Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

16 pomysłów na oryginalne wykończenie ściany za łóżkiem w sypialni

Urządzając sypialnię, warto położyć akcent na ścianę za łóżkiem i wykończyć ją innym materiałem. W ten sposób mebel zostanie odpowiednio wyeksponowany, a strefa odpoczynku oddzielona od kącika z biurkiem lub toaletką. Odpowiednio dobrany materiał zabezpieczy ścianę przed zniszczeniem, a dodatkowo ociepli i wyciszy pomieszczenie. Oto 16 pomysłów na wykończenie ściany za łóżkiem. Zobacz, co położyć na ścianie w sypialni, aby stworzyć przytulną i wygodną przestrzeń do relaksu.

Ściana w sypialni – galeria zdjęć:

1. Ściana za łóżkiem w mocnym kolorze

Prostym ale efektownym rozwiązaniem jest pomalowanie ściany za łóżkiem na inny kolor. Z pomocą odpowiednio dobranej farby można wyróżnić mebel, wyodrębnić strefę snu w sypialni, a jednocześnie poprawić proporcje wnętrza. Malowanie ściany za łóżkiem przyniesie najlepsze rezultaty w wąskich i długich pomieszczeniach. Ciemniejszy kolor na krótszej ścianie pozwoli optycznie skrócić i poszerzyć wnętrze.

Kolor ściany powinien współgrać z resztą wystroju i obranym stylem aranżacji. Aby podkreślić intymny charakter sypialni, warto sięgnąć po ciemne, nasycone barwy, które nie wychodzą z mody od kilku sezonów, a więc butelkową zieleń, szmaragd, przykurzone odcienie granatu, śliwkowy fiolet lub bordo. W jasnym i przytulnie urządzonym wnętrzu mogą zagościć złamane odcienie różu, błękitu lub zieleni (na przykład świeża i delikatna szałwia).

2. Lamperia na ścianie za łóżkiem

Ściana z lamperią to idealne tło dla drewnianego łóżka. Pionowe odcięcie koloru – na wysokości lub powyżej wezgłowia – zdobi wnętrze, poprawia jego proporcje i zapełnia pustkę spowodowaną brakiem zagłówka. To również świetny sposób, żeby wprowadzić do aranżacji bezpieczną dawkę mocniejszego koloru.

Lamperia może być namalowana od linijki albo od niechcenia. W sypialni, częściej niż w innych pomieszczeniach, rozlewa się na całą ścianę, tworząc efektowne ombre. W takim nieuczesanym wydaniu wygląda zwiewnie, malowniczo i odrobinę romantycznie. Czy można wyobrazić sobie lepszą scenerię do wieczornych rozmyślań?

Przeczytaj też: Sypialnia marzeń – jak stworzyć idealne wnętrze do snu i relaksu? Podpowiadamy

3. Tapeta na ścianie w sypialni

Tapety pozwalają odmienić wnętrze małym kosztem i przy niewielkim nakładzie pracy. Spośród dostępnych na rynku rozwiązań największą popularnością cieszą się tapety papierowe na podkładzie flizelinowym, które zapewniają bezproblemowy montaż, zadowalającą trwałość i duży wybór wzorów. Klejenie brytów przebiega szybko i sprawnie, bo klej nanosi się bezpośrednio na ścianę zamiast smarować nim każdy arkusz z osobną. W trakcie klejenia tapeta nie rwie się i nie wybrzusza, jak ma to w zwyczaju cienka tapeta na podkładzie papierowym.

W bogatej ofercie tapet znajdziesz kilka propozycji wprost stworzonych do sypialni. Na ścianie za łóżkiem tapicerowanym może zagościć tapeta inspirowana stylem art déco , na której połyskuje złoty geometryczny wzór. Trafionym wyborem będzie tapeta z motywem roślinnym – usiana gałązkami, liśćmi lub ogromnymi kwiatami, które wyglądają jak wyjęte z barokowych obrazów.

Warto pamiętać, że tapety są dostarczane w rolkach, na których powtarza się ten sam wzór. Bryty muszą być ułożone w taki sposób, aby zachować ciągłość kompozycji, a w razie konieczności – przycięte.

4. Fototapeta w sypialni

Fototapeta, czyli wielkoformatowy wydruk na papierze lub winylu, to ciekawa alternatywa dla zwykłej tapety. Jest wykonywana na wymiar, więc nie narzuca żadnych ograniczeń w zakresie wyboru grafiki. Pozwala przenieść na ścianę dowolne zdjęcie w wysokiej rozdzielczości. Grafika może być dostarczona przez klienta lub wybrana z gotowej bazy zdjęć, którą udostępnia producent.

