Najważniejsze zasady projektowania łazienki – sprawdź, czy o wszystkim pamiętasz!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką KLUDI.
Stoisz przed wyzwaniem zaprojektowania swojej łazienki marzeń? Bez obaw! Zebraliśmy najważniejsze zasady dotyczące aranżacji tej wyjątkowej przestrzeni. Dzięki nim szybko zapoznasz się z kluczowymi regułami, które sprawią, że Twoja łazienka będzie piękna i funkcjonalna – przeprowadzimy Cię przez proces urządzania w kilku prostych krokach.
Krok 1. Zaplanuj funkcjonalną strefę umywalkową
Tutaj najważniejsza będzie umywalka i otaczające ją wyposażenie. Umywalkę należy dobrać tak, by jej wielkość oraz głębokość odpowiadała potrzebom domowników, a design pasował do wystroju wnętrza. Bez względu na to, czy sięgniesz po model meblowy, nablatowy czy wiszący, istotna jest odpowiednia jakość i odporność na uszkodzenia (łazienkę urządzamy przecież raz na kilka, a nawet kilkanaście lat). Jeśli masz do dyspozycji większy metraż, możesz sięgnąć po dwie misy i ustawić je na dłuższej szafce lub blacie – to świetne rozwiązanie do rodzinnej łazienki. Umywalkę trzeba też umieścić na odpowiedniej wysokości, a za optymalną uznaje się 85-90 cm od podłogi.
Należy zwrócić szczególną uwagę na armaturę, która powinna być idealnie dopasowana do wybranej misy. Strumień wody musi pozostać w umywalce i nie rozchlapywać się na boki – kluczowe będą więc wysokość baterii oraz kształt wylewki. Baterię i umywalkę warto dobrać tak, by miały proporcjonalne rozmiary.
Warto postawić na ponadczasową armaturę, zwracając szczególną uwagę na jakość wykonania. Nas zachwyciła bateria ZENTA SL marki KLUDI. Design tego modelu oparto na prostych, geometrycznych formach, które przełamano łagodnymi liniami i delikatnymi zaokrągleniami. Smukła i subtelna forma idealnie komponuje się z różnymi modelami umywalek, a dostępna w kilku wariantach pozwala na dopasowanie do każdej aranżacji.
Baterie umywalkowe z tej serii wyposażono też w wysokiej klasy głowice ceramiczne, gwarantujące długotrwałe użytkowanie i cichą pracę, a także funkcję EcoPlus, która zapewnia wypływ zimnej wody w środkowym położeniu uchwytu.
Nad umywalką powinno znaleźć się lustro. Model trzeba skonfrontować z możliwościami wnętrza. W niewielkiej łazience sprawdzi się lustro z dodatkowym miejscem do przechowywania, w większej wystarczy klasyczna tafla. Dobrym wyborem będzie też lustro z oświetleniem, które przyda się podczas golenia czy wykonywania makijażu. Warto też pamiętać, że montaż na wysokości około 20 cm nad umywalką pozwoli utrzymać taflę w czystości, ponieważ nie będzie wtedy narażona na zachlapania.
Ostatnie na liście są akcesoria, w tym mydelniczka lub dozownik na mydło czy kubek na szczoteczki – można sięgnąć po zestaw przeznaczony do ustawienia na umywalce lub blacie, albo zdecydować się na dodatki przeznaczone do montażu ściennego, oszczędzając miejsce.
Krok 2. Dopasuj strefę kąpieli do potrzeb domowników
Wanna czy prysznic? Jeśli metraż nie pozwala na montaż dwóch rozwiązań, trzeba zadowolić się jednym z nich – kierując się upodobaniami domowników – lub zdecydować się na praktyczny kompromis, jakim jest wanna z parawanem. Rozmieszczając w łazience wannę czy brodzik, trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości od pozostałych elementów wyposażenia, np. 20-30 cm od umywalki, sedesu czy bidetu. To pozwoli nie tylko na wygodne użytkowanie, ale też sprzątanie łazienki – będzie można z łatwością dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc.
Ważne jest też, by pozostawić przed nimi wystarczającą ilość wolnego miejsca, dzięki czemu będzie można swobodnie wyjść, obrócić się i osuszyć. Przyjmuje się, że powinien być to prostokąt o wymiarach 100/120 cm x 70/100 cm dla wanny i 80/100 cm x 90/110 cm dla prysznica. W drugim przypadku warto też wziąć pod uwagę sposób otwierania drzwi, tak, by nie kolidował z innymi elementami wyposażenia.
Kluczowa będzie również odpowiednio dobrana armatura – do całej łazienki najlepiej wybrać produkty z jednej serii, by zachować spójność. Ciekawym rozwiązaniem do nowoczesnego wnętrza jest seria KLUDI Pure&Style, w której znajdziesz między innymi efektowne baterie wannowe, natryskowe oraz wannowo-natryskowe. Możesz więc cieszyć się doskonałym wzornictwem, bez względu na to, jaką kąpiel preferujesz.
