Jak oszczędzać prąd? 9 sposobów na oszczędzanie prądu
Jak oszczędzać prąd, aby odczuwalnie zmniejszyć rachunki za energię? Pamiętaj, że oszczędzanie prądu to nie tylko ukłon w stronę zasobności portfela, ale i ochrony środowiska. Sytuacja naszego ekosystemu stale się pogarsza, a ceny prądu rosną. Sezon grzewczy 2022/2023 jest zatem doskonałym momentem na to, by wprowadzić dobre nawyki i zacząć żyć oszczędniej i bardziej ekologicznie. Zobacz 9 sprawdzonych sposobów na to, jak oszczędzać pieniądze na rachunkach za energię – nawet o 25%!
1. Jak oszczędzać prąd? Pamiętaj o wyłączaniu światła!
Oto jeden z najprostszych i najbardziej oczywistych sposobów na oszczędzanie prądu, o jakim niestety wiele osób stale zapomina. A wystarczy jedynie nacisnąć włącznik światła! Zasada ta obowiązuje nawet wtedy, gdy opuszczasz pokój czy kuchnię tylko na krótką chwilę.
Niektórzy uważają, że to nieopłacalne działanie, jednak to nieaktualne dane. Samo włączenie światła pobiera tyle prądu, ile żarówka przez sekundę świecenia. Wyjątkiem pozostają świetlówki kompaktowe, które należy wyłączać jedynie wtedy, kiedy opuszczasz pomieszczenie na dłużej niż 5-6 minut.
2. Korzystaj z listew zasilających
Jak oszczędzać energię elektryczną w banalny sposób? Zastosuj listwy zasilające, które są doskonałym sposobem na oszczędzanie prądu! Możesz podłączyć je zarówno w kuchni, jak i łazience czy w domowym biurze. Dzięki temu, że wszystkie urządzenia będą skupione wokół siebie (np. komputer, drukarka, skaner i głośniki), będziesz mógł wyłączyć je jednym kliknięciem. Pamiętaj jednak, aby do listwy nie podłączć routera, ponieważ w przypadku jej awarii urządzenie może ulec uszkodzeniu.
3. Gotuj potrawy pod przykryciem
Jeśli zastanawiasz się, jak zaoszczędzić na prądzie, podpowiadamy: postaw na ekologiczne gotowanie!
- Po pierwsze, zawsze gotuj potrawy pod przykryciem, dzięki czemu zaoszczędzisz ok. 30% energii.
- Po drugie, postaw na zakup naczyń dobrze przewodzących ciepło z odpowiednio dopasowanymi pokrywkami oraz z dnem w pełni przylegającym do płyty grzewczej.
- Po trzecie, pamiętaj, aby na ok. 10 minut przed planowanym zakończeniem pieczenia czy gotowania wyłączyć piekarnik lub płytę grzewczą.
4. Wymień żarówki na energooszczędne
Jeśli zastanawiasz się, jak oszczędzać światło, koniecznie postaw na żarówki typu LED. Jak zapewniają eksperci, jest to obecnie najbardziej wydajna i energooszczędna technologia. Jak wyliczono, żarówki energooszczędne pozwalają zaoszczędzić nawet 80% energii przy pięciokrotnym zwiększeniu efektywności świetlnej! Oprócz tego ich żywotność pozostaje znacznie dłuższa niż w przypadku tradycyjnych żarówek.
5. Uruchamiaj tylko pełną pralkę i zmywarkę
Racjonalne korzystanie z energooszczędnych pralek, lodówek i zmywarek nie powoduje wysokiego zużycia energii. Oprócz tego w przypadku dwóch pierwszych urządzeń sprawa jest prosta: zawsze załadowuj je do pełna! Dzięki temu unikniesz zbędnej pracy maszyn.
A jak oszczędzać prąd w lodówce? Przede wszystkim nie ustawiaj urządzenia tuż obok kuchenki – im niższa temperatura otoczenia, tym mniej energii pobiera sprzęt chłodzący. Oprócz tego nie doprowadzaj do oblodzenia wnętrza lodówki, ponieważ zawsze zwiększa to pobór mocy. Pamiętaj również, aby nie wkładać do środka gorących lub ciepłych potraw i przede wszystkim – nie otwieraj lodówki bez potrzeby.
6. Kup urządzenie do oszczędzania prądu
Miernik kontrolujący zużycie energii to niezwykle przydatne urządzenie do zmniejszenia zużycia prądu. Innowacyjny system „prosi” o podłączenie go do wszystkich używanych w domu urządzeń, które będzie na bieżąco monitorował. Jeśli energia eksploatowana jest na pełnych obrotach, miernik poinformuje domowników o wysokości zużycia prądu oraz przypomni im o odłączeniu nieużywanego sprzętu.
Niektóre modele mierników są wyposażone w specjalne sensory oraz oprogramowanie, dzięki którym można sterować światłem w domu, regulować temperaturę w pomieszczeniach, a także zarządzać urządzeniami przez internet. Jak się zatem okazuje, oszczędzanie prądu może być nie tylko proste, ale i inteligentne!
Zobacz też: Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu?
7. Wyłączaj nieużywany sprzęt z kontaktu
Niewiele osób wie, że tryb czuwania czyli inaczej stand-by, to również znaczny pożeracz prądu. Oczywiście jest wygodny, ponieważ pozwala na uruchomienie komputera czy konsoli w dowolnym momencie. Jednak pozostawiony w takim trybie sprzęt wciąż pobiera prąd! Cóż, jak oszczędzać prąd w domu, to bez stosowania półśrodków.
8. Nie przegrzewaj mieszkania
Na temat tego, jak oszczędzać energię elektryczną istnieje wiele teorii. Pewnikiem jest jednak dbanie o odpowiednią temperaturę panującą we wnętrzach, która powinna być dostosowana do charakteru oraz stopnia użytkowania pomieszczenia. Dla przykładu: idealna temperatura do sypialni to ok.18°C. Jak wyliczyli eksperci, obniżenie temperatury nawet o jeden stopień pozwala na redukcję kosztów ogrzewania aż o 6%!
Dowiedz się więcej: Jaka temperatura w domu jest optymalna?
9. Oszczędzaj na oświetleniu ogrodowym
Jeśli zastanawiasz się jak oszczędzać światło, nie zapominaj o oświetleniu poza murami domu! Dekoracyjne urządzenia solarne są fantastycznym sposobem na oszczędzanie prądu, ponieważ ładują się dzięki energii słonecznej.
Oprócz tego tuż przy wejściu do domu lub w ogrodzie warto zamontować czujnik ruchu. To również doskonałe urządzenie do oszczędzania prądu, które powoduje włączenie światła tylko w momencie, gdy jest to konieczne, np. wtedy, gdy ktoś stanie pod drzwiami.
Jak oszczędzać na prądzie? Jak się okazuje, to wcale nie taka skomplikowana sprawa! Wystarczy wprowadzić w codzienne życie kilka zmian, które z biegiem czasu zamienią się w dobre nawyki. Czasem może być to korzystanie z energooszczędnych urządzeń AGD, a jeśli aktualnie nie stać Cię na wymianę sprzętów – po prostu konsekwentne wyłączanie światła po wychodzeniu z pomieszczenia. Gwarantujemy, że oszczędzanie prądu wpłynie dodatnio zarówno na Twój komfort finansowy, jak i samopoczucie, kiedy zdasz sobie sprawę, że robisz dla naszej planety coś dobrego – i to przy minimalnym wysiłku!