Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Łączenie płytek z panelami – jak połączyć płytki z panelami podłogowymi?

We współczesnych wnętrzach coraz chętniej stawiamy na otwarte przestrzenie, a standardem stają się już salony z otwartą kuchnią. Co zrobić w sytuacji, gdy w obu pomieszczeniach planujemy inną posadzkę? Jak połączyć płytki z panelami, aby uzyskać dobry efekt wizualny na podłodze łączonej? Czym łączyć płytki z panelami – korkiem, masą akrylową czy listwą?

Płytki połączone z panelami – zdjęcia:

Jak łączyć płytki z panelami – najważniejsze zasady

Chcąc uzyskać efektowne i trwałe połączenie płytek z panelami, warto zastosować się do kilku kluczowych zasad. Najważniejsza z nich dotyczy doboru materiałów na posadzkę o zbliżonej klasie ścieralności. Dlaczego? Podłoga łączona, np. będąca wynikiem połączenia gresu z panelami czy też połączenia terakoty z panelami, podczas użytkowania powinna starzeć się w podobny sposób. W sytuacji gdy np. powierzchnia paneli zetrze się szybciej niż powłoka płytek, widoczny będzie kontrast zużycia i pojawi się konieczność wymiany paneli. W przypadku podłogi łączonej z płytek i klejonej podłogi drewnianej, np. deski czy parkietu, zabieg taki nie jest już jednak możliwy. Z tego względu do twardych płytek należy dobierać panele, klepki parkietowe czy deski wysokiej jakości i o najwyższej klasie ścieralności.

Niezwykle istotne przy tworzeniu podłogi łączonej jest, aby zachować odpowiednią kolejność prac. Zasada ta zastosowanie ma zwłaszcza w przypadku nadal bardzo modnego połączenia płytek heksagonalnych z panelami. Najpierw powinna zostać ułożona posadzka trudniejsza w docinaniu, a więc płytki gresowe, terakotowe, kamienne czy ceramiczne, a dopiero później łatwiejsze w obróbce panele, parkiet czy deski. Wybierając materiał na podłogę łączoną, warto zwrócić uwagę, aby miały one pasujące do siebie kolorystykę i styl. Złe wrażenie robić będzie podłoga, na którą składać się będą wzorzyste płytki oraz mocno dekoracyjne panele, dlatego należy zachować również umiar.

Łączenie płytek z panelami w salonie za pomocą korka

Zastanawiasz się, czym łączyć panele z płytkami, aby miejsce łączenia wyglądało estetycznie, a także było elastyczne? Jedną z coraz bardziej popularnych metod łączenia płytek z paneli jest obecnie wykorzystanie naturalnego korka. Na rynku dostępne są zarówno gotowe listwy z korka naturalnego o różnej szerokości, jak również tzw. natryskowy korek w płynie, a więc masa elastyczna z drobinkami korka. W pierwszym przypadku łączenie płytek z panelami korkiem polega na wciskaniu w szparę między płytkami a panelami czy parkietem pasków korkowych o dopasowanej grubości. W drugiej sytuacji specjalnym pistoletem pneumatycznym masę korkową wciska się w powstałe w miejscu łączenia posadzek zagłębienie.

łączenie płytek z panelami korkiem

Korek do łączenia odznacza się elastycznością, więc sprawdzi się zwłaszcza w przypadku podłóg z materiałów tzw. pracujących pod wpływem temperatury czy wilgotność. Z powodzeniem można go stosować więc nie tylko do łączenia paneli i płytek, ale też do podłogi łączonej z parkietu i płytek czy desek i płytek.

Które rozwiązanie jest lepsze – listwy korkowe czy masa korkowa? W pierwszym przypadku z czasem korek może z czasem zacząć się kruszyć, odsłaniając szczelinę. Przy zastosowaniu do spoinowania elastycznej masy korkowej problem ten jest wyeliminowany na długie lata, a co więcej – przy łączeniu podłogi pływającej (paneli) z przyklejonymi płytkami, nie ma ryzyka jej wykruszania się.

łączenie płytek z panelami  akrylem

Łączenie płytek z panelami na podłodze za pomocą akrylu

Spoiny elastyczne na podłogach łączonych można uzyskać również, stosując masę akrylową do paneli, a właściwie akrylowy wypełniacz szczelin. Jak wykonać łączenie płytek z panelami bez listwy, ale za to z użyciem pafudimy? Produkt, w którego składzie dominuje poliakryl, odznacza się mniejszą niż masa korkowa, ale wystarczającą elastycznością spoin podłogowych. Po wyschnięciu można go szlifować oraz malować, jeśli jest taka konieczność. Masy akrylowe dylatacyjne, tzw. pafudimy, dostępne są w wielu kolorach, dlatego łatwo dobrać odpowiedni odcień pasujący do płytek lub paneli w podłodze łączonej. Sposób ten szczególnie chętnie wykorzystywany jest przy podłogach łączących deski, parkiet czy panele z płytkami heksagonalnymi.

Chcąc uzyskać elegancką, dobrze prezentującą się spoinę, konieczne jest jej naniesienie w szczeliny za pomocą specjalnego pistoletu pneumatycznego. Wadą tego rozwiązania jest możliwość pękania i wykruszania się po dłuższym czasie użytkowania. Problem pojawia się zwłaszcza w przypadku podłóg tzw. pływających. Dlaczego? Pafudimy, a więc masy akrylowe do spoinowania szpar dylatacyjnych, odznaczają się niską elastycznością na poziomie około 7 procent. W wyniku pojawiającego się podczas chodzenia docisku paneli na spoinę, ulega ona zniszczeniu i może wymagać z czasem wymiany.