Baterie wannowe i natryskowe z tej serii zaprojektowano tak, aby korpus znajdował się, jak najbliżej ściany, zapewniając maksymalną swobodę kąpieli. Jeśli stawiasz na rozwiązania 2w1, sięgnij po po baterię wannowo-natryskową, w której zastosowano ergonomiczny przełącznik. To rozwiązanie pozwala łatwo i wygodnie przekierować strumień wody z wylewki na rączkę natrysku.
Pure&Style to seria, która w subtelny sposób łączy wysokiej klasy wzornictwo – proste linie i zaokrąglone krawędzie w stylu SoftEdge – z funkcjonalnością. Geometryczne kształty armatury nie tylko świetnie wyglądają, ale też pozwalają na wygodne używanie baterii, a wysokiej jakości powierzchnie są łatwe do utrzymania w czystości i zachowują swój piękny połysk przez wiele lat.
Krok 3. Pamiętaj o miejscu do przechowywania
Nawet najpiękniejsza łazienka szybko straci swój urok, jeśli nie zaplanujesz w niej wystarczającej przestrzeni do przechowywania. To kluczowe nie tylko ze względu na codzienną wygodę, ale też estetykę wnętrza. Jeśli okaże się, że nie ma gdzie schować kosmetyków, środków czystości, suszarki do włosów i różnych innych akcesoriów, prędzej czy później przypadkowe przedmioty „przejmą kontrolę” nad Twoją łazienką.
Możliwości jest wiele – możesz stworzyć spersonalizowaną zabudowę z płytkimi półeczkami lub sięgnąć po gotowy zestaw mebli, np. pojemną szafkę podumywalkową i wysoki słupek. Przydadzą się też estetyczne pojemniki, np. koszyczki czy szklane słoiczki na drobiazgi, które wizualnie okiełznają te rzeczy, których nie chcesz chować do szafek.
Krok 4. Zadbaj o spójność i detale
Detale mają ogromny wpływ na to, jak odbieramy aranżację. Mogą sprawić, że wnętrze wyda się uporządkowane lub wręcz przeciwnie – wprowadzić niepotrzebny chaos. W łazience, która zwykle jest niewielkim wnętrzem, bardzo ważna jest harmonia. Kluczem do sukcesu jest spójność kolorystyczna, konsekwentne trzymanie się wybranego stylu oraz wybór produktów z jednej kolekcji – dotyczy to zarówno mebli, jak i ceramiki oraz armatury.
Ta ostatnia jest szczególnie istotna, stając się prawdziwą biżuterią łazienki. Jej kolor, rodzaj wykończenia, kształt – wszystko to w prosty sposób może nadać określony styl Twojej wymarzonej przestrzeni. Sama armatura może więc stać się pięknym dodatkiem, który wyróżni się na tle aranżacji, a w minimalistycznym wnętrzu będzie jedną z najważniejszych dekoracji.
W tej roli idealnie sprawdzi się armatura z kolekcji KLUDI AMEO. To designerska seria baterii o luksusowym wzornictwie nawiązującym do softpuryzmu. Armatura wyróżnia się monolityczną, smukłą formą i niebanalnymi kształtami, które staną się wspaniałą ozdobą strefy umywalki, wanny czy prysznica. Szczególną uwagę zwraca zwłaszcza ekstrawagancka bateria umywalkowa 3-otworowa z tej serii z dwoma rodzajami uchwytów do wyboru: płaskim i wydłużonym oraz minimalistycznym i owalnym.
Armatura powinna też wizualnie współgrać z dodatkami, które znajdują się w łazience. Sięgając po klasyczny chrom, warto utrzymać taką kolorystykę również wśród uchwytów meblowych, elementów oświetlenia i innych wykończeń.
Krok 5. Postaw na kilka źródeł światła
Bez względu na to, czy w łazience jest okno, czy go nie ma, przyda się w niej kilka źródeł sztucznego światła – wszyscy przecież korzystamy z tego pomieszczenia nie tylko w ciągu dnia, ale również po zmroku. Kilka źródeł światła sprawi, że całe pomieszczenie i każda ze stref będą odpowiednio oświetlone. Oprócz światła głównego przydadzą się również lampy boczne – warto umieścić je przy lustrze lub bezpośrednio nad nim.
Właściciele większych łazienek powinni zastanowić się również nad instalacją dodatkowego oświetlenia w strefie kąpielowej, by dobrze doświetlić całą okolicę prysznica czy wanny. Amatorzy nastrojowych kąpieli mogą z kolei już teraz pomyśleć nad miejscem, w którym ustawią ulubione świece, by wieczorami cieszyć się urokami domowego SPA – może warto rozważyć montaż dodatkowej półki w okolicach wanny?
Wymarzona łazienka dla każdego wygląda trochę inaczej – lubimy różne kolory i style, przemawiają do nas rozmaite trendy. Istnieją jednak reguły projektowe, które sprawdzają się w każdej aranżacji. Warto wykorzystać tę wiedzę w praktyce, by późniejsze użytkowanie łazienki było czystą przyjemnością!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką KLUDI.