Welwetowe meble wypoczynkowe – zobacz, czy będą pasowały do Twojego salonu!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE.
Kochają ją projektanci wnętrz oraz modowi styliści. Coraz większą sympatią darzą ją osoby zainteresowane nowoczesnymi trendami w aranżacji wnętrz. Mowa o tkaninie welwetowej, która szturmem wkracza do Polskich domów w postaci dekoracyjnych dodatków oraz efektownego obicia stylizowanych sof, eleganckich narożników i foteli wypoczynkowych. Poznaj cechy welwetu i dowiedz się, dlaczego warto postawić na ten rodzaj tkaniny w Twoim wnętrzu.
Welwet – od królewskich posiadłości po wybiegi mody
Historia welwetu sięga bardzo zamierzchłej przeszłości i nierozerwalnie wiąże się z arystokratycznymi i królewskimi rodami. Pierwotnie ta tkanina była dostępna wyłącznie dla najbogatszych. Zwykły śmiertelnik mógł jedynie zachwycać się opalizującym blaskiem strojnych szat monarchów czy pięknie wyszywanymi sztandarami. Niezwykle drogi welwet, początkowo wytwarzany z jedwabiu, był synonimem luksusu i gościł często w postaci elementów dekoracyjnych w posiadłościach władców. Dopiero w okresie późnego średniowiecza i renesansie, gdy we Włoszech i Hiszpanii zaczęły powstawać nowe technologie, pozwalające na wytwarzanie go taniej, stał się nieco bardziej dostępny.
Dziś nie wyobrażamy sobie świata mody czy aranżacji wnętrz bez tej tkaniny. Moda na nią okresowo wraca i odchodzi, jednak tak naprawdę tkaniny welwetowe (a także jej pokrewne, czyli aksamit i welur) są na tyle uniwersalne i szykowne, że zawsze znajdzie się na nie miejsce we wnętrzach czy na światowych pokazach mody. Tkanina ta zachwyca swoim wyglądem – opalizującym, subtelnym blaskiem, niepowtarzalną fakturą i niezwykle przyjemną w dotyku, mięciutką powierzchnią w postaci przytulnego „meszku”.
Sandra Białkowska, architekt, właścicielka pracowni Dobry Układ
Salony z sofami czy zestawami modułowymi z welwetu bardzo zyskują na finalnym odbiorze. Ta tkanina świetnie prezentuje się zarówno w pomieszczeniach minimalistycznych oraz loftowych, jak i tych bardziej wysublimowanych, z nutą glamour. W ofercie Gala Collezione mogę liczyć na szeroką paletę kolorystyczną tkanin obiciowych i idealnie dopasować sofę czy narożnik do projektu.
Na co zwrócić uwagę, kupując meble welwetowe?
Welwet to tkanina, która ma wiele oblicz. Sofy welwetowe czy narożniki obite welwetową tkaniną zagwarantują Ci zarówno wspaniałe wrażenia wizualne, jak też niepowtarzalne wrażenia zmysłowe. Welwetowe meble pokochają osoby, dla których liczy się dotyk - tkaninę charakteryzuje bowiem niezwykła przytulność, aksamitna gładkość i delikatność, która zachęca do błogiego leniuchowania.
Welwet – jak każdy inny materiał obiciowy – ma swoje charakterystyczne cechy naturalne. Ze względu na technologię wytwarzania, na jego powierzchni powstaje przyjemny w dotyku „meszek”. W trakcie użytkowania mebla te drobne „włoski” mogą układać się w różnych kierunkach, dając wrażenie cieniowania. Nie wszystkim się to podoba – jeśli więc lubisz, gdy pokrowiec mebla wygląda jednolicie, welwet nie będzie dobrą tkaniną dla Ciebie. Jeśli natomiast uwielbiasz grę światła i cienia, jaka rozgrywa się na powierzchni sofy welwetowej, jeśli szukasz mebli niebanalnych i unikalnych w wyglądzie – to taki mebel będzie strzałem w 10tkę. Wystarczy go systematycznie delikatnie przeczesywać miękką szczotką, by zachwycał swoim wyglądem i prezentował się wspaniale.
Welwet ze względu na technologię wytwarzania, jest tkaniną miękką i „lejącą”. Z tego powodu zdecydowanie polecany jest przede wszystkim na meble nieco mniejsze, pikowane, z marszczeniami i zdobieniami. W przypadku mebli o dużych, gładkich powierzchniach, mogą pojawiać się delikatne falowania, które są cechą naturalną wynikającą z właściwości welwetu. A zatem jeśli chcesz duży, gładki mebel, wybierz raczej sztywniejszą tkaninę, na przykład flok. Jeśli natomiast zachwyciła cię na przykład stylizowana sofa lub uroczy pikowany narożnik – welwet pięknie podkreśli ich design, wydobywając głębię i dodając meblowi „puchatości” i „mięsistości”.
Kolorystyczna głębia
Tkaniny welwetowe doskonale wyglądają w odcieniach pastelowych. Jednak największy efekt wizualny robią, gdy są zabarwione na soczyste, zdecydowane kolory, takie jak butelkowo-zielony, musztardowy, granatowy, szmaragdowy, bordowy i im podobne. W takim połączeniu wydobywają głębię kolorów, podkreślając ich piękno i charakter. Sofy w obiciu welwetowym w mocnych barwach, stają się prawdziwą ozdobą salonu, bez względu na to, w jakim stylu został urządzony. Doskonale odnajdą się zarówno we wnętrzach klasycznych, vintage i glamour, jak też dodadzą ciepła zimnym i surowym wnętrzom loftowym czy minimalistycznym.
Meble welwetowe wyglądają niesamowicie elegancko i szykownie. Opalizujący połysk sprawia, że meble stają się jeszcze bardziej trójwymiarowe. Kuszą swoim zmysłowym, niepowtarzalnym charakterem, zapowiadając udany wypoczynek i wspaniały relaks. Welwetowe sofy to meble dla tych, którzy doceniają piękno. Dla tych, którzy stawiają na styl, klasę i elegancję. Czy dołączysz do tego grona?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE.