Jakie wybrać okna i drzwi tarasowe do energooszczędnego domu?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Schüco Polska.
Już za dwa lata w Polsce mają powstawać tylko wysoko energooszczędne budynki. Ich realizacja wymaga m.in. zastosowania odpowiedniej stolarki, która spełnia surowe kryteria izolacyjności cieplnej. Wbrew pozorom nie trzeba jednak rezygnować z modnych, dużych przeszkleń. Na rynku są rozwiązania, które łączą nowoczesny design z doskonałymi parametrami.
Inwestycja w energooszczędny budynek była przez długi czas przejawem mody i proekologicznych trendów, jednak od 1 stycznia 2021 roku takie obiekty staną się standardem. Wejdzie wtedy obowiązek budowania domów o rocznym zapotrzebowaniu na energię potrzebną do ogrzewania i wentylacji na poziomie zaledwie 70 kWh/m2, co uzyskuje się m.in. dzięki zastosowaniu bardzo ciepłej stolarki okiennej o współczynniku Uw nie wyższym niż 0,9 W/m2K. Takie rozwiązania można obecnie znaleźć w ofertach wielu firm produkujących stolarkę z różnych materiałów. Ale czy na pewno?
Z najbardziej trwałych, praktycznych i ponadczasowych materiałów do produkcji okien można wymienić PVC i aluminium. Dokonując wyboru, warto zwrócić szczególną uwagę na fachowych wykonawców stosujących solidne komponenty i sprawdzone, innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne.
Na co zwrócić uwagę, wybierając okna i drzwi z PVC?
Doświadczeni producenci oferujący energooszczędną stolarkę w klasie Premium podkreślają, że inwestorzy już teraz wybierają okna o lepszych właściwościach cieplnych niż przewiduje prawo. Biorąc pod uwagę rosnące koszty energii, takie rozwiązanie spłaca się, jednak tylko pod warunkiem, że nie straci swoich właściwości z upływem czasu.
W energooszczędnych oknach Schüco LivIng zastosowano uszczelki z termozgrzewalnego EPDM, które zachowują elastyczność przez cały okres eksploatacji. Siedmiokomorowe okna z dodatkowym środkowym uszczelnieniem mogą osiągać nawet standard pasywny o współczynniku Uw ≤ 0,8 W/m2K. Jeszcze lepsze efekty zapewnia okno Schüco LivIng Alu Inside, w którym zamiast stalowych wzmocnień zastosowano trwale łączone z profilem, płaskie aluminiowe wzmocnienia. Rozwiązanie to pozwala dodatkowo zmniejszyć straty cieplne poprzez redukcję mostków termicznych, a także efekt odbicia energii cieplnej od płaskich wzmocnień.
Ciepłe okna to podstawa, jednak warto pamiętać, że większe ryzyko strat energii zachodzi w przypadku uwzględnienia w projekcie tak obecnie modnych, wielkoformatowych drzwi tarasowych. Powinny one odpowiadać takim samym wymaganiom energooszczędności, jak okna. Dobrzy producenci oferują fachowe wykonawstwo takiej stolarki w przebadanych systemach zapewniających wysoką izolacyjność cieplną i maksymalną szczelność.
Na przykład w energooszczędnych drzwiach podnoszono-przesuwnych Schüco LivIngSlide zastosowano fabrycznie wprowadzone w profil, zgrzewalne uszczelki z EPDM, które zachowują elastyczność także w narożach wewnętrznych, gwarantując maksymalną ochronę w tej newralgicznej strefie. Obwodowe uszczelnienie między skrzydłem i ościeżnicą zapobiega kondensacji wody i przeciągom. Drzwi z typową ciepłą szybą dwukomorową mogą osiągać współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,8 W/m2K, czyli lepszy od tego, jaki ma obowiązywać od roku 2021.
Zalety i funkcje drzwi podnoszono-przesuwnych z PVC Schüco LivingSlide, film Schüco
#drzwitarasowe #drzwihs #drzwischuco
Stolarka aluminiowa. Wielki format – wielkie oszczędności
Wyznacznikiem modnej, nowoczesnej architektury są wielkoformatowe okna i drzwi aluminiowe, które kreują efekt otwartej architektury. Również w gamie takich rozwiązań można znaleźć produkty spełniające z nawiązką surowe wymagania na rok 2021. Na przykład w systemie Schüco AWS 75.SI+ produkowane są bardzo ciepłe okna, których skrzydła osiągają wysokość nawet 2500 mm.
