Jaki materac wybrać dla dziecka? Materace dla dzieci w różnym wieku
Znalezienie materaca dla dziecka może być nieco problematyczne. Przekonał się o tym każdy, kto zobaczył, jak ogromny jest wybór modeli materaców dziecięcych w sklepach internetowych i stacjonarnych. Choć każdy materac dla dziecka na pierwszy rzut oka wydaje się najlepszy, w praktyce trudno jest się zdecydować, na jakiej powierzchni powinna spać Twoja pociecha. O tym, jaki materac dla dziecka powinieneś wybrać, dowiesz się w dzisiejszym poradniku.
Materac dla dziecka – dlaczego jest tak ważny?
Bardzo często się zdarza, że wybierając łóżko dla dziecka, nadmiernie skupiamy się na jego cechach wizualnych. Jest to dość powszechny błąd, ponieważ wygląd łóżka nie gwarantuje komfortu i wygody. Decyduje o tym odpowiednio dobrany materac, który będzie dostosowany do wieku dziecka, jego wagi oraz indywidualnych potrzeb. Źle dobrany materac dla dziecka może prowadzić do wielu problemów, np. z zasypianiem, pojawieniem się alergii lub pogłębieniem wad kręgosłupa w przypadku starszych dzieci.
Konsekwencje złego doboru materaca dla dziecka
To, jaki materac dla dziecka wybierzesz, może mieć ogromne znaczenie w profilaktyce schorzeń kręgosłupa oraz zapobieganiu chorobom układu oddechowego. Miękka, falująca, nieprzewiewna oraz odkształcająca się powierzchnia materaca nie sprzyja ani zdrowiu, ani samopoczuciu Twojej pociechy. Co więcej, w przypadku dzieci w wieku szkolnym, może również wpływać na obniżenie koncentracji i prowadzić do problemów z uczeniem się. Wybierając więc materac dla dziecka, nie warto szukać nadmiernych oszczędności lub dokonywać zakupu pod wpływem impulsu, czyli bez wcześniejszego zapoznania się z charakterystyką danego modelu.
Materac dla dziecka – czym powinien się charakteryzować?
Materace dla dzieci powinny być:
- wolne od toksycznych substancji – niedopuszczalne jest, aby w materacu dla np. niemowląt znajdowały się toksyczne substancje chemiczne. Są one nie tylko szkodliwe, ale również mogą działać drażniąco na delikatną skórę i układ oddechowy dziecka;
- antybakteryjne – antybakteryjność sprawia, że nawet w przypadku zabrudzenia powierzchni np. moczem, nie dochodzi do namnażania się bakterii;
- antyalergiczne – materac dla dziecka powinien być hipoalergiczny, aby zapewnić dziecku (a zwłaszcza niemowlęciu) bezpieczny sen.
Materace hipoalergiczne dla dzieci
Jeśli zastanawiasz się, jaki materac dla dziecka będzie najlepszy, warto zwrócić uwagę na modele hipoalergiczne. Dlaczego? Materace hipoalergiczne zapobiegają odkładaniu się wewnątrz kurzu, roztoczy oraz innych alergenów, które mogą przyczynić się do chorób układu oddechowego, np. astmy.
Co więcej, dzięki zastosowanym systemom „oddychającym”, nie zatrzymują one wilgoci pochodzącej z powietrza, potu lub moczu. Do materaców antyalergicznych zaliczamy m.in. kokosowe, piankowe oraz lateksowe (syntetyczne).
Materac piankowy dla dziecka
Materace piankowe cieszą się obecnie dużą popularnością. Nic w tym dziwnego, ponieważ nie tylko cechują się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi, ale również należą do grona hipoalergicznych. Dodatkowo zapewniają optymalne podparcie dla kręgosłupa, są sprężyste i wspomagają nocną regenerację.
Warto jednak pamiętać, że pianka piance nierówna, dlatego przed zakupem należy sprawdzić, czy jest to model wysokoelastyczny, najlepiej z pianki HR, o wysokiej gęstości.
