Jak wyczyścić komin? 5 sposobów na czyszczenie komina
Czyszczenie komina to obowiązek każdego właściciela domu czy jakiegokolwiek innego obiektu z instalacją ogrzewania. O czystość przewodu kominowego warto zadbać przede wszystkim przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, ale również każdorazowo, kiedy komin staje się niedrożny. Jak wyczyścić komin? Czy istnieją jakieś domowe metody? Poznaj 5 sposobów na czyszczenie komina.
1. Jak wyczyścić komin? Szczotką kominiarską!
Prawidłowo funkcjonujący system kominowy powinien być czysty i drożny na całej długości, dlatego warto dbać o niego regularnie. Na szczęście istnieją domowe sposoby na czyszczenie komina, które pozwolą Ci szybko i bezpiecznie pozbyć się zanieczyszczeń samodzielnie – nie musisz każdorazowo wzywać kominiarza.
Jeśli zastanawiasz się, jak samemu wyczyścić komin, najskuteczniejszy sposób wiąże się z wejściem na dach. Zanim jednak to zrobisz, kup w specjalistycznym sklepie szczotkę kominiarską, kilkukilogramowy obciążnik (najlepiej w kształcie kuli), który przyczepisz do szczotki oraz stalową linkę – to na niej opuścisz szczotkę z obciążnikiem w dół komina.
Jak wyczyścić komin ze smoły? Przed rozpoczęciem prac zadbaj przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo – załóż grube rękawice i znajdź miejsce, na którym będziesz mógł stabilnie stanąć – przyda się również pomoc drugiej, asekurującej Cię osoby. Gdy już staniesz stabilnie, wolnymi ruchami kilkukrotnie przeciągnij szczotkę po całej długości komina – w górę i w dół. Po skończonej pracy nie zapomnij posprzątać kotłowni.
2. Czyszczenie komina obierkami
Dość popularnym i stosowanym od lat sposobem na oczyszczenie komina jest… palenie obierek po ziemniakach. Czy taki sposób jest skuteczny? Skrobia ziemniaczana zawarta w obierkach skutecznie wysusza nagromadzoną w przewodzie sadzę. Taki zabieg może być więc pomocny, ale najprawdopodobniej później i tak trzeba będzie przeczyścić komin mechanicznie (bardzo możliwe jednak, że będzie to dużo łatwiejsze, niż przed spaleniem obierek). Uwaga! Obierki po ziemniakach, które chcesz przeznaczyć do spalenia, powinny być dokładnie wysuszone.
3. Jak wyczyścić komin bez wchodzenia na dach?
Masz lęk wysokości? Jak wyczyścić komin bez wchodzenia na dach i czy jest to w ogóle możliwe? Pełne czyszczenie komina tak naprawdę powinno być przeprowadzone z dwóch stron – zarówno od dachu, jak i od dołu, od kotłowni.
Masz zatkany komin, ale nie chcesz wychodzić na dach? Możesz spróbować od oczyszczenia przestrzeni w kominie od dołu, na tyle, na ile to możliwe. W tym celu możesz wykorzystać wycior do komina lub zestaw do czyszczenia komina na wiertarkę. Jeśli to nie pomoże, a nie chcesz pracować na wysokości, koniecznie wezwij kominiarza.
4. Proszek do czyszczenia komina
Jednym ze skutecznych i prostych sposobów na utrzymywanie komina w czystości jest stosowanie specjalnych chemicznych środków. Na rynku możesz znaleźć np. proszki do czyszczenia komina. Jak je stosować? Wystarczy co jakiś czas dosypać zalecaną przez producenta dawkę proszku do pieca. Dzięki regularnym zabiegom komin pozostanie czysty i drożny na dłużej.
5. Jak wyczyścić komin z sadzy? Wezwij kominiarza!
Czym wyczyścić komin z sadzy, jeśli powyższe sposoby nie pomagają lub po prostu nie masz czasu i ochoty zająć się samodzielnym czyszczeniem? Nie ma innych cudownych środków – w takiej sytuacji trzeba po prostu wezwać kominiarza, który profesjonalnie i szybko wyczyści przewód. Pamiętaj również, że oprócz czyszczenia kominiarz powinien regularnie sprawdzać też stan całej instalacji grzewczej i kominowej.
Dbaj o regularne czyszczenie komina w swoim domu! Jak często to robić? Zalecane jest czyszczenie ok. 4 razy w roku, ale pamiętaj o tym przede wszystkim teraz – w końcu zależy Ci na tym, by w mroźne zimowe dni instalacja grzewcza w Twoim domu działała, jak należy.