Kamień do pizzy – jaki wybrać, jak piec i jak czyścić kamień do pieczenia pizzy?
Pizza, czyli prosty i tani placek pszenny z dodatkiem warzywnych i mięsnych składników, to najsłynniejsza potrawa włoskiej kuchni mająca prawdopodobnie największe grono fanów na całym świecie. Sekret tkwi w idealnie wypieczonym, kruchym spodzie pizzy, która potrzebuje jedynie dodatku sosu ze świeżych pomidorów, okraszenia serem, oliwą i liśćmi rukoli, by zamienić się w pokarm bogów.
Wiele osób próbuje odtworzyć smak oryginalnej włoskiej pizzy w domowych warunkach, jednak często zdarza się, że spód nie jest równo wypieczony, a placek w niektórych miejscach jest miękki, a na bokach zbyt kruchy. Przyczyną tego może być metalowa blacha piekarnika, która ma duży wpływ na sposób pieczenia pszennej pizzy. Jeśli marzy nam się idealna włoska pizza, wybierzmy specjalny kamień do pieczenia pizzy, dzięki któremu nawet w domowych warunkach upieczemy kruchy spód rodem z neapolitańskiej ristorante. Jaki kamień do pizzy wybrać? Jak przyrządzić pizzę na kamiennym spodzie? Jak myć kamienny spód do pizzy? Zapraszamy do naszego poradnika.
Kamień do pieczenia pizzy – dlaczego warto?
W prawdziwych włoskich restauracjach pizzę przyrządza się w dużym kamiennym piecu opalanym drewnem. Pszenny placek potrzebuje dosłownie kilku minut, by jego spód był idealnie wypieczony i chrupki, z charakterystycznymi zarumienionymi brzegami. Mocno nagrzana kamienna płyta pieca sprawia, że pizza z kamienia jest równomiernie pieczona, wilgoć z ciasta szybko odprowadzania, dzięki czemu placek jest chrupiący i aromatyczny w smaku.
Kiedy przyrządzamy pizzę w domu, placek najczęściej wykładamy na zimną blachę, wykładamy składnikami i dopiero wtedy wkładamy do nagrzanego piekarnika. Aluminiowa blacha będzie potrzebować czasu, aby się nagrzać i zanim osiągnie wysoką temperaturę, boki ciasta mogą być mocno spieczone, a środek pizzy wciąż mokry i wilgotny. Dlatego często zdarza się, że pizza odbiega w smaku od tej prawdziwej, za co winić można powierzchnię, na której piekliśmy spód.
Mniejszy gabarytowo od kamiennego pieca, a pozwalający uzyskać smaczny i kruchy placek jest kamień do pizzy. Ceramiczne kamienie do pizzy cieszą się coraz większą popularnością wśród prawdziwych fanów włoskiej kuchni, jak i kulinarnych amatorów, którzy chcą spróbować swoich sił w przyrządzaniu idealnej pizzy. Kamienie do pizzy kosztują niewiele, zajmują mało miejsca i są łatwe w utrzymaniu w czystości. Przyrządzona na nich pizza jest gotowa w mniej niż kwadrans, nie przywiera i zawsze wychodzi.
Kamienie do pizzy są dostępne w mniejszych i większych sklepach z wyposażeniem kuchni. Możemy również kupić kamień do pizzy przez internet, dzięki czemu będziemy mogli wybrać najlepszy model, porównując cenę, materiał wykonania oraz inne parametry.
Jaki kamień do pizzy wybrać? Szamotowy, granitowy czy z kordierytu?
Kamień szamotowy do pieczenia pizzy – wykonane są z naturalnej gliny szamotowej wypalanej w temperaturze przekraczającej 1200 C. Kamień szamotowy doskonale trzyma ciepło, równomiernie ogrzewa placek pszenny i usuwa z niego wilgoć, dzięki czemu wychodzi cienki i chrupki. Kamienie szamotowe w handlu dostępne są w okrągłych lub kwadratowych formach.
Kamień do pizzy granitowy – wykonane ze szlachetnego granitu kamienie odznaczają się elegancką, gładką powłoką, dzięki której ani pszenny spód ani składniki pizzy nie przywierają do powierzchni, co również sprawia, że jest łatwa w utrzymaniu w czystości.
Granit posiada świetne parametry termiczne. Równomiernie się nagrzewa oraz oddaje ciepło. Granitowe kamienie do pizzy sprzedaje się w kwadratowych formach, na której możemy upiec znacznie większy placek pizzy niż na standardowej okrągłej powłoce. Zaletą granitu jest również wytrzymała powierzchnia odporna na zarysowania, stąd taki kamień warto również wykorzystać jako deskę do krojenia lub serwowania potraw.
