Salvador Dalí – 6 ciekawostek dotyczących jego twórczości
Salvador Dalí to jedna z tych postaci, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Zasłynął jako czołowy przedstawiciel surrealizmu, artysta-ekscentryk i posiadacz najbardziej rozpoznawalnych wąsów w historii. Nie wszyscy wiedzą jednak, że urodzony w 1904 roku twórca ma na swoim koncie projekty mebli, lamp czy wystaw sklepowych. Oto 6 mniej znanych faktów na temat życia i twórczości Salvadora Dalego, które udowadniają, że wystrój wnętrz i design interesowały go równie mocno, co rzeźba czy malarstwo.
Nie tylko zegary. Dali uwielbiał malować szafki i szuflady!
Gdy myślimy o twórczości Salvadora Dalego, stają nam przed oczami cieknące zegary z obrazu “Trwałość pamięci”. Tymczasem do ulubionych motywów artysty należały półotwarte szafki i szuflady. Dalí sięgał po nie, tworząc swoje najsłynniejsze prace, m.in. “Płonącą żyrafę” czy ”Antropomorficzną szafkę”, a także mniej znane rzeźby i grafiki. W ten sposób nawiązywał do głoszonej przez Zygmunta Freuda teorii psychoanalizy, która leżała u podstaw surrealizmu. Częściowo otwarte, wystające z ludzkiego ciała szuflady miały symbolizować ukryte myśli i pragnienia, do których dotrzeć mogą wyłącznie psychoanalitycy.
Meble jego projektu są dziś dostępne w produkcji
Pod koniec lat 20. Dalí przeniósł się do Paryża, gdzie zawarł wiele interesujących znajomości. Do grona jego przyjaciół i współpracowników dołączył zdolny projektant mebli Jeane-Michel Frank. Dalí chętnie podsuwał mu swoje pomysły, które zaskakiwały przepychem i surrealistyczną formą. Niektóre nigdy nie wyszły poza sferę fantazji, inne doczekały się realizacji dopiero po śmierci artysty. Za wdrożenie projektów Dalego do produkcji odpowiada hiszpańska firma Barcelona Design. Dzięki jej staraniom mamy dziś szansę pogłaskać dziwaczną komodę-owcę, usiąść na wściekle fioletowej sofie Vis a Vis de Gala i podziwiać z bliska złote meble Leda (znane z obrazu "Kobieta z różaną głową").
Sportretował twarz Mae West jako... wnętrze domu
W 1934 roku powstał jeden z najciekawszych obrazów Salvadora Dalego, czyli „Twarz Mae West mogąca służyć jako mieszkanie”. Artysta uwiecznił na nim popularną hollywoodzką aktorkę i seksbombę, która słynęła z odważnych ról i swobodnego stylu życia. Dalí podszedł do tematu z typową dla siebie fantazją. Zamiast namalować zwykły portret, skomponował twarz aktorki z różnych elementów wyposażenia. Włosy Mae West to udrapowana, spięta chwostami kotara, miejsce oczu zajęły obrazy, nosa – kominek z zegarem, podbródka – schody, a ust – czerwona sofa.
Jest autorem słynnej sofy w kształcie ust
Sofa z portretu Mae West zrobiła wkrótce solową karierę. Jak do tego doszło? Za namową Edwarda Jamesa – ekscentrycznego bogacza i patrona surrealistów – Dalí odtworzył swój pomysł w rzeczywistej skali, tworząc zmysłową sofę-usta. Własnoręcznie uformował kształt mebla i obił konstrukcję różową tkaniną. Chociaż Dalí wyprodukował zaledwie pięć egzemplarzy sofy, jego projekt zdobył ogromną popularność. Wystarczy wspomnieć, że w 1972 powstała nowa koncepcja mebla (Bocca), tym razem inspirowana ustami samej Marilyn Monroe. Za jej wykonanie odpowiadał włoski projektant Franco Audrito.
To jednak nie koniec historii! W tym samym roku pracę nad kopią oryginalnej sofy rozpoczął Oscar Tusquets, założyciel wspomnianej wcześniej firmy Barcelona Design. Pierwotny plan zakładał, że mebel trafi do pokoju Mae West w muzeum Salvadora Dalego w Figueres. Ostatecznie projekt nabrał rozmachu i sofa została wdrożona do produkcji przemysłowej. Dzisiaj można zakupić ją w sklepie Barcelona Design, podobnie jak inne meble sygnowane nazwiskiem genialnego artysty. Wróćmy jednak do tematu muzeum!
Zaprojektował własne muzeum
Salvador Dalí był artystą totalnym. Niech świadczy o tym fakt, że w latach 70. zaprojektował, urządził i otworzył własne muzeum w rodzinnej miejscowości Figueres (leżącej w Katalonii). Budynek stanął na ruinach dawnego teatru, które padło ofiarą bombardowań w trakcie hiszpańskiej wojny domowej. Wybór tego miejsca nie powinien dziwić, bo jak przyznał sam Dalí, całe jego życie było teatrem. Projekt muzeum, podobnie jak inne dzieła artysty, zaskakuje surrealistyczną formą. Czerwona bryła budynku została zwieńczona ogromną, szklaną kopułą. Na dachu pysznią się wielkie figury w kształcie jaj i złote posągi, a fasadę zdobią złote bochenki chleba, które uchodzą za jeden z symboli Katalonii.
Stworzył logo, które na pewno znasz
Salvador Dalí stoi też za jednym z najbardziej znanych logotypów w branży spożywczej. O jakim produkcie mowa? O kultowych lizakach Chupa Chups, które wymyślił hiszpański przedsiębiorca Enric Bernat. Słynne logo w kształcie stokrotki powstało w 1969 roku i – mimo drobnych modyfikacji – wygląda dziś niemal tak samo jak 50 lat temu. Co ciekawe Dalí nie tylko opracował nowy znak towarowy, ale wpłynął również na zmianę projektu opakowań. Za jego radą zaczęto umieszczać logo na czubku lizaka, tak aby pozostawało widoczne z każdej strony.
Czym jeszcze zajmował się Salvador Dalí?
Lista rzeczy, którymi zajmował się Dalí jest bardzo długa. Artysta projektował witryny sklepowe (jedno ze zleceń zakończyło się skandalem, gdy wyrzucił przez okno stojącą na wystawie wannę), tworzył dodatki i ubrania dla samej Coco Chanel, grał w filmie Alfreda Hitchcocka, a w 1945 roku rozpoczął pracę nad animacją dla Walta Disneya, którą ukończono dopiero po śmierci słynnego surrealisty.