Jak wyczyścić płytę indukcyjną? 7 praktycznych porad
Płyta indukcyjna sprawia, że gotowanie staje się wyjątkowym doświadczeniem. Najważniejszą zaletą płyty indukcyjnej jest brak tłustego osadu na meblach kuchennych i garnkach oraz szybszy czas gotowania potraw. Płyta indukcyjna zachwyca ponadto nowoczesnym designem, a w małej kuchni sprawdza się często jako dodatkowy blat. Powierzchnia płyty indukcyjnej jest wykonana ze szkła, dlatego widać na niej wszelkie plamy i zabrudzenia, co jest jednocześnie jej wadą i zaletą. Zastanawiasz się, jak czyścić płytę indukcyjną? Poznaj nasze sprawdzone porady!
1. Jak czyścić płytę indukcyjną? Systematycznie!
Jedynym sposobem na to, by gotowanie było przyjemnością, a nie bałaganem, jest codzienne czyszczenie płyty indukcyjnej po zakończeniu gotowania. Warto zastosować się do tej prostej zasady, bo na szklanej powierzchni płyty widać wszystkie zabrudzenia. Jeśli zaczną się gromadzić, wówczas trudniej będzie je usunąć. Zaczekaj, aż płyta indukcyjna ostygnie po gotowaniu, a następnie użyj miękkiej wilgotnej gąbki, aby zetrzeć rozlane potrawy. Spryskaj ją płynem do mycia szyb i przetrzyj ręcznikiem papierowym, aż będzie sucha i błyszcząca.
2. Przed czyszczeniem płyty indukcyjnej wyłącz kuchenkę indukcyjną
To powinno być oczywiste, ale w przypadku tego rodzaju płyty kuchennej czasami można o tym zapomnieć. Specyficzne właściwości grzewcze indukcyjnej płyty kuchennej mogą uśpić Twoją czujność. Nie narażaj się nawet na minimalne ryzyko poparzeń podczas domowych porządków. Zdejmij również znajdujące się na płycie indukcyjnej naczynia.
3. Czym myć płytę indukcyjną? Sprawdź specjalistyczne środki
W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziesz mnóstwo specjalistycznych preparatów dostosowanych do czyszczenia szklanych i ceramicznych powierzchni płyt kuchennych. Najczęściej mają one postać kremu lub sprayu. Inne rodzaje środków czystości przeznaczonych do mycia płyty indukcyjnej należy stosować z rozwagą, ponieważ zawarte w nich środki ścierne mogą powodować trwałe uszkodzenie szklanej powierzchni płyty. Po użyciu preparatu do czyszczenia kuchni indukcyjnej należy jeszcze przetrzeć ją papierowym ręcznikiem do sucha, aby zawsze wyglądała jak nowa.
4. Plamy na płycie indukcyjnej? Użyj płynu do mycia szyb
Niewielkie i delikatne plamy czy pozostałości jedzenia sprzątaj na bieżąco – bezpośrednio po zakończeniu gotowania na płycie indukcyjnej. Zaczekaj, aż przestygnie, a następnie spryskaj powierzchnię płyty indukcyjnej płynem do mycia szyb i delikatnie przetrzyj ręcznikiem papierowym. Wypoleruj, aby nie pozostawić smug, i gotowe!
5. Czym czyścić płytę indukcyjną? Zaufaj delikatnym akcesoriom
Szklaną lub ceramiczną powierzchnię płyty indukcyjnej najlepiej czyścić miękką gąbką, ściereczką z mikrofibry, ręcznikiem papierowym, płynem do naczyń oraz płynem do mycia okien. W przypadku kuchni indukcyjnej należy zrezygnować ze stosowania chlorowanych wybielaczy, żrących i łatwopalnych środków czyszczących, preparatów czyszczących w proszku czy metalowych gąbek szorujących. W przypadku zaschniętych resztek czy przypalonych, rozgrzanych płynów trzeba będzie jednak użyć specjalnego skrobaka przeznaczonego do płyt indukcyjnych. Pamiętaj, by nie używać zbyt ostrego skrobaka, bo wówczas możesz trwale porysować szklaną powierzchnię.
