Mała łazienka 2 m² – jak ją urządzić? 7 sprawdzonych pomysłów
Mała łazienka 2 m² dla wielu osób stanowi wielki kłopot aranżacyjny. Nic dziwnego – zaprojektowanie tak niewielkiej przestrzeni, aby była komfortowa w codziennym użytkowaniu, nie jest łatwe, ale jak najbardziej możliwe. Jak urządzić łazienkę o powierzchni 2 m²? Wystarczy znać kilka sprawdzonych sposobów architektów wnętrz. Przedstawiamy triki aranżacyjne do małych łazienek, dzięki którym wyda się ona większa.
1. Mała ceramika – sposób na niewielką łazienkę 2 m²
Urządzenie małej łazienki o powierzchni 2 m² meblami i sprzętami o standardowych wymiarach może być naprawdę kłopotliwe. Wiedzą o tym producenci ceramiki sanitarnej, dlatego w ich ofertach znaleźć można serie produktów przeznaczonych specjalnie do niewielkich przestrzeni. Są to m.in. umywalki, muszle toaletowe, bidety, wanny i kabiny prysznicowe o mniejszych niż zazwyczaj wymiarach.
Mimo niewielkich gabarytów są one zaprojektowane tak, aby – oferując więcej wolnej przestrzeni w łazience – jednocześnie zachować swoją funkcjonalność i oferować wygodę użytkowania. Tego typu urządzenia sanitarne często pozwalają zaoszczędzić miejsce dzięki montażowi narożnemu. Narożną toaletę czy umywalkę warto zastosować zwłaszcza jeżeli zaplanowane są one naprzeciwko i w niewielkiej odległości od drzwi lub kabiny prysznicowej.
2. Prysznic walk-in lub mała wanna – aranżacja małej łazienki 2 m²
Wiele osób, podczas urządzania małej łazienki, rezygnuje z wanny na rzecz prysznica, dzięki czemu zyskuje się sporo wolnego miejsca. Jak zaaranżować łazienkę 2 m² z prysznicem? W malutkiej łazience sprawdzi się przede wszystkim prysznic z wykafelkowanym brodzikiem z odpływem liniowym lub z brodzikiem osadzonym w posadzce w taki sposób, aby nie powstał próg. W obu przypadkach, zamiast zasłonki, najlepiej zastosować przezroczystą szybę. Takie rozwiązania sprawią, że nie pojawią się widoczne podziały przestrzeni tzw. suchej i mokrej, a przez to łazienka stanie się optycznie przestronniejsza.
Co z miłośnikami kąpieli? W niewielkiej łazience można zamontować wannę – najlepiej sprawdzą się jednak nie standardowe, ale krótsze modele, np. o długości 100 czy 120 cm. Po zamontowaniu baterii wannowo-natryskowej, np. z deszczownicą, oraz szklanego, składanego parawanu nawannowego, wanna z powodzeniem może spełniać również funkcję prysznica.
Sprawdź też: Łazienka 5 m² – jak ją urządzić? Pomysły na aranżację łazienki o powierzchni 5 m²
3. Wnęka na pralkę lub półki – sprawdzony sposób do łazienki 2 m²
W małych łazienkach, zwłaszcza tych w blokach, często znajdują się z pozoru trudne w aranżacji wnęki, które powstają np. przy pionach wentylacyjnych. Dla jednych łazienka z wnęka to utrapienie, dla innych szansa na zyskanie większej przestrzeni do zagospodarowania. Jak wykorzystać wnękę w malutkiej łazience? Jeżeli jej wymiary są wystarczające, jest to idealne miejsce na umieszczenie niewielkiej pralki. Gdy brakuje kilku centymetrów, aby było to możliwe, warto sprawdzić, czy możliwe jest skucie tynku, aby poszerzyć wnękę.
W miejscu tym można także umieścić meble łazienkowe – zamiast gotowych elementów najlepiej zdecydować się na meble łazienkowe na wymiar, które idealnie wpasują się we wnękę. Dobrym pomysłem jest np. zabudowanie wnęki wyłącznie półkami (bez bocznych ścianek meblowych), a następnie zamknięcie jej frontem meblowym wykończonym na wysoki połysk lub drzwiczkami szklanymi czy lustrzanymi.
