7 pytań, które warto zadać urządzając łazienkę z wanną wolnostojącą
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką RIHO.
Choć znane są już od dawna, to dopiero od kilku sezonów przeżywają prawdziwy renesans. Mowa o wannach wolnostojących, które wracają do łask i stanowią poważną konkurencję dla funkcjonalnych kabin prysznicowych czy wanien do zabudowy. Rozwiązania intrygują eleganckim wzornictwem, są synonimem luksusu i mimo że uznaje się je za ozdobę obszernego pokoju kąpielowego, to coraz częściej goszczą w małych łazienkach. Poza zaletami wizualnymi mają też szereg walorów praktycznych – jakich? Podpowiadamy z marką RIHO!
Czy wanna wolnostojąca wpisuje się w trendy 2020?
Wanna wolnostojąca wielu miłośnikom designu kojarzyła się wyłącznie z klimatem retro. W aranżacjach inspirowanych przeszłością obowiązkowym elementem wyposażenia jest bowiem stylowa konstrukcja ulokowana na dekoracyjnych lwich łapach. Jednak obecna moda na minimalizm, eklektyzm czy wnętrza scandi powoduje, że w katalogach producentów z branży sanitarnej znajdziemy też oszczędne w formie wanny, które świetnie podkreślą prostotę wystroju. Ich znakiem rozpoznawczym jest nie tylko bezpretensjonalna linia, lecz także ranty typu slim. Dzięki takim krawędziom wanna RIHO Alpha sprawia wrażenie wizualnie lekkiej i nie przytłacza. Jej nowoczesny design współgra z wąską szczeliną przelewu, dając modny efekt.
Wolnostojące wanny o cienkich brzegach wyróżnia subtelność. W przypadku RIHO Alpha oraz RIHO Beta rezultat ten potęgują zaokrąglone kształty oraz chromowane detale, takie jak syfon klik-klak, które nadają propozycjom uniwersalnego charakteru. Krawędzie slim są też niezwykle praktyczne – ułatwiają utrzymanie bezwzględnej czystości w łazience i zapewniają lepszy dostęp do armatury. To połączenie funkcjonalności z estetyką to najlepsze urzeczywistnienie bieżących trendów.
Wanna wolnostojąca akrylowa – jakie są jej najważniejsze zalety?
Wanny wolnostojące produkowane są z różnych materiałów. Do lamusa odeszły jednak już duże i masywne warianty żeliwne. Grono zwolenników popularnego konglomeratu również maleje – głównie z uwagi na wysoki koszt, ciężar, a także konieczność regularnej impregnacji. Poważnym konkurentem tych materiałów jest akryl sanitarny, a najlepszy jest ten wysokiej jakości o grubości 5 mm. Monolity, czyli jednorodne akrylowe bryły, takie jak te z kolekcji RIHO Inspire, to modele tańsze, lżejsze i znacznie bardziej wytrzymałe na codzienną eksploatację. Ich powierzchnia jest przyjemna w dotyku, łatwa do utrzymania w czystości, a dzięki konstrukcji podwójnej ściany wzmocnionej włóknem szklanym długo utrzymuje ciepło, potęgując tym samym przyjemność zażywanej kąpieli. Wanny RIHO Inspire wyposażone są również w zintegrowany system odpływowo-przelewowy oraz ramę ze stali nierdzewnej z regulowanymi nóżkami, co dodatkowo usprawnia montaż. Taka opcja to więc znakomita alternatywa dla konglomeratu, stali czy żeliwa!
Gdzie ustawić wannę wolnostojącą – na środku czy przy ścianie?
Wanny wolnostojące z reguły zajmują centralne miejsce w łazience, jednak na tym nie kończy się ich potencjał! Bez przeszkód można je również ulokować przy jednej ze ścian. W tym celu stworzono m.in. rozwiązania z linii RIHO Desire w wariantach Back2Wall lub Corner, które spełnią funkcję wanny narożnej czy tradycyjnej ustawionej przy ścianie. Można je umieścić w rogu pomieszczenia, w większej wnęce czy przy konstrukcji działowej, nie tracąc przy tym nic ze stylowego klimatu aranżacji. Propozycje tego typu pozwolą zaadaptować niemal każdą przestrzeń pokoju kąpielowego, a ich szerszy rant znajdujący się przy ścianie zamieni się w praktyczną półkę na kosmetyki.
Do jakiego stylu pasuje wanna wolnostojąca?
Wanny wolnostojące pasują do wielu stylizacji – rozpoczynając od pomieszczeń utrzymanych w stylu retro, gdzie królową jest charakterystycznie wygięta misa ulokowana na ozdobnych nóżkach, a skończywszy na aranżach loftowych czy industrialnych z bardziej futurystycznymi formami. Szeroki wybór rozmiarów oraz kształtów warunkuje uniwersalność zastosowania produktu. We wnętrzach utrzymanych w stylu scandi lub nowoczesnych przeważają dekoracyjna oszczędność oraz prostota, dlatego tam najlepiej prezentować się będą minimalistyczne modele, jak RIHO Adore. Eleganckie linie w połączeniu z delikatnymi skosami oraz zaoblonymi kantami złagodzą i wizualnie ocieplą klimat aranżacji. W surowych czy modernistycznych stylizacjach strzałem w dziesiątkę będą wanny prostokątne lub asymetryczne. Wyróżnią się na tle betonu, czerwonej cegły lub strukturalnej tapety, podkreślając jednocześnie niebanalny wystrój.
