Tapetowanie, malowanie, naprawa mebli? Dziewczyny robią to same!
Czy remont ma swoją płeć? Postanowiliśmy to sprawdzić, pytając użytkowniczki Homebook.pl o ich doświadczenia związane z wykonywaniem prac naprawczych w swoich domach. Aż 84% z nich spotkało się ze stwierdzeniem, że remont jest typowo męską aktywnością. Jak powyższy stereotyp wpływa na ich aktywność na tym polu?
Aby przekonać się, czy wiertarka słusznie funkcjonuje jako jeden z atrybutów męskości, głos oddaliśmy kobietom, pytając je o to, czy rzeczywiście remonty pozostają dziś w centrum jedynie męskich rozrywek. Okazją do rozmowy o stosunku Polek do samodzielnych starć z zepsutym kranem, odpadającymi kafelkami czy dziurami w ścianie, stała się premiera poradnika (nie)tylko dla dziewczyn „Robię sobie remont” wydawnictwa Agora.
Jak pokazują badania przeprowadzone przez Homebook.pl, o zaangażowaniu kobiet w aktywności związane z remontem decyduje stopień zaawansowania prac (tę odpowiedź wskazała ponad połowa respondentek), w przypadku 30% z nich – za prace naprawcze odpowiedzialny jest mąż, partner lub inny męski członek rodziny. 25% użytkowniczek przeprowadza je samodzielnie, 15% zaś – zleca ich wykonanie fachowcom i specjalistom.
– Interpretujemy ten wynik jako zaskakująco pozytywny. Skoro aż 51% respondentek uzależnia swój udział w pracach remontowych tylko od rodzaju zadania, wskazuje to według nas na otwartość kobiet na wykonanie części napraw, a tym samym poszerzanie swoich kompetencji - komentują Barbara Janisch i Joanna Kubiakowska, współautorki książki „Robię sobie remont. Dziewczyński poradnik”.
A co mówią stereotypy?
Żyjemy w przekonaniu, że świat majsterkowania zdominowany jest przez mężczyzn. Potwierdzają to wyniki badania Homebook.pl: blisko 50% użytkowniczek bardzo często spotykało się ze stwierdzeniem, że przeprowadzanie remontów jest zajęciem typowo męskim, 36% z nich przyznało, że z tym stereotypem zetknęło się kilkukrotnie. Jedynie 7% respondentek nigdy nie usłyszało powyższej opinii, a 9% z nich nie przypomina sobie takiej sytuacji. Czy te liczby znajdują odzwierciedlenie w realnej sytuacji?
Praktyka czyni mistrza!
Blisko połowa użytkowniczek potwierdziła, że w przeszłości kilkukrotnie zdarzało się im rezygnować z samodzielnej naprawy sprzętów domowych i remontów. Kolejne 31% respondentek przyznało, że taka sytuacja zdarzała się im bardzo często. Jedynie 9% nigdy nie poddało się w walce z remontowymi zmaganiami.
A co jeśli to zepsuję…?
Intuicja podpowiada, że każdy, kto choć raz wziął w swoje ręce samodzielną naprawdę urządzenia, w duchu czuł paraliżujący lęk, wyrażający się w pytaniach: „Czy to może eksplodować? A jeżeli bezpowrotnie uszkodzę ekspres do kawy, który kosztował – co najmniej – dwie wypłaty?”. Choć strach najczęściej nie ma płci, okazuje się, że właśnie ta emocja najczęściej staje kobietom na przeszkodzie w samodzielnej naprawie przysłowiowego kranu. Wśród czynników, które powstrzymują je przed reperowaniem, obawę przed uszkodzeniem reperowanego urządzenia lub niewłaściwe wykonanie czynności, wskazało aż 34% ankietowanych.
1/3 użytkowniczek za równie istotny czynnik uważa brak przygotowania w postaci odpowiedniej wiedzy na temat wykonywania napraw i działań remontowych oraz doświadczeń w tym zakresie. Kolejne 30% użytkowniczek, które wzięły udział w badaniu ankietowym, nie dostrzega żadnych przeszkód i wykonuje takie prace zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba. 12% w ogóle nie podejmuje prób związanych z naprawami i remontami, a 6% nie potrafi określić czynników, które je przed nimi powstrzymują.
Kobiety remontują i naprawiają – i to niemało!
Wśród kobiet, które posiadają doświadczenia związane z samodzielnym remontem, najczęściej wskazywaną pracą, jaką zdarzało im się wykonać, jest malowanie lub tapetowanie (79% badanych). Kolejne miejsce na remontowym podium przypadło skręcaniu lub odnawianiu mebli (75%) oraz naprawianiu drobnych sprzętów domowych (urządzeń RTV i AGD) – wskazało je 47% uczestniczek badania. Na dalszych pozycjach tej listy znalazło się kładzenie paneli lub płytek (22%) oraz montaż sprzętów łazienkowych (16,7%).
Chęci są, przygotowania brak
77% ankietowanych kobiet chciałaby nauczyć się radzenia sobie z podstawowymi pracami remontowymi i naprawczymi. Jedynie 6% nie wykazuje zainteresowania taką wiedzą, a 14% - nie dostrzega takiej potrzeby.
Czego Asia się nie nauczy, tego Joanna nie będzie umiała....
Bardzo podobne opinie towarzyszyły uczestniczkom badania w odniesieniu do edukacji dziewczynek z zakresu prac technicznych, związanych z drobnymi pracami majsterkowymi. 95% kobiet widzi potrzebę przeprowadzania takiej edukacji w domu lub w szkole, a zdania na ten temat nie posiada jedynie 4% badanych.
Robię sobie remont. Dziewczyński poradnik
Ostatnią kwestią, o którą portal Homebook.pl zapytał swoje użytkowniczki, jest zapotrzebowanie na merytoryczne poradniki, które ułatwiłyby im samodzielne radzenie sobie z remontowymi aktywnościami. 75% badanych chciałoby czerpać wiedzę z tego rodzaju przewodników, 10% nie jest zainteresowana tego typu treściami, ponieważ potrafi poradzić sobie z podstawowymi naprawami, a jedynie 6% nie chce zdobywać wiedzy i umiejętności w tym zakresie.
– Wyniki całej ankiety są dla nas naprawdę optymistyczne. Widzimy tutaj, że „męskość” remontów pozostaje głównie w sferze stereotypów, a w polskich domach rzeczywistość jest zupełnie inna.
Społeczeństwo jest bardziej otwarte niż myślimy – kobiety chętnie zajmują się pracami remontowymi, jest w nas i śmiałość, i coraz większe kompetencje. Bardzo cieszy nas również fakt, że kobiety chcą dokształcać się w zakresie majsterkowania i widzą potrzebę rozwijania takich umiejętności także u dziewczynek – czy to w szkołach, czy w domach.
Ale naszą książkę polecamy tak naprawdę wszystkim, którzy chcą nauczyć się, jak wykonywać proste prace remontowe w domu – bo wobec konieczności poradzenia sobie z drobnymi, ale często jakże irytującymi usterkami, płeć nie ma znaczenia – komentują współautorki poradnika „Robię sobie remont”.
Platforma Homebook.pl zachęca – dziewczyny, śrubokręty w dłoń! A zanim na dobre rozpoczniecie remontowe przygody, warto uzupełnić – lub nabyć – wiedzę, sięgając po przewodnik „Robię sobie remont. Dziewczyński poradnik”.
W badaniu przeprowadzonym przez Homebook.pl wzięło udział 955 użytkowniczek portalu.