4. Podwieszane urządzenia i meble – pomysł do łazienki 2 m²
W mini łazience o powierzchni zaledwie 2 m² warto postawić na podwieszaną ceramikę sanitarną oraz meble. Dlaczego? Wiszące w pewnej wysokości nad podłogą miska ustępowa, bidet czy szafka podumywalkowa, sprawiają, że widoczna jest cała podłoga w pomieszczeniu. W efekcie łazienka wydaje się bardziej przestronna i uporządkowana. Plusem tego rozwiązania jest również fakt, że dzięki zastosowaniu podwieszanych mebli czy urządzeń sanitarnych, jest ona zdecydowanie łatwiejsza w sprzątaniu.
Stosując podwieszaną miskę WC czy bidet, konieczne jest zastosowanie specjalnego stelażu podtynkowego. Jeżeli wybierze się najwęższy z dostępnych modeli (ok. 35 cm szerokości) i wkuje się go w ścianę, zajmie on jeszcze mniej miejsca niż standardowa spłuczka.
5. Slim lub ładowana od przodu – aranżacja łazienki 2 m² z pralką
Czy łazienka 2 m² z pralką to mrzonka? Wszystko zależy od tego, jaki dokładnie ma kształt pomieszczenie, czy dysponujemy wnęką, w której można by „schować” urządzenie, a także jakie inne elementy mają być zastosowane w łazience (np. bidet, prysznic). Często stosowanym rozwiązaniem w bardzo małych łazienkach jest rezygnacja z umieszczania w niej pralki na rzecz przeniesienia sprzętu np. do kuchni. W wielu przypadkach zdecydowanie łatwiej jest umieścić pralkę w zabudowie mebli kuchennych niż właśnie w łazience o powierzchni zalewie 2 m².
Gdy zależy nam na pralce w małej łazience, najlepiej postawić na modele slim (o szerokości 60 cm i głębokości zaledwie 35-40 cm) lub modele ładowane od góry (o szerokości ok. 40 cm, ale głębokości 60 cm). Przed wyborem konkretnego modelu warto sprawdzić, czy w naszej łazience jest dość miejsca, aby wygodnie schylać się podczas ładowania czy opróżniania pralki od przodu.
6. Błyszczące płytki i lustra – optyczne powiększenie łazienki 2 m²
W bardzo małej łazience o powierzchni np. 2 m² najlepszym rozwiązaniem będą jasne barwy oraz błyszczące wykończenia. Taka aranżacja sprawi, że pomieszczenie wyda się optycznie większe. Dlaczego? Białe, ale też beżowe czy kolorowe (ale w jasnych odcieniach) płytki ścienne z połyskiem odbijają światło naturalne, wpadające przez okno, lub sztuczne. W efekcie pomieszczenie wydaje się nie tylko większe, ale też bardziej schludne. Wybierając płytki warto postawić na elementy bez dekorów, które na tak małej przestrzeni mogą przytłaczać. Zamiast tego, jako element dekoracyjny, lepiej postawić na modne błyszczące płytki 3D, a więc z trójwymiarowym wzorem.
Czy można w małej łazience zastosować matowe płytki? Tak, ale pod warunkiem że umieścimy je na podłodze (np. płytki cementowe) i opcjonalnie na tylko jednej ścianie (np. pod prysznicem). Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, czyli powiększyć optycznie małą łazienkę, warto zastosować duże powierzchnie lustrzane oraz meble łazienkowe z błyszczącymi frontami.
7. Właściwie dobrane oświetlenie – pomysł do łazienki 2 m²
Jak urządzić małą łazienkę 2 m², aby wydała się większa? Kluczem jest dobrze dobrane oświetlenie. W tak niewielkich pomieszczeniach – wbrew powszechnym opiniom – nie wystarczy jedno źródło światła, tj. lampa sufitowa. Im więcej punktów świetlnych, tym przestrzeń będzie lepiej oświetlona, a przez to optycznie większa. Kinkiety powinny znaleźć się z pewnością przy lustrze nad umywalką – można je umieścić symetrycznie z dwóch stron lub asymetrycznie z jednej strony (np. bardzo modne są zwisające z sufitu lampy przy lustrach).
Jako dekorację, która dodatkowo sprawi, że wnętrze będzie przestronniejsze, można zastosować ledowe listwy świetlne, które dają rozproszone światło. Dobrze wyglądają one nie tylko przyklejone z tyłu tafli lustra nad umywalką, ale także jako doświetlenie półek na kosmetyki czy dolnej części zabudowy wanny.
Jak urządzić małą łazienkę o powierzchni zaledwie 2 m²? Zadanie nie jest łatwe, ale można mu podołać, znając triki projektantów wnętrz takie jak zastosowanie błyszczących płytek, luster, odpowiednio dobranego oświetlenia czy podwieszanej ceramiki sanitarnej i meble. W tekście przedstawiamy najważniejsze pomysły na aranżację małej łazienki.