Wanna wolnostojąca, czyli piękna ozdoba łazienki – jaki kolor wybrać?
Niezależnie od tego, gdzie usytuowana będzie wanna wolnostojąca – czy w centrum pokoju kąpielowego, czy przy ścianie – ten element wyposażenia odgrywa rolę kluczowej dekoracji, której nie dorówna żadna stylowa kabina walk-in ani obudowa z nietuzinkowych płytek! Nie bez powodu wanny te lokowane są nie tylko w modnych łazienkach, lecz także przestronnych sypialniach. Monolityczne konstrukcje, takie jak wanna RIHO Dua, wybiją się na pierwszy plan i przyciągną oko już od progu, a brak widocznych spoin czy łączeń na linii wanna-obudowa dodatkowo spotęguje oryginalny efekt kompozycyjny. To gwarancja luksusu na co dzień i sposób na urozmaicenie wystroju, czemu sprzyja również dostępność ciekawych wariantów kolorystycznych.
Wanny wolnostojące dostępne są w wielu kolorach i wykończeniach. Najczęściej wybór pada na uniwersalną biel, którą bardzo łatwo skomponować z pozostałymi elementami wyposażenia, takimi jak miski WC czy umywalki. W ofertach wielu sklepów poza bielą dostępne są też alternatywy w kolorze, np. szarości czy czerni, lub wzbogacone o nieszablonowe obudowy. Przykładem tego jest wanna RIHO Dua występująca w dwóch opcjach kolorystycznych obudowy – klasycznej bieli oraz czerni. Ostatnia może stać się kontrapunktem w wystroju total white, doda wyrazistości przestrzeniom, gdzie dominują jasne betonowe faktury lub drewniane detale, czy stanie się dopełnieniem klimatu glamour.
Dlaczego warto postawić na wannę wolnostojącą?
Obok potencjału aranżacyjnego i zalet praktycznych związanych z wykorzystaniem wanny wolnostojącej, warto wspomnieć też o korzyściach dla ciała i duszy. To przepis na kąpiel niczym w renomowanym spa, a tym samym maksymalne odprężenie. Taka wanna jest bardziej ergonomiczna, zapewnia sporo miejsca wewnątrz i pozwala na przyjęcie wygodnej pozycji.
W celebracji tych chwil pomocny może być też innowacyjny przelew RIHO Fall, który z powodzeniem wyeliminuje baterię wannową, gwarantując tym samym możliwość zamontowania pokrętła lub sterowników w dowolnym miejscu łazienki. Ten płaski i zlicowany ze ścianą produktu system dyskretnie i z prędkością 20 litrów na minutę napełni wannę wodą, a także ograniczy możliwość zalania pomieszczenia, dzięki obecności przelewu ulokowanego pod otworem napełniającym.
Wanna wolnostojąca w małej łazience – czy to możliwe?
Wanny wolnostojące to atrybut przestronnych pomieszczeń. Znakomicie wkomponują się w ideę tworzenia domowych salonów kąpielowych, ale nie oznacza to, że są przeznaczone wyłącznie dla właścicieli pokaźnych apartamentów. Rozwiązania oferowane są nie tylko w wielu kształtach czy kolorach, ale też i rozmiarach, co stwarza możliwości dopasowania nawet na niewielkim metrażu. W małej łazience egzamin zdadzą modele o długości 160 czy 170 cm. Dobrym pomysłem są wanny przyścienne, takie jak RIHO Omega (170 cm), którą można dosunąć do jednej ze ścian, oszczędzając przy tym sporo miejsca. W niewielkim wnętrzu sprawdzi się również wanna RIHO Inspire (160 cm), która dzięki minimalistycznej formie oraz zaokrągleniom nie przytłoczy wnętrza i zapewni całości wizualną lekkość.
Akrylowa wanna wolnostojąca to produkt dla tych, którzy marzą zarówno o praktyczności, jak i estetyce. Monolityczna forma stanie się ciekawą ozdobą aranżacji, a sam materiał nie przysporzy problemów podczas sprzątania, pozwoli na długie kąpiele z lampką wina w dłoni i nie będzie mu straszna codzienna eksploatacja. To wanna, która – wbrew pozorom – może zagościć w małej łazience, stanie się ozdobą stylizacji scandi i ociepli wizerunek nowoczesnej przestrzeni. Krótko mówiąc, to uniwersalny, ale i niebanalny pomysł na modne wnętrze!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką RIHO.