7 pomysłów na sypialnię w stylu rustykalnym – przegląd inspiracji
Sypialnia - wnętrze z założenia nastrojowe, przytulne, kameralne. Najbardziej intymna przestrzeń w domu, w której odpoczywamy, ładujemy akumulatory dobrą energią, śnimy. Nic zatem dziwnego, że powinny w niej gościć spokojne, subtelne nuty, pomagające się odprężyć i zapomnieć o całym świecie pozostawionym za drzwiami. W poniższym artykule radzimy, jak zaprojektować przyjazną sypialnianą aranżację w rustykalnym tonie. Wszak trend rustykalny to kwintesencja domowego ciepła i sielskiej atmosfery. Wiele tu drewna, grubych, miękkich tkanin i urokliwych dodatków. Jak zatem zaaranżować sypialnię w stylu rustykalnym? Zapraszamy na krótki przegląd inspiracji!
1. Sypialnia rustykalna - naturalna paleta barw i drewniane wykończenia
W sypialni w stylu rustykalnym powinna rządzić spokojna, stonowana paleta barw – taka, aby nie przytłaczała aranżacji. Mile widziane są zatem rozbielone, gołębie tony, wyważone żółcienie czy złamana, butelkowa zieleń. Tę ostatnią warto jednak przemycać do wnętrza bardziej w formie drobnych akcentów, aniżeli okazałych płaszczyzn. Mogą być to zatem szmaragdowe, ceramiczne wykończenia, tkaniny czy dekoracje. Jednym z najważniejszych materiałów, jaki należy zaprosić do rustykalnej sypialni, jest oczywiście drewno. Najlepiej deski, na których maluje się jego naturalny rysunek – sęki, spękania i słoje.
Zwolennicy ciemniejszej palety barw mogą zabejcować drewniane elementy na zdecydowany od odcień, np. palisandru, mahoniu czy orzecha. W jaki sposób eksponować drewno? Na podłodze jako deski, na suficie jako belki lub na ścianach – jako klasyczną drewnianą okładzinę w formie boazerii lub lamperii. Warto również zatroszczyć się o oryginalną stolarkę – drzwiową i okienną.
2. Sypialnia rustykalna - jakie meble?
W rustykalnej sypialni najważniejszą rolę może odgrywać łóżko – duże, ciężkie, o drewnianej ramie. Mebel powinien zostać zaprojektowany w sposób jak najbardziej bezpretensjonalny i być pozbawiony misternych dekoracyjnych elementów. Im bardziej swojsko i naturalnie, tym lepiej! To samo zresztą tyczy się pozostałych mebli sypialnianych – szafy, komody czy półki powinny cieszyć oko prostotą i nawiązywać estetyką do sprzętów znanych nam z dawnych, wiejskich chat. Jeżeli lubisz starocie, koniecznie zaproś do wnętrza wiekowy, drewniany kufer o żeliwnych okuciach, stolik zrobiony ze starej maszyny do szycia czy taboret w formie koziołka. Każdy taki element to urokliwe nawiązanie do przyjaznej atmosfery ludowości!
3. Jakie dekoracje wybrać do rustykalnej sypialni?
O ile w rustykalnej sypialni warto zrezygnować z misternie zdobionych mebli, o tyle można swobodnie wprowadzać do wnętrza dekoracyjne akcenty. W tego typu przestrzeniach świetnie sprawdzą się ozdoby wykonane z naturalnych drewnianych elementów – drabinki zaprojektowane z gałęzi czy pieńki drzew wcielające się w rolę stolików pomocniczych. Oprócz tego można śmiało eksponować latarenki, lampiony, lampy naftowe, gliniane świeczniki wiklinowe kosze, ludowe pudełka, stare moździerze, żelazka z duszą czy dekoracyjne przyborniki krawieckie – słowem, wszystko, co tylko kojarzy nam się z sielską atmosferą!
4. Tapeta do sypialni w stylu rustykalnym
Na rustykalnych ścianach, prócz klasycznych, stonowanych barw lub drewnianych elementów, mile widziane są również tapety. Powinny być to jednak dekory subtelne i utrzymane w delikatnej kolorystyce, najlepiej nawiązujące do naturalnych motywów. Świetnym przykładem tapety, która doskonale sprawdzi się w tego rodzaju wnętrzu, jest np. słynny biało-szary model „Woods”, zaprojektowany w 1959 roku przez designera kultowej marki Cole&Son. I choć najczęściej można go spotkać we wnętrzach skandynawskich, wśród estetyki rustykalnej sprawdzi się równie dobrze! Oprócz tego warto zapraszać gustowne fototapety imitujące pieńki drzew, ceglane i kamienne okładziny lub... korek! Warto bowiem wiedzieć, że korkowe powierzchnie to jeden z designerskich bestsellerów lansowanych w tym roku przez czołowych wnętrzarskich projektantów.
