5 pytań, które musisz sobie zadać, zanim kupisz napęd do bramy garażowej
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Hörmann Polska sp. z o.o..
Automatyczna brama garażowa oznacza wygodę nieobarczoną koniecznością wychodzenia z samochodu podczas ulewy czy zimowej zawieruchy i jest niezawodnym strażnikiem bezpieczeństwa. Ta bariera – trudna do sforsowania przez nieproszonych gości – staje się obowiązkową inwestycją zarówno w nowo powstających budynkach, jak i domach, które wybudowano już jakiś czas temu. Pytanie tylko, jaki napęd wybrać, aby uniknąć ewentualnych problemów i cieszyć się jego bezpiecznym użytkowaniem oraz tym, co gwarantuje nowoczesna technologia? Podpowiadamy razem z firmą Hörmann – największym producentem bram, drzwi, ościeżnic oraz napędów.
Jak dobrać napęd do bramy?
Wybór napędu do bramy nie powinien być dziełem przypadku, bo nie każdy mechanizm sprosta warunkom, w jakich będzie zamontowany. Napęd powinien być odpowiednio dopasowany do ciężaru, typu i wielkości bramy. Ważne są jego siła ciągnienia i pchania, a także prędkość przesuwu i możliwa liczba cykli pracy na dzień. Bardzo istotne jest także jego bezpieczne użytkowanie oraz płynne i ciche działanie. W systemach Hörmann zapewnia je m.in. funkcja łagodnego rozruchu i wyhamowania, która regulowana jest indywidualnie. Te optymalne ustawienia dobrane przez użytkowników nie dość, że zapewniają komfortową eksploatację, to wydłużają też żywotność rozwiązania i pozwalają korzystać z urządzenia przez wiele lat.
Jak więc w praktyce dobrać napęd? Do bram mniejszych oraz lżejszych sprawdzą się mechanizmy, których siła maksymalna wynosi 400 N. Z kolei napędy powyżej 800 N zdadzą egzamin przy bramach masywniejszych. Przykładem może być SupraMatic P firmy Hörmann – przeznaczony do bram o powierzchni do 15m2 i przystosowany do wykonania nawet 50 cykli otwierania i zamykania dziennie. Napęd SupraMatic P posiada zintegrowaną funkcję ustawiania bramy w położeniu „wentylacyjnym”. Jeżeli brama wyposażona jest w opcjonalny zestaw rolek do uchylania górnego segmentu, a garaż dodatkowo w specjalne czujniki – możliwe jest jego automatyczne wietrzenie w razie nadmiernego wzrostu w nim poziomu wilgotności powietrza. Gdy wilgoci w powietrzu jest za dużo, górny segment bramy automatycznie uchyla się, a po uregulowaniu jej poziomu wraca do pozycji zamkniętej. Możliwe jest też ustalenie zakresu temperatur, przy których brama się nie otworzy. To zapobiegnie np. ryzyku wychłodzenia garażu zimą. Można także określić maksymalny czas wietrzenia i porę dnia, w której się ono odbywa. Jeżeli dodatkowo zastosujemy czujnik zewnętrzny do monitorowania poziomu wilgotności powietrza poza garażem, będziemy mieli pewność, że górny segment nie uchyli się, gdy wilgotność na zewnątrz będzie większa niż ta w garażu, czyli np. wtedy, gdy będzie padać.
Jaka powinna być prędkość przesuwu?
Dobry napęd nie tylko nie generuje hałasu i pracuje płynnie. Ważne jest też to, by urządzenie pozwoliło na sprawny i szybki manewr wyjazdu bądź wjazdu do garażu – szczególnie wtedy, gdy mieszkamy w pobliżu ruchliwej ulicy, a pozostawianie samochodu na jezdni czy oczekiwanie na uruchomienie bramy wiąże się z ryzykiem kolizji czy zablokowania przejazdu. Parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest więc prędkość przesuwu – im jest ona większa, tym brama otwiera się szybciej.
Hörmann udoskonalił oferowane napędy do bram garażowych. Nowe napędy serii 4 oferują obecnie większą funkcjonalność oraz bardziej komfortowy i inteligentny sposób obsługi. Znacznie większa – w porównaniu z poprzednimi napędami – jest też prędkość otwierania bramy. Dla napędu ProMatic 4 wynosi ona maks. 20 cm/s, a dla napędu SupraMatic 4 maks. 25 cm/s. Dzięki temu garaż otworzy się szybko, oszczędzając nerwów – zarówno nam, jak i innym uczestnikom ruchu. Co ważne, mino większej prędkości przesuwu, bezpieczeństwo użytkowania napędu pozostaje bez zmian.