łączenie płytek z panelami listwą

Łączenie płytek z panelami podłogowymi za pomocą listwy

Sposobem estetyczne łączenie płytek i paneli jest także wykorzystanie listew połączeniowych. Dobry efekt można uzyskać, stosując odpowiednie listwy. Na rynku dostępny jest olbrzymi wybór modeli listew połączeniowych do paneli i płytek nie tylko w różnych kolorach, ale też wykonanych z różnych surowców. Najbardziej popularne są listwy połączeniowe, tzw. teowniki, a więc płaskie listwy przejściowe do paneli i płytek wykonane ze stali nierdzewnej lub anodowanego aluminium. W sklepach znaleźć można także listwy połączeniowe z mosiądzu oraz drewna. Najbardziej odporne na korozję, a więc zalecane do kuchni czy łazienek są listwy aluminiowe.

Listwy połączeniowe można zastosować jako listwy łączące płytki z panelami po łuku. W takim przypadku należy kupić gięte listwy czy profile łączeniowe do łuków, których dolna część przypomina wyglądem grzebień. Dzięki zastosowaniu wielu „ząbków” można listwę tę dowolnie wyginać (czasami konieczne jest wcześniejsze podgrzanie).

Jeżeli nie odpowiada Ci estetyka listew połączeniowych, możesz zainteresować się profilami fugowymi. Podobnie jak wspomniane listwy wykonane są w one w głównej mierze z aluminium, rzadziej z mosiądzu czy stali. Odróżniają się od nich jednak tym, że w całości umieszczone zostają pomiędzy dwoma posadzkami, np. panelami i płytkami – nic nie wystaje ponad poziom podłogi. Tego typu listwy fugowe, w granicach ich podatności na zginanie można stosować również przy krawędziach posadzki o łukowatym kształcie.

Jak zrobić łączenie płytek z panelami w drzwiach?

Łączenie płytek z panelami w drzwiach można wykonać, stosując każdą z trzech wymienionych wyżej metod. W przypadku drzwi wewnętrznych sprawdzą się zarówno łączenie wykonane z użyciem masy korkowej, jak i łączenie z masy akrylowej. Najbardziej popularne są jednak nadal aluminiowe, mosiężne czy stalowe listwy progowe, które odznaczają się odpornością na nacisk i korozję.

Jak łączyć podłogi o różnych poziomach?

Podczas planowania podłogi łączonej, warto wziąć pod uwagę grubość poszczególnych materiałów, tj. paneli i płytek czy też parkietu i gresu, terakoty czy płytek kamiennych. Dlaczego jest to istotne? Dzięki tej wiedzy wykonawca będzie mógł przygotować wylewki w taki sposób, aby po położeniu warstwy wykończeniowej podłoga na całej powierzchni była równa. W takim przypadku wykonanie łączenia paneli i płytek jest proste. Co w sytuacji, gdy poziomy podłóg wykonanych z różnych materiałów nie są równe? W takim przypadku konieczne jest zastosowanie aluminiowych czy mosiężnych listew przejściowych, które połączą płytki i panele, tworząc delikatny spadek.

Jeżeli panele lub płytki nie są jeszcze ułożone, łączenie podłóg o różnej wysokości można zlecić fachowcowi, który zajmie się wyrównaniem poziomu wylewki. Czasami możliwa jest zmiana wysokości podłogi wyłącznie przez zastosowanie grubszej warstwy kleju montażowego (w przypadku płytek czy parkietu). Wysokość wylewki pod podłogę można zmienić też, stosując do wyrównania dodatkowo np. wylewkę samopoziomującą, masę wyrównującą, suchy jastrych lub nawet płyty OSB.

Stawiasz w domu na otwartą przestrzeń i chcesz uzyskać efekt otwartej kuchni z salonem? Zastanawiasz się, jak połączyć podłogę z płytek z panelami? Podpowiadamy, jakie są najczęściej wybierane sposoby łączenia płytek i paneli. Wskazujemy również, czym różnią się one między sobą. Pamiętaj o różnej grubości materiałów! Ułożenie na jednej podłodze płytek i paneli wiążę się odpowiednim planowaniem i koniecznością wyrównania podłogi.


Inne artykuły w tej kategorii

Taras z kostki: jak zbudować taras z kostki brukowej?

Taras z kostki: jak zbudować taras z kostki brukowej?

Wylewki żywiczne na salonach - rodzaje, właściwości i zalety wylewek żywicznych

Wylewki żywiczne na salonach - rodzaje, właściwości i zalety wylewek żywicznych

Odświeżamy mieszkanie! Jak niewielkim kosztem odmienić swoje wnętrze?

Odświeżamy mieszkanie! Jak niewielkim kosztem odmienić swoje wnętrze?

Budowa komina: murowany czy systemowy?

Budowa komina: murowany czy systemowy?

Malowanie kamienia dekoracyjnego – jak i czym pomalować kamień gipsowy?

Malowanie kamienia dekoracyjnego – jak i czym pomalować kamień gipsowy?

Ile kosztuje budowa domu? Sprawdź szacunkowy koszt budowy domu

Ile kosztuje budowa domu? Sprawdź szacunkowy koszt budowy domu

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.