Łazienka w stylu loftowym – czego nie może zabraknąć w industrialnym wnętrzu?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką KLUDI.
Styl industrialny wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Po okresie kryzysu gospodarczego w latach 30. opustoszałe fabryki zamieniano na mieszkania, pracownie oraz centra spotkań miejscowej bohemy, która z odsłoniętych przewodów i przestronnych pomieszczeń uczyniła atut. W rezultacie potężne hale wraz z surowym wykończeniem, brakiem ornamentyki i widocznymi kablami dały początek kierunkowi, który dziś stanowi jeden z najgorętszych trendów, jeśli chodzi o urządzanie wnętrz – w tym także łazienki! O czym pamiętać, aranżując przestrzeń w takim klimacie? Przeczytajcie!
Loftowe wyposażenie łazienki
Łazienka inspirowana poprzemysłową stylistyką ma w sobie sporo akcentów zaczerpniętych z minimalizmu oraz nowoczesności. Liczą się w niej poczucie przestronności, maksymalna funkcjonalność, a także zasada „mniej znaczy więcej”. Kryteria te dotyczą nie tylko doboru barw oraz ilości dodatków, lecz także wiążą się z odpowiednimi elementami wyposażenia. Zamiast tradycyjnej miski WC lub bidetu stojącego, warto wybrać modele wiszące, które odsłonią posadzkę, a co za tym idzie – nie tylko ułatwią utrzymanie czystości, ale również optycznie powiększą przestrzeń. W strefie kąpieli egzamin zdadzą wanna wolnostojąca o geometrycznym kształcie lub prysznic z kabiną walk-in. Może to być zarówno prosta ścianka, jak i modna propozycja z czarnymi profilami, która będzie doskonale korespondowała z bateriami w takim samym, ciemnym wykończeniu.
Czarne baterie łazienkowe
Moda na lofty zapoczątkowała nie tylko trendy związane z wykorzystaniem betonu, cegły czy stali oraz całkowicie wyeliminowała ścianki działowe. To również detronizacja chromu, który w łazience od wielu lat dzierżył palmę pierwszeństwa. Jego miejsce zastąpiły oryginalne alternatywy, których nie może zabraknąć w poprzemysłowym anturażu – czarne baterie. Ten hit ostatnich sezonów świetnie kontrastuje z bielą umywalki czy wanny, wyróżnia się na neutralnym tle dużych płytek oraz dodaje pomieszczeniu wyrazistości.
Czarne baterie łazienkowe KLUDI Balance Black przełamią stonowane tło loftowego wnętrza. Ożywią szary beton, rustykalną cegłę i nadadzą pomieszczeniu elegancji, a jednocześnie dopełnią industrialny charakter aranżacji. Często to właśnie rozwiązania tego typu przejmują rolę najważniejszej dekoracji, będąc punktem wyjścia dla metalizowanych akcentów, takich jak ramy lustra, druciane klosze lampy, wiszące półki, ażurowe konsole czy profile w kabinie prysznicowej. Całość jest wtedy spójna i idealnie zharmonizowana.
Oprócz koloru ważna będzie też forma wybranej armatury. Fantazyjne konstrukcje oraz wymyślne przejścia zostawmy dla przestrzeni retro lub klasycznej. W loftach pierwsze skrzypce muszą grać prostota i zredukowane wzornictwo, którymi charakteryzują się baterie KLUDI Balance Black zaprojektowane w duchu soft puryzmu. Ich zaoblone, organiczne kształty pozwolą zarówno na wykorzystanie ceramiki o prostokątnej, jak i owalnej linii, a matowe wykończenie doda całości nieco przytulności i uspokoi wystrój.
Atrakcyjność wizualna serii KLUDI Balance Black to jednak nie wszystko! Za funkcjonalność propozycji odpowiadają powierzchnia odporna na zabrudzenia i łatwa do utrzymania w czystości oraz ergonomiczny uchwyt i lekko pochylony korpus gwarantujące wygodę użytkowania. Dzięki temu każdy element kolekcji to przykład połączenia designu z praktycznością – wnętrzarskiego must have w industrialnych aranżacjach.
Dobrym uzupełnieniem łazienki loftowej będą baterie z serii natryskowej KLUDI Fizz Black. To seria o organicznych kształtach i ciekawym designie, wykończona kolorem matowej czerni. Materiał, z którego zostały wykonane baterie nie pozwala na osadzanie kamienia, dzięki czemu armatura zawsze prezentuje się estetycznie. Multifunkcyjna rączka natrysku KLUDI Fizz Black zapewnia trzy rodzaje strumienia – masujący, deszczowy oraz miękki. Taka bateria będzie idealnym uzupełnieniem industrialnej strefy prysznica, łączącym funkcjonalność z minimalistyczną formą oraz z mocnym akcentem kolorystycznym.
Instalacje ukryte pod tynkiem
Styl industrialny to sztuka maskowania elementów, które mogłyby wprowadzić aranżacyjny chaos, zaburzyć loftowy klimat albo obniżyć funkcjonalność pomieszczenia. Mowa nie tylko o ozdobach. Zasady te warto również stosować w obszarze kąpieli, wykorzystując baterie podtynkowe KLUDI. Poprowadzone pod tynkiem instalacje zapewnią wizualną czystość, schludność oraz porządek w przestrzeni mycia, co idealnie wpisuje się reguły aranżacji na industrialną modłę. Innowacyjne udogodnienia, jak chociażby funkcja HotStop, to z kolei wartość dodana, która podnosi komfort użytkowania i gwarantuje bezpieczeństwo, dzięki blokadzie temperatury przy 38ºC.
Industrialne dodatki – detale prosto z fabryki
Fabryki z nowojorskich przedmieść nie obfitowały w liczne dekoracje, jednak we wnętrzach ich niewielka ilość jest wskazana. Chodzi o to, by zachować surowość aranżacji, ale jednocześnie dodać całości odrobinę przytulności. Żeby pozostać w poprzemysłowym klimacie, warto zdecydować się na lampy wiszące na kablu, edisonowskie żarówki lub plafony. Nad umywalką sprawdzą się industrialne lustra z metalową ramą, a na ścianie drabinkowe grzejniki, które odegrają rolę dodatkowego wieszaka na ręczniki. Musi być prosto, praktycznie i estetycznie.
Łazienka industrialna wyróżnia się surowym wystrojem. Tworzą ją chłodne barwy, naturalne materiały, takie jak cegła, beton czy drewno, oraz oszczędne w formie elementy wyposażenia. Nie może w niej zabraknąć wygodnej wanny wolnostojącej, przestronnej kabiny walk-in, a także armatury, która poza swoją podstawową funkcją, odgrywa rolę dekoracji – dekoracji o czarnym wykończeniu; przyciągającej wzrok i dodającej wnętrzu wyrazistości.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką KLUDI.