Kamień do pizzy do kordierytu – najbardziej wytrzymały kamień do pizzy, który jest odporny na wahania temperatury. Oznacza to, że można włożyć zimny kamień do nagrzanego piekarnika bez ryzyka popękania powierzchni naczynia. Kamień do pizzy wykonany z kordierytu jest znacznie droższy od zwykłych ceramicznych ze względu na jego trwałość i wysoką jakość materiału (kordieryt jest szlachetnym minerałem jubilerskim).
Większość kamieni do pizzy sprzedawana jest w zestawie z drewnianą łopatką, z której pomocą przenosi się placek na rozgrzany kamień w piekarniku. Łopatka do pizzy jest niezbędna, o czym warto pamiętać, kupując kamień na pizzę.
Pizza na kamieniu - jak i ile piec pizzę na kamieniu?
Krok 1. Przygotowanie ciasta i składników do pizzy
W pierwszej kolejności należy przygotować spód na pizzę, używając do tego mąki pszennej, wody, drożdży, soli i opcjonalnie odrobiny przypraw. Ciasto należy odstawić, aby drożdże mogły zacząć pracować.
Krok 2. Ogrzanie kamienia do pizzy w piekarniku
Zimny kamień do pizzy umieszczamy bezpośrednio na dolnej półce piekarnika i dopiero wtedy włączamy go, ustawiając wysoką temperaturę (im wyższa temperatura, tym lepiej). Uwaga! Kamienia do pizzy nie należy umieszczać już w nagrzanym piekarniku - zimny kamienny spód mógłby popękać w wyniku zbyt dużej różnicy temperatury.
Gdy piekarnik osiągnie docelową temperaturę, należy odczekać około pół godziny, aby kamień mógł się dobrze nagrzać. W tym czasie możemy przygotować sos pomidorowy oraz pokroić składniki, które położymy na pizzy (np. pieczarki, szynkę dojrzewającą, mozzarellę).
Krok 3. Przygotowanie pizzy
Drewnianą łopatkę do pizzy oprószamy sporą ilością mąki - ten dodatek sprawi, że pizzę z łatwością zsuniemy z łopatki na rozgrzany kamień w piekarniku. Bezpośrednio na łopatce formujemy z ciasta drożdżowego okrągły placek nie większy od rozmiarów samego kamienia. Smarujemy wierzch sosem pomidorowym i wykładamy wszystkie składniki.
Krok 4. Umieszczenie pizzy na kamieniu
Uchylamy drzwiczki piekarnika i zdecydowanym ruchem zsuwamy z łopatki pizzę bezpośrednio na rozgrzany kamień. Szybko zamykamy piekarnik, aby nie wychłodzić jego wnętrza.
Krok 5. Wyciąganie pizzy z piekarnika
Po upływie 8-12 minut (w zależności od grubości ciasta i naszych preferencji co do stopnia wypieczenia) pizza powinna być gotowa. Uchylamy piekarnik, podważamy pizzę za pomocą łopatki i ściągamy ją z kamienia. Wyłączamy piekarnik i uchylamy drzwiczki.
Krok 6. Studzenie i mycie kamienia
Kamień powinien pozostać w piekarniku do całkowitego wystudzenia. Jak wyczyścić kamień do pieczenia pizzy? Zimny kamień myjemy gąbką pod bieżącą wodą. Nie używamy do tego celu żadnego środka czyszczącego.
Pieczenie pizzy na kamieniu – ważne informacje
Kamień do pizzy to przydatny gadżet kuchenny, który jest tani i łatwy w użyciu. O czym warto pamiętać w trakcie użytkowania, aby uniknąć przykrych niespodzianek?
- czyszczenie - kamień do pizzy należy czyścić wyłącznie wodą. Dodatek detergentu mógłby wchłonąć w powłokę kamienia i wpłynąć na smak pieczonej pizzy.
- odbarwianie się powłoki - z czasem na powierzchni kamienia będziemy mogli zauważyć plamy/smugi, co jest całkowicie naturalne i nie świadczy o wadliwości produktu.
- przechowywanie - kamień do pizzy jest stosunkowo ciężki, dlatego warto znaleźć dobre miejsce w kuchni do przechowywania. Nie poleca się trzymać kamienia na wysokich półkach w kuchni, skąd mógłby się zsunąć, lub w szufladach (duże obciążenie mogłoby rozregulować zawiasy). Najlepiej jest trzymać kamień w piekarniku lub w dolnych szafkach (np. razem z garnkami).
- ryzyko poparzenia - unikajmy bezpośredniego kontaktu z rozgrzaną powłoką kamienia, nawet jeśli nasze dłonie są zabezpieczone rękawicami. Najbezpieczniej jest wystudzić kamień w piekarniku i dopiero wtedy go wyciągnąć.
- uniwersalny kamień do wypieków - choć kamień do pizzy kupujemy z myślą o pieczeniu włoskiego przysmaku, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać ten gadżet do innych potraw czy deserów. Na kamieniu do pizzy możemy również przyrządzić chleb, ciasta, ciasteczka oraz tarty.