6 sposobów na segregację śmieci w małym mieszkaniu. Ostatnie 2 Cię zaskoczą
Segregacja śmieci w małym mieszkaniu nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Sortowanie odpadów przeznaczonych do recyklingu może być standardem także i w Twoim domu. By tak się stało, wystarczy tylko odpowiednia edukacja i… kilka sprytnych sposobów. Dziś mamy dla Ciebie 6 pomysłów na to, jak zorganizować segregację śmieci w małym mieszkaniu. Każdy z nich jest prosty, ale nie każdy oczywisty – zwłaszcza 2 ostatnie. Zaczynamy!
1. Jak segregować śmieci w małej kuchni? Zaplanuj to
Jak segregować śmieci? Jeśli jesteś na etapie projektowania swojej kuchni, dobrze zaplanuj specjalne miejsce na segregowanie odpadów. Dysponując niewielką przestrzenią, dobrym wyborem będzie zamówienie mebli na wymiar.
Dzięki takiemu rozwiązaniu wkomponowanie specjalnego zestawu koszy do segregowania śmieci w meble kuchenne nie będzie stanowiło problemu. Wyjątkowo praktycznym i wygodnym sposobem na segregację śmieci w małej kuchni jest specjalna, głęboka szuflada z cichym domykiem umieszczona pod zlewem i dostosowana do dużych obciążeń.
2. Mało miejsca na kosze do segregacji śmieci? Wyeksponuj je
Jeśli Twoja kuchnia jest już urządzona, kosz na śmieci z pewnością znajduje się pod zlewem. Być może masz tam tylko wąską szafkę, w której połowę przestrzeni zajmują rury i odpływy. Jeden kosz zmieści się bez trudu, ale więcej? Może być trudno. Rozejrzyj się jednak wokół siebie. Na pewno widzisz niezagospodarowany kąt, w którym możesz postawić wolnostojące kosze. Obawiasz się, że będą wyglądały nieestetycznie? Wcale nie musi tak być! Bez trudu znajdziesz kosze na śmieci o różnych kształtach, wzorach i kolorach, które dopasujesz do wystroju swojej kuchni. Niektóre designerskie modele mogą się wręcz stać jej ozdobą.
3. Segregacja śmieci w małym mieszkaniu… i małych koszach
Jak segregować śmieci w bloku? Na małej przestrzeni trudno zmieścić kilka dużych, pojemnych koszy na poszczególne frakcje odpadów. Jakie jest rozwiązanie? Spróbuj wybrać mniejsze pojemniki. Co prawda, jeśli nie chcesz utonąć w śmieciach, będziesz musiał opróżniać je częściej, ale za to bez trudu zmieścisz je nawet w niewielkiej szafce kuchennej. Może codzienne wyrzucanie śmieci załatwisz przy okazji wieczornego joggingu? Dzięki temu zawsze będziesz pamiętać o opróżnieniu koszy i połączysz przyjemne z pożytecznym.
4. Wiszące pojemniki do segregacji śmieci w małej kuchni
Jak zmieścić kosze do segregacji śmieci na małej przestrzeni? Powieś je na wewnętrznej stronie drzwiczek szafek kuchennych. Możesz również zdecydować się na wygodny pojemnik na odpady BIO powieszony na górnej krawędzi drzwi szafki i skierowany w stronę kuchni. To wyjątkowo praktyczne rozwiązanie – wszystkie obierki i resztki warzyw prosto z blatu mogą trafić do pojemnika, bez konieczności otwierania szafek.
5. Jaki kosz na śmieci pasuje do małej kuchni? Zrób go sam!
Jeśli nie możesz znaleźć w sklepach kosza do segregacji, który w 100% będzie Ci odpowiadał, spróbuj zrobić go sam. Jak zrobić kosz na śmieci do segregacji? Wbrew pozorom to nie takie trudne. Nie musisz wszystkiego robić od zera, możesz wykorzystać np. starą skrzynię, która od lat stoi nieużywana. Jeśli tego wymaga, odśwież ją i pomaluj, a do środka wstaw trzy kosze – mogą być plastikowe lub drewniane, własnoręcznie zbite z kilku desek (pamiętaj, by do drewnianych koszy nie wrzucać śmieci bezpośrednio, ale zawsze stosować worki). Efekt? Pojemniki skrojone na miarę i ogromna satysfakcja.
6. Jak segregować śmieci w małym mieszkaniu? Nie tylko w kuchni!
Segregacja śmieci kojarzy się przede wszystkim z kuchnią. Nie bez przyczyny – najczęściej to właśnie tam, w jednym miejscu zbieramy i segregujemy większość domowych śmieci. A co jeśli w kuchni zupełnie nie ma na to miejsca? Wykorzystaj inne pomieszczenia! Kto powiedział, że papierowych odpadów nie możesz wyrzucać do wiklinowego kosza w domowym biurze czy sypialni, a szklanych lub przeznaczonych na kompost do pojemnika na… balkonie?
Jak zorganizować miejsce na segregację śmieci, jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu lub kawalerce? Wystarczy odrobina kreatywności, trochę zdrowego rozsądku i motywacji do systematyczności, by Twoje sumienie było spokojne, a mieszkanie wolne od zalegających śmieci.