5. Sypialnia w stylu rustykalnym - jakie tkaniny?
Wśród sypialnianej aranżacji w stylu rustykalnym dominującą rolę odgrywają tkaniny uszyte z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, len lub wełna. W przytulnej alkowie najważniejsze będą te, zdobiące łóżko — narzuty, koce, kilty i poduszki. Czytelnym nawiązaniem do rustykalnego szyku mogą być zwłaszcza tekstylia ozdobione wełnianymi warkoczami bądź charakterystycznym, folkowym wzorem. Mile widziane są tu zatem desenie łużyckie, kaszubskie czy góralskie. Na podłodze może zamieszkać gruby wełniany dywan oraz miękkie imitacje skór owczych. W długie, zimowe wieczory nie ma przecież nic przyjemniejszego niż przytulny materiał pod bosymi stopami! Do udekorowania okien przydadzą się długie i mięsiste, lniane lub bawełniane zasłony o surowym wykończeniu. Idealnie sprawdzą się tu zwłaszcza tkaniny utrzymane w jasnej palecie barw. Bawić się można również materiałami wykończonymi barwnymi haftami, koronką czy elementami czerwono-białej kraty.
6. Sypialnia rustykalna z nutą chalet
Modny trend chalet, choć podobny pod wieloma względami do rustykalnego, wywodzi z górskich chat, pełnych prostego, bezpretensjonalnego wzornictwa i naturalnych materiałów. Wiele tu zatem drewna, kamienia, skórzanych i futrzanych narzut oraz poduch ozdobionych wełnianymi warkoczami. Taka estetyka perfekcyjnie wpisze się w rustykalne sypialniane wnętrza, tęskniące za namiastką alpejskiego klimatu. Jeśli zatem marzy Ci się niecodzienna, nieco eklektyczna sypialniana aranżacja, ale boisz się zbyt dalekich wycieczek po rozmaitych stylach wnętrzarskich, możesz spróbować połączyć ze sobą oba te trendy, mające ze sobą wspólny stylistyczny mianownik. W tego rodzaju przestrzeni, prócz ludowych akcentów, powinno rządzić naturalne drewno, kamienne płaszczyzny oraz tkaniny imitujące futra i skóry. Oprócz tego koniecznie zaproś do sypialni elementy nawiązujące do świata górskiej fauny i flory - motywy jeleni, sów, krokusów czy góralskich szarotek.
7. Styl rustykalny w nowoczesnej sypialni
Choć określenie „rustykalny” z angielskiego oznacza wiejski i chłopski, spotyka się go dziś we wnętrzach, które mogą pochwalić się nowoczesną bazą. Nic w tym jednak dziwnego! Trend utrzymany w konwencji rustic doskonale prezentuje się również w bardziej minimalistycznej odsłonie, aniżeli wyłącznie w przestrzeniach zaprojektowanych na ludową modłę. Jeżeli zatem marzy Ci się sypialnia pełna drewna i ciepłych tkanin, ale pozbawiona np. dekoracyjnych wiekowych elementów, możesz śmiało zabrać się do projektowania takiej przestrzeni! Wystarczy, że za wezgłowiem łóżka zamieszka ceglana lub drewniana ściana, a na podłodze – kilka puszystych imitacji skórzanych dywaników. W aranżację możesz również wpleść skandynawskie lampy, a w rogu pokoju postawić designerski, nowoczesny fotel. Pamiętaj, że ze współczesnymi stylizacjami można eksperymentować do woli, a styl rustykalny fantastycznie się do tego nadaje!
Styl rustykalny to jeden z trendów, który nigdy nie wychodzi z mody! Ciepły i przytulny cieszy wszystkich estetów spragnionych domowej atmosfery. Oprócz tego pamiętaj, że jest to trend bardzo spójny, jednak jego malarskość i plastyczność daje nieograniczone możliwości aranżacyjne i pozostawia ogromne pole do popisu tym, którzy pragną go wprawnie miksować z innymi wpływami wnętrzarskimi.