Jaki wzór fototapety do sypialni wybrać? Ścianę za łóżkiem kontynentalnym może ozdobić zdjęcie dzikiej przyrody, na przykład zamglonego lasu, górskich szczytów lub spowitego chmurami nieba. W sypialni mile widziane są motywy botaniczne, wielkoformatowe kwiaty na ciemnym tle lub wzory namalowane akwarelą. Fototapety 3D, choć efektowne, mogą męczyć wzrok – znacznie lepiej niż w sypialni sprawdzą się w salonie.

5. Tapicerowana ściana w sypialni

Ściana z paneli tapicerowanych łączy zalety dekoracyjne i praktyczne. Oprócz tego, że zdobi wnętrze i zapewnia nieopisaną wygodę, ma dobre właściwości izolacyjne. Tapicerowane panele tłumią dźwięki zza ściany i chronią przed utratą ciepła. Jak zamontować panele? Najczęściej stosowaną metodą montażu, którą poleca większość producentów, jest przyklejenie paneli do ściany za pomocą mocnego kleju montażowego.

Wątpliwości budzić może trwałość paneli tapicerowanych, a zwłaszcza ich odporność na kurz i tłuste plamy. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto zainwestować w panele z tkaniny plamoodpornej, które – w razie zabrudzenia – mogą być czyszczone wilgotną ściereczką. Na co dzień należy regularnie odkurzać panele, aby zapobiec ich szarzeniu.

6. Ściana w sypialni ze starych desek

Ściana z drewna jest pięknym i praktycznym uzupełnieniem sypialni. Dzięki nieregularnej barwie i strukturze doskonale maskuje drobne ślady zużycia, otarcia i przebarwienia, na które narażona jest ściana za łóżkiem. Jej powierzchnia jest ciepła i przyjemna w dotyku, a to przekłada się na lepszą jakość wypoczynku i dobre samopoczucie na co dzień.

Drewniana ściana w sypialni może być wykonana przy użyciu różnych technik i materiałów. W przytulnych wnętrzach, inspirowanych stylem cottage lub rustykalnym, sprawdzą się grube deski z litego drewna. Najpiękniejszy efekt zapewnią stare deski z odzysku, które zdążyły nabrać szlachetnej patyny pod wpływem wieloletniej ekspozycji na słońce, deszcz, wiatr i śnieg.

Warto pamiętać, że deski mają ok. 2-3 cm grubości i – w większości przypadków – wymagają montażu na ruszcie. W efekcie zabierają sporo miejsca. Jeśli nie zrobił tego producent, należy samodzielnie zabezpieczyć deski olejem, olejowoskiem lub innym preparatem ochronno-dekoracyjnym.

7. Panele drewniane na ścianie w sypialni

Stare deski mają mnóstwo uroku, ale nie każdemu przypadną do gustu. Miłośnicy współczesnej klasyki mogą zastąpić drewno z odzysku gotowymi panelami drewnianymi. Pod tą nazwą reklamowane są różne rodzaje produktów: od desek trójwarstwowych, przez deski lite, po dekoracyjne panele o geometrycznych kształtach. Co je łączy? Ujednolicony format i specjalna konstrukcja, która pozwala na szybką i bezproblemową instalację okładziny. Panele są fabrycznie zabezpieczone i gotowe do montażu.

8. Boazeria w sypialni

Drewniana boazeria budzi szereg negatywnych skojarzeń. Tymczasem to naturalny, niedrogi i łatwy w montażu materiał, który można wykorzystać na wiele sposobów, na przykład jak tło dla łóżka w sypialni. Wykańczając ścianę klasyczną sosnową boazerią, wystarczy przestrzegać zasady im prościej, tym lepiej. Drewniana okładzina wygląda najkorzystniej w naturalnym wydaniu – pomalowana na biało, zabezpieczona olejem lub transparentnym matowym lakierem. Jej idealnym uzupełnieniem są proste meble i dodatki, które znamy doskonale ze skandynawskich wnętrz.

9. Panele lamelowe na ścianę w sypialni

Panele lamelowe, nazywane również liniowymi, ażurowymi lub pionowymi, to konstrukcje wykonane z wąskich szczebelków drewnianych. Zamocowane na ścianie tworzą dekoracyjny efekt, który przywodzi na myśl uchyloną żaluzję. Lamele wyglądają lekko, a dzięki symetrycznym podziałom wprowadzają do wnętrza wrażenie ładu i harmonii. Szczebelki ułożone w pionie sprawiają, że pomieszczenie wydaje się wyższe, a ustawione w poziomie pozwalają optycznie je poszerzyć.

Panele lamelowe są dostępne w dwóch wariantach. Pierwszy bazuje na wykorzystaniu ażurowego szkieletu, który przepuszcza światło. Ponieważ ściana pod spodem jest częściowo widoczna, należy zadbać o jej staranne przygotowanie. Drugi rodzaj wykończenia to lamele przymocowane do płyty. Wykonana w ten sposób dekoracja zasłania całą ścianę za łóżkiem i pozwala zamaskować jej mankamenty.

10. Fornir w sypialni

Moda na fornir powraca w wielkim stylu. Projektanci ozdabiają nim duże powierzchnie, zwłaszcza fronty szaf i szafek oraz ściany, nawiązując do popularnego trendu z lat 60. i 70. Drewniana okleina równie często, co w salonie, pojawia się w sypialni, gdzie stanowi fantastyczne tło dla łóżka z tapicerowanym zagłówkiem.

Fornir, podobnie jak deski i panele drewniane, jest ciepły w odbiorze i dodaje wnętrzu przytulności. Jednocześnie ma ogromny potencjał dekoracyjny. Naturalne okleiny zachwycają niespotykanym wybarwieniem i pięknym układem słojów. Niektóre z nich są poddawane dodatkowej obróbce, która ma na celu usunięcie niedoskonałości, ujednolicenie koloru i rysunku drewna. W przeciwieństwie do desek czy paneli mogą tworzyć na ścianie efekt gładkiej tafli – bez widocznych spoin i podziałów.

Ściana wykończona naturalną okleiną to rozwiązanie klasy premium. Do jej wykonania wykorzystuje się wysokiej jakości panele i płyty fornirowane, które powstają na indywidualne zamówienie klienta. Materiały tego typu nie są dostępne w popularnych sklepach budowlanych – ich produkcją i montażem zajmują się profesjonalne firmy.

11. Ściana z paneli podłogowych za łóżkiem

Panele laminowane i winylowe, oryginalnie przeznaczone do wykańczania podłóg, stanowią atrakcyjną alternatywą dla desek i paneli ściennych. Oprócz tego, że są niedrogie i łatwe w montażu, to zabezpieczają ścianę przed zabrudzeniem i otarciami. W przeciwieństwie do drewna nie wymagają konserwacji ani dodatkowego zabezpieczenia. Wybierając panele na ścianę do sypialni, warto sięgnąć po produkt z wyższej półki. Dobrej jakości panele mają przyjemne w dotyku matowe wykończenie i nieregularną strukturę, która przypomina drewno.

Jak zamontować panele podłogowe na ścianie za łóżkiem? Pierwsza, najczęściej stosowana metoda, polega na przyklejeniu paneli do podłoża za pomocą mocnego kleju. Aby uzyskać trwały efekt, należy starannie przygotować powierzchnię pod montaż – oczyścić ją ze starych powłok i zabrudzeń, a następnie pomalować gruntem szczepnym. Zawarty w gruncie piasek kwarcowy nada ścianie chropowatą fakturę i zwiększy jej przyczepność.

Grubsze panele laminowane mogą być zamontowane na łatach drewnianych lub na profilach montażowych. W tym wariancie panele są łączone za pomocą specjalnych zaczepów. Pierwszą deskę należy zamocować, korzystając z tzw. uchwytów początkowych, a kolejne elementy – przy użyciu uchwytów jednostronnych.

12. Sztukateria w sypialni

Sztukateria pełni rolę dekoracyjną. Kompozycja z cienkich listewek zapełnia pustkę na ścianie, a jednocześnie porządkuje przestrzeń. Odpowiednio rozplanowana może wydzielić strefy w pomieszczeniu, optycznie powiększyć wnętrze lub podnieść sufit. Jest też pięknym obramowaniem dla luster, obrazów i kinkietów.

Urządzając sypialnię, sięgnij po sprawdzone rozwiązania. Przede wszystkim pomaluj sztukaterię na ten sam kolor, co ścianę. Dzięki temu dekoracja stopi się z tłem. Oglądana z pewnej odległości wyda się integralną częścią dekorowanej powierzchni. Ściana i listwy mogą być pomalowane na jasny neutralny kolor, na przykład złamany odcień bieli. Równie dobrze zaprezentują się w ciemnym wydaniu – ubrane w matową czerń, granat lub butelkową zieleń.

Listwy na ścianie muszą tworzyć przemyślaną kompozycję. W sypialni mogą dzielić ścianę na trzy pola, przy czym środkowe – największe – powinno znajdować się za łóżkiem, a węższe panele boczne należy umieścić za szafkami nocnymi. Drugi wariant zakłada wykorzystanie płaskich listew z drewna lub sklejki. Listwy powinny przecinać się pod kątem prostym, dzieląc całą ścianę na nieduże regularne kwadraty.

13. Panele 3D w sypialni

Panele 3D nadają ścianie dekoracyjną trójwymiarową strukturę. Przy okazji chronią powierzchnię przed zniszczeniem i zapewniają lepszą izolację akustyczną. Panele 3D do sypialni mogą być wykonane z gipsu, lekkiego poliuretanu, betonu, drewna lub miękkiej pianki. Ta ostatnia stanowi ciekawą alternatywą dla klasycznego zagłówka.

Jaki wzór paneli wybrać? W nowoczesny wystrój sypialni wpiszą się kompozycje geometryczne złożone z trójkątów, rombów lub heksagonów. Panele 3D mogą naśladować morskie fale, łupany kamień lub kryształ. Aby podkreślić ciekawy kształt dekoracji, warto podświetlić ścianę za pomocą halogenów, listew ledowych lub kinkietów.

Panele mogą różnić się wymaganiami odnośnie montażu i przygotowania podłoża. W większości przypadków należy przykleić je do ściany za pomocą mocnego kleju montażowego. Podłoże pod panele powinno być starannie oczyszczone, wygładzone i zagruntowane. Panele poliuretanowe i gipsowe mogą być malowane za pomocą zwykłych farb akrylowych i lateksowych, a w razie potrzeby łatwo docięte na wskazany wymiar.

14. Ściana z cegły w sypialni

Cegła to niezawodna klasyka. Pasuje do każdego wnętrza i nigdy nie wychodzi z mody. Chropowata i niejednolita powierzchnia cegły tworzy ciekawy kontrast dla miękkiej pościeli i tapicerowanego zagłówka. Świetnie komponuje się z drewnem, pomalowaną na czarno stalą, szkłem i betonem.

Ściana z cegły w sypialni jest równie piękna, co praktyczna – na jej powierzchni nie widać obtłuczeń, otarć i zadrapań. Po zaimpregnowaniu staje się łatwa do utrzymania w czystości i odporna na zaplamienia. Na co dzień wystarczy przecierać cegłę wilgotną ściereczką lub odkurzać powierzchnię miękką końcówką odkurzacza. Jeśli wygląd ściany znudzi domowników, można śmiało przemalować cegłę na inny kolor.

Ściana z cegły za łóżkiem może być wykonana na kilka sposobów. W starych domach i kamienicach wystarczy odsłonić fragmentu muru ukrytego pod warstwą tynku. Powierzchnię należy starannie oczyścić i zaimpregnować – w przeciwnym razie sypialnia utonie w tumanach kurzu i pyłu. W nowym budownictwie najlepiej sprawdzą się cienkie płytki z naturalnej cegły lub płytki cegłopodobne. Osoby, które marzą o białej cegle w sypialni, mogą wykorzystać jej gipsową imitację. Dekoracyjne panele z gipsu wyglądają bardzo naturalnie, są łatwo dostępne w sklepach i pozwalają uniknąć czasochłonnego malowania.

15. Ściana z betonu w sypialni

Beton, pozornie surowy i zimny, może być pięknym uzupełnieniem sypialni. Aby wydobyć wszystkie atuty materiału, wystarczy uzupełnić aranżację odpowiednimi meblami i dodatkami. Miejsce dekoracyjnych bibelotów powinny zająć naturalne rośliny, wysokiej klasy materiały i tkaniny, które zachwycają zróżnicowaną fakturą, barwą i deseniem. Dobrym pomysłem jest połączenie betonowej ściany i tapicerowanego łóżka. Miękki zagłówek ociepli wystrój, a jednocześnie wpisze się w nowoczesny styl aranżacji.