Efekt maksymalnej transparentności można natomiast uzyskać, stosując wersję panoramiczną Schüco AWS 75 PD.SI z najwęższymi na rynku ramami o szerokości zaledwie 55 mm! Profesjonalni wykonawcy mogą realizować w tym systemie skrzydła rozwierno-uchylne o wymiarach do 1000 x 2500 mm lub nawet 1450 x 2100 mm. Produkowane w tych technologiach okna z typowym ciepłym pakietem szybowym osiągają współczynnik przenikania ciepła nawet poniżej Uw=0,9 W/m2K.
Zalety okien panoramicznych Schüco AWS 75 PD.SI, film Schüco
#oknapanoramiczne #oknaaluminiowe #oknaschuco
Harmonijnym uzupełnieniem nowoczesnej kompozycji fasadowej będą energooszczędne okna oraz drzwi balkonowe Schüco AWS 75.SI+ z progiem 0 mm, które tworzą pozbawione barier wyjście na taras lub balkon. Dzięki systemowemu wspomaganiu otwierania i ryglowania obsługa dużych skrzydeł jest szczególnie lekka, dlatego może być realizowana nawet przez dzieci czy osoby niepełnosprawne. Innowacyjna konstrukcja odwodnienia i uszczelnienia w parze ze zoptymalizowanymi strefami izolacji pozwoliły na uzyskanie doskonałej wodoszczelności aż do 600 Pa (klasa 9A) i izolacyjności cieplnej nawet poniżej Uw=0,9 W/m2K.
Zalety drzwi balkonowych Schüco AWS 75.SI+ z progiem 0 mm, film Schüco
#drzwibalkonowe #drzwibezbarier #schucopolska
Dostępne są także energooszczędne rozwiązania łączące wygląd transparentnej fasady z typowymi dla okien funkcjami, jak rozwieranie i uchylanie skrzydeł. W systemie fasadowym Schüco FWS 60 CV można realizować efektowne okna rozwierno-uchylne ze skrzydłem całkowicie ukrytym w wąskim słupie fasadowym o imponującej wysokości nawet do 3,2 metra. Przykładowy moduł fasady o wymiarach 1,2 m x 2,5 m z pakietem szybowym Ug=0,7 W/m2K uzyskuje współczynnik przenikania ciepła Ucw na poziomie aż 0,84 W/m2K.
Zalety i możliwości systemu fasadowego Schüco FWS 60 CV, film Schüco
#transparentnafasada #pasmaokienne #schucopolska
Kolejnym rozwiązaniem, które pozwala stworzyć efekt przenikania się wnętrza z otoczeniem, są drzwi tarasowe z mechanizmem przesuwnym lub podnoszono-przesuwnym w systemie Schüco ASE 80.HI. Profesjonalnie wykonane skrzydła o dużych wymiarach nawet 3,2 x 3,5 lub 3,5 x 3,2 m tworzą złudzenie szklanej ściany, gdyż widoczna strefa ich styku może być zredukowana do zaledwie 40 mm. Ślusarka może spełniać przy tym rygorystyczne kryteria termoizolacyjności nawet w standardzie pasywnym Uw≤0,8 W/m2K.
Zobacz zalety drzwi przesuwnych Schüco ASE 80.HI
Aluminiowe drzwi przesuwne Schüco ASE 60/80
Mega-okna i inteligentny dom
Stolarka aluminiowa może zwiększyć oszczędności energii nie tylko dzięki swoim doskonałym parametrom, lecz także inteligentnym funkcjom. W połączeniu z okuciami mechatronicznymi i siecią czujników samodzielnie realizuje np. zadanie nocnego schładzania pomieszczeń w okresie letnim czy krótkotrwałego wietrzenia w okresie zimowym. Czujniki temperatury i dwutlenku węgla czuwają nad temperaturą i jakością powietrza, a w razie potrzeby dają elektroniczny impuls do zamknięcia lub otwarcia okien. Skrzydło może zamykać się także w razie pogorszenia pogody, np. silnego wiatru czy opadów deszczu.
Stolarkę z mechatronicznymi okuciami można obsługiwać zdalnie, np. za pomocą smartfonu lub polecenia głosowego, a także manualnie – używając przycisku umieszczonego na klamce okna lub na skrzydle drzwi przesuwnych. Warto skontaktować się ze sprawdzonymi firmami oferującymi fachowy serwis i doradztwo , które pozwolą dobrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do konkretnych wymagań.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Schüco Polska.