6. Roztopiony plastik? Pomoże skrobak do płyty indukcyjnej
Posiadanie płyty indukcyjnej znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia pożaru czy zapachu spalonego plastiku podczas gotowania. Mimo to warto wiedzieć, jak sobie poradzić z taką sytuacją. Jeśli coś się stopi na indukcyjnej płycie kuchennej, musisz działać natychmiast:
- wyłącz płytę indukcyjną;
- załóż rękawice kuchenne;
- od razu usuń wyciek z gorącego miejsca za pomocą ostrej krawędzi jednostronnego skrobaka;
- jeśli bezpiecznie przeniosłeś stopiony plastik lub rozlany cukier, możesz użyć papierowego ręcznika, by go wchłonął;
- resztki zabrudzeń wyczyść, kiedy cała powierzchnia płyty indukcyjnej ostygnie do temperatury pokojowej;
- nie gotuj do czasu usunięcia zabrudzenia w całości.
7. Domowe sposoby czyszczenia płyty indukcyjnej – ocet i soda
Zamiast wydawać pieniądze na drogie środki czystości, możesz zajrzeć do spiżarni i wybrać sodę oczyszczoną oraz ocet. Jeśli używałaś już sody i octu do sprzątania domu, to z pewnością wiesz, że wywoła to reakcję chemiczną, podczas której powstanie musująca piana. Jednak nie wyczyści ona skutecznie płyty indukcyjnej, dlatego postępuj według poniższych wskazówek:
Krok 1: Spryskaj płytę indukcyjną octem
Zaczekaj, aż płyta indukcyjna ostygnie, a następnie spryskaj jej powierzchnię octem i przetrzyj delikatnie wilgotną szmatką, aby usunąć zanieczyszczenia oraz odtłuścić powierzchnię.
Krok 2: Posyp płytę indukcyjną sodą oczyszczoną
Kolejny etap w przypadku czyszczenia kuchni indukcyjnej domowymi sposobami polega na posypaniu całej powierzchni płyty sodą oczyszczoną. Jej zadaniem jest usunięcie brudu i zanieczyszczeń bez zarysowania szklanej powierzchni.
Krok 3: Przetrzyj płytę indukcyjną nawilżoną szmatką
Zmocz dużą szmatkę lub stary ręcznik łazienkowy i rozłóż na płycie indukcyjnej na 15 minut. W ten sposób zwilżony brud będzie łatwiej odchodził od szklanej powierzchni.
Krok 4: Delikatnie szoruj płytę indukcyjną
Delikatnie szoruj zabrudzoną płytę indukcyjną wilgotnym ręcznikiem lub szmatką. Wypłucz i powtarzaj szorowanie, aż powierzchnia będzie czysta.
Krok 5: Zeskrob przypalenia z płyty indukcyjnej
Mimo największych starań nie unikniesz przypaleń czy rozlania podczas gotowania na płycie indukcyjnej. Gdy jest ona jeszcze delikatnie wilgotna, usuń wszystkie przypalenia za pomocą skrobaka do kuchenki ceramicznej i powierzchni szklanej. Pamiętaj, że skrobaki mają ostre krawędzie i podczas ich stosowania należy zachować ostrożność.
Krok 6: Wypoleruj płytę indukcyjną
Ponownie spryskaj płytę indukcyjną octem i wypoleruj wilgotną szmatką. Na koniec przetrzyj do sucha ręcznikiem papierowym i gotowe!
Jak wyczyścić płytę indukcyjną? Może się wydawać, że utrzymanie czystości płyty indukcyjnej jest trudne, ale to tylko pozorne wrażenie. Wystarczy bowiem zaopatrzyć się w odpowiednie środki i akcesoria, takie jak płyn do mycia szyb, miękka gąbka, ocet, soda oczyszczona czy ręcznik papierowy, i kierować się powyższymi zasadami.