Urządzanie wnętrz na poddaszu – 5 rzeczy, o których warto pamiętać
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką VELUX.
Wiele osób myśli, że poddasze to trudna do urządzenia przestrzeń w domu. Zapominają jednak, że jest ono jednocześnie najbardziej przytulną i prywatną częścią mieszkania, właśnie dzięki skośnym ścianom i niższym sufitom. Dobrze zagospodarowane zakamarki to miejsca, gdzie możemy przechować wiele rzadziej używanych rzeczy. Aby poddasze było pełnowartościową przestrzenią niezwykle ważne jest, aby wnętrza były doświetlone światłem dziennym, a także dobrze chronione przesłonami przed upałem w lecie. Wystarczy znać kilka drobnych trików, aby przemienić pokój na poddaszu w najbardziej klimatyczną i stylową część w domu.
Warto poznać rozwiązania, które zapewniają komfort, a dzięki nim poddasze w niczym nie będzie gorsze od parteru i innych kondygnacji. Razem z marką VELUX podpowiadamy, jak urządzić poddasze i jakie elementy jego aranżacji są najważniejsze. Oto 5 rzeczy, o których należy pamiętać podczas urządzania lub metamorfozy ostatniego piętra w domu.
1. Okna na poddaszu
W stylowych i nowoczesnych wnętrzach bardzo ważne są okna. W wersji minimalistycznej zwykle montujemy jedno lub dwa okna dachowe w pokoju. Warto jednak wiedzieć, że również na poddaszu można zaszaleć, aby stworzyć wyjątkową i wymarzoną przestrzeń. Niezwykle modne są obecnie okna dachowe połączone w zestawy lub tzw. okna kolankowe – montowane w pionie pod oknem dachowym. Dwa okna zamontowane obok lub jedno pod drugim to nie tylko więcej światła, ale też lepszy widok za oknem.
Wyjątkowym rozwiązaniem są balkony dachowe, dzięki którym w ogóle możemy zapomnieć, że jesteśmy na poddaszu. To najnowszy trