokra. Dlatego też zabiegu nie należy wykonywać po deszczu – lepiej pozostawić go na suchą i słoneczną pogodę;
- cienka warstwa pokosu - szybkiemu rozkładowi ulegnie tylko trawa równomiernie rozrzucona i bardzo drobno pocięta, tworząca na murawie cienką warstwę;
- obserwuj kondycję trawnika - jeśli stwierdzisz, że murawa słabo rośnie i jej kondycja się nie poprawia, mulczowanie stosuj naprzemiennie ze zbiorem pokosu. Jeśli zaś uznasz, że rozrzucona warstwa jest zbyt duża i na trawniku zaczyna zbierać się filc, skorzystaj z zabiegu wertykulacji, czyli pionowego nacięcia darni usuwającego nagromadzoną powłokę;
- dbaj o czysty pokos - nie powinno być w nim ani łodyg, ani starej trawy;
- dbaj o drobny pokos - im mniejsze elementy pokosu, tym szybszy jego rozkład, a tym samym - szybsze i lepsze efekty, z minimalnym ryzykiem gnicia warstwy;
- dokładnie oczyść trawnik - oczywiście przed koszeniem. Pozbądź się gałązek, kamieni i innych zanieczyszczeń. Dzięki temu pokos będzie wartościowy!
Czym mulczować trawę?
Jak ustawić kosiarkę na mulczowanie? Ważny jest wybór odpowiedniej maszyny ogrodniczej . Na rynku ogrodniczym dostępnych jest wiele kosiarek wyposażonych w funkcję mulczowania – zarówno małych urządzeń ogrodowych, jak i traktorków przeznaczonych do strzyżenia rozległych trawników. Jest to precyzyjny sprzęt wyposażony w dwa noże – górny, służący cięciu podstawowemu, oraz dolny, wykonujący cięcie wykańczające.
Nowoczesna kosiarka mulczująca powinna również posiadać tzw. system mulczowania zmiennego, czyli opcję regulacji ilości rozrzucanej trawy. Drugą bardzo istotną funkcją jest możliwość wybrania wysokości koszenia – pomoże ona dopasować intensywność strzyżenia do potrzeb murawy, a tym samym lepiej określić stopień mulczowania. Taka kosiarka z mulczowaniem oszczędzi sporo czasu i pracy!
Czy mulczowanie trawy zwykłą kosiarką jest możliwe? Tak, jednak wymaga to dodatkowej czynności. Po skoszeniu trawnika trzeba przejechać kosiarką po pokosie, by go rozdrobnić.
Mulczowanie trawnika to zabieg prosty, a przy tym przynoszący wiele korzyści. Dla usprawnienia i przyspieszenia prac warto wybrać specjalną kosiarkę przeznaczoną do mulczowania, jednak jeśli masz zwykłą i nie chcesz jej wymieniać - także poradzi sobie z tym zadaniem.