Czy dostęp do prądu jest konieczny?
Najczęściej, jeśli chcemy zainstalować automatyczną bramę garażową, konieczne jest doprowadzenie przewodów zasilających. Rozważając zakup napędu, warto zdecydować się na rozwiązanie energooszczędne z ledowym oświetleniem, zapewniającym niskie zużycie energii. Może być to np. napęd ProMatic 4 firmy Hörmann, który w trybie czuwania pobiera mniej niż 1 W mocy. Ratunkiem dla użytkowników, którzy nie posiadają w garażu przyłącza energetycznego jest natomiast zastosowanie napędu ProMaticAkku z z możliwością rozbudowy o moduł solarny. Gdy akumulator rozładuje się, będziemy mogli naładować go za pomocą domowego gniazdka elektrycznego lub samoczynnie czerpać energię ze słońca.
Jak zapewnić pełne bezpieczeństwo?
Brama garażowa wyposażona w napęd elektryczny oznacza duży komfort jej użytkowania. Brama z napędem firmy Hörmann dodatkowo zabezpiecza przed włamaniem. Napędy tego producenta posiadają bowiem system automatycznego ryglowania bramy w szynie napędu. Po zamknięciu brama zostaje natychmiast zaryglowana, co uniemożliwia jej podważenie. To mechaniczne ryglowanie działa także w razie braku prądu. Włamywacz jest więc tu bez żadnych szans! Dodatkowo bezpieczeństwo zwiększa stosowany w napędach marki Hörmann system dwukierunkowego sterowania radiowego BiSecur. Wykorzystywane w nim 128-bitowe kodowanie sygnału, znane z bankowości elektronicznej, jest gwarancją, że nikt niepowołany nie przechwyci kodu i nie wtargnie niepostrzeżenie do naszego garażu, a przez garaż do domu. Ponadto takie napędy zawsze i wszędzie pozwalają sprawdzić czy brama jest otwarta czy zamknięta.
Jak działa automatyczna brama garażowa?
Mechanizm bramy garażowej może być uruchamiany standardowo przy pomocy specjalnego nadajnika, klawiatury kodowej lub czytnika linii papilarnych. Żeby jeszcze bardziej ułatwić korzystanie z tego typu systemów, Hörmann opracował również aplikację BlueSecur, która pozwala na otwieranie (pełne oraz częściowe) i zamykanie bram garażowych czy włączanie i wyłączanie oświetlenia napędu za pomocą smartfona lub tabletu z funkcją Bluetooth. Dzięki temu każdy członek rodziny może bez przeszkód sterować ustawieniami bramy garażowej, czemu sprzyja również intuicyjny interfejs gwarantujący prostą obsługę . Aplikacja HörmannBlueSecur dostępna jest bezpłatnie w sklepach AppStore oraz Google Play. Aby z niej korzystać potrzebny jest napęd firmy Hörmann z odbiornikiem Bluetooth.
Najnowszej generacji napędy marki Hörmann są także kompatybilne z systemami SmartHome. Firma Hörmann standardowo montuje we wszystkich modelach czwartej generacji napędów złącze magistrali HCP. Magistrala umożliwia podłączenie napędu bramy garażowej za pomocą modułu sterowania radiowego do automatyki domowej typu Homematic czy Delta Dore, co daje pełną swobodę i wygodę użytkowania – niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. Sprawdzi się więc nawet wtedy, gdy jesteśmy na urlopie, a sąsiad chce pożyczyć wiertarkę znajdującą się w garażu.
Innowacje i nowoczesne technologie coraz śmielej pukają do naszych... bram! Stare, manualne systemy zastępują komfortowe i w pełni funkcjonalne rozwiązania automatyczne. To wygoda np. w czasie deszczu, gdy nie chcemy wychylać nosa poza zachlapaną szybę i bezpieczeństwo związane z ograniczeniem ryzyka włamania. Czym kierować się podczas wyboru napędu? Jakością, renomą marki oraz solidnością mechanizmów – te powinny być dobrane nie tylko do warunków i rodzaju bramy, lecz także oczekiwań użytkowników.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Hörmann Polska sp. z o.o..