Materace z pianki wysokoelastycznej – zalety
Materace z pianki wysokoelastycznej należą do jednych z najczęściej wybieranych przez rodziców. W czym tkwi ich sekret? Sprawdźmy:
- gwarantują odpowiednie podparcie dla kręgosłupa – sen na złym materacu najbardziej wpływa na kręgosłup, o czym przekonał się każdy, kto choć raz obudził się np. w wyrobionym i odkształconym łóżku hotelowym. Odpowiednie podłoże powinno zapewniać stabilne podparcie, dzięki czemu rozwój dziecka nie zostanie w żaden sposób zaburzony;
- są przewiewne – przewiewność to kolejna cecha dobrego materaca dla dziecka, ponieważ wewnątrz nie dochodzi do zatrzymywania i gromadzenia się wilgoci, a co za tym idzie, ryzyko rozwoju pleśni jest ograniczone do minimum.
- są odporne na odkształcenia – odporność na odkształcenia sprawia, że materac przez wiele lat zachowuje swoje właściwości i nie traci na jakości. Z powodzeniem może być więc ponownie używany np. przez kolejne dziecko.
Materace ortopedyczne dla dzieci w wieku szkolnym
Jaki materac będzie najlepszy dla starszego dziecka? U dzieci w wieku szkolnym bardzo często diagnozuje się schorzenia kręgosłupa, które są wynikiem złej postawy, zbyt ciężkiego plecaka lub niewystarczającej aktywności fizycznej. W takim przypadku warto rozważyć zakup materaca ortopedycznego, który ma właściwości redukujące ból oraz wspomagające rozluźnienie. Dodatkowo dzięki odpowiedniej twardości i elastyczności oraz budowy, gwarantuje właściwe i równomierne podparcie dla całego ciała.
Materace z kokosowym wypełnieniem
Kolejną, równie ciekawą propozycją są materace z wypełnieniem kokosowym. Są hipoalergiczne i bezpieczne, a dodatkowo cechują się całkiem niezłą wytrzymałością na odkształcenia. Decydując się na zakup, warto szukać modeli z dodatkiem płynnego lateksu (tzw. lateksowanie włókien), dzięki czemu naturalne wypełnienie jest dodatkowo wzmocnione i chronione przed nadmiernym zawilgoceniem.
Materace kokosowe – zalety
Materace kokosowe mają wiele zalet:
- są antyalergiczne i przewiewne, co wyklucza możliwość rozwoju bakterii, grzybów lub pleśni;
- posiadają ekologiczne wypełnienie, ponieważ włókna pozyskiwane są ze skorupy orzechów kokosowych;
- są odporne na wilgoć, ponieważ włókna są ułożone w taki sposób, aby ewentualna ciecz swobodnie spłynęła i nie zatrzymywała się wewnątrz materaca.
Niestety materace kokosowe, pomimo wielu zalet, są nieco twardsze od piankowych lub lateksowych, co może niepokoić niektórych rodziców. W takim przypadku, warto wybierać modele dwustronne, które w razie potrzeby można dowolnie odwracać.
Jaki materac dla niemowlaka?
Aby zapewnić niemowlęciu maksymalny komfort, spokojny sen oraz rozwój, warto wybrać materac, który posiada wszystkie atesty i certyfikaty świadczące o bezpieczeństwie zastosowanych materiałów i komponentów, np. sprężyn (w przypadku modeli bonelowych). Do najbardziej wiarygodnych należą np. Oeko-tex Standard 100 lub CertiPUR (świadczą o tym, że produkt nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych), Instytut Zdrowia Matki i Dziecka oraz Centrum Zdrowia Dziecka.
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego?
W przypadku niemowląt najlepiej sprawdzi się materac średniotwardy (pozytywnie wpływający na kręgosłup dziecka) i bezstrefowy, czyli taki, w którym nie ma wyraźnego zaznaczenia miejsca, w którym powinna znajdować się głowa. Pamiętajmy, że do 3. roku życia kręgosłup jest w fazie kształtowania naturalnych krzywizn, dlatego materac dla dziecka w żadnym wypadku nie powinien być miękki.
Materac dla niemowlaka – wypełnienie
Wypełnienie, tuż obok twardości, jest jedną z najważniejszych cech każdego materaca. W przypadku niemowląt zaleca się zastosowanie modeli z pianki wysokoelastycznej (o wysokiej gęstości), lateksowe, kokosowe, lniane i konopne.
Dobry materac dla dziecka to gwarancja spokojnego i bezpiecznego snu, dlatego jego zakup powinien być przemyślany. Modele o wysokiej jakości wypełnieniu nie tylko zaskoczą Cię swoją żywotnością, ale również zadbają o to, aby Twoja pociecha każdego dnia budziła się wypoczęta i zrelaksowana.