Ściana może być wykończona betonowymi płytami, pokryta tynkiem strukturalnym lub mikrocementem. Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się w dużych, przestronnych wnętrzach. Płyty są grube i masywne, więc zabierają sporo miejsca i optycznie pomniejszają przestrzeń. Tynki i masy dekoracyjne całkowicie rozwiązują ten problem. Są nakładane w cienkich warstwach, więc nie obciążają ściany. Odpowiednio zaaplikowane pozwalają uzyskać efekt zacieranego betonu.

16. Zabudowa ściany w sypialni

Zabudowa ściany za łóżkiem to doskonałe rozwiązanie do małej sypialni. Aby wykorzystać każdy centymetr powierzchni, warto wykonać ją na wymiar. Sprytnie zaplanowana zabudowa pomieści ubrania, pościel i resztę dobytku, którą przywykliśmy chować w szafach. Wzbogacona o otwarte półki, przejmie rolę domowej biblioteczki.

Projektując zabudowę, zadbaj o funkcjonalne oświetlenie i wygodne podparcie dla pleców. Wnęka, w której znajduje się łóżko, może być wyłożona miękkimi panelami, płytą fornirowaną lub drewnem. W trosce o własne bezpieczeństwo upewnij się, że zabudowa jest solidna i prawidłowo zamontowana. Meble powinny być przykręcone do ściany, tak aby nie przewróciły się pod ciężarem zgromadzonych książek i sprzętów.

Sypialnia to miejsce odpoczynku i regeneracji po ciężkim dniu. Jeśli zadbasz o jej wystrój, czas spędzony na relaksie będzie jeszcze przyjemniejszy, a jakość Twojego snu wzrośnie. W sypialni nie może zabraknąć wygodnego łóżka, ale na tym nie koniec. Mebel wymaga odpowiedniej oprawy w postaci zagłówka, lamp, szafek nocnych, a przede wszystkim ciekawie wykończonej ściany. Jeśli Twoja sypialnia wciąż świeci pustkami, koniecznie wykorzystaj jeden z naszych pomysłów i nadaj wnętrzu nowe oblicze.

Łóżko tapicerowane 140x200 cm Rinus z pojemnikiem jasnoszare w tkaninie hydrofobowej
4.7 / 5

Łóżko tapicerowane 140x200 cm Rinus z pojemnikiem jasnoszare w tkaninie hydrofobowej

2099 zł
Bestseller
Łóżko tapicerowane 140x200 cm Bodera z pojemnikiem kremowe w tkaninie hydrofobowej
5 / 5

Łóżko tapicerowane 140x200 cm Bodera z pojemnikiem kremowe w tkaninie hydrofobowej

2099 zł
Łóżko tapicerowane 140x200 cm Wolte z pojemnikiem oliwkowe welur
5 / 5

Łóżko tapicerowane 140x200 cm Wolte z pojemnikiem oliwkowe welur

2099 zł
Łóżko tapicerowane 140x200 cm Motoba z pojemnikiem i metalowym stelażem z podnośnikiem gazowym czarne welur

Łóżko tapicerowane 140x200 cm Motoba z pojemnikiem i metalowym stelażem z podnośnikiem gazowym czarne welur

2599 zł

Inne artykuły w tej kategorii

Sypialnia marzeń – jak stworzyć idealne wnętrze do snu i relaksu? Podpowiadamy

Sypialnia marzeń – jak stworzyć idealne wnętrze do snu i relaksu? Podpowiadamy

Sypialnia w stylu włoskim – jak ją urządzić i jak wprowadzić włoskie meble do sypialni?

Sypialnia w stylu włoskim – jak ją urządzić i jak wprowadzić włoskie meble do sypialni?

Ściana za łóżkiem w sypialni - zobacz niezwykle inspirujące propozycje!

Ściana za łóżkiem w sypialni - zobacz niezwykle inspirujące propozycje!

TOP 10 sypialni z lamelami na ścianie – przegląd najpiękniejszych inspiracji

TOP 10 sypialni z lamelami na ścianie – przegląd najpiękniejszych inspiracji

Granatowa sypialnia – jak ją urządzić? Wybieramy meble i dodatki do granatowej sypialni

Granatowa sypialnia – jak ją urządzić? Wybieramy meble i dodatki do granatowej sypialni

Sponsorowane Najlepszy robot planetarny z wagą? Testujemy roboty Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85.594SI i Bosch MUM9BX5S65

Najlepszy robot planetarny z wagą? Testujemy roboty Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85.594SI i Bosch MUM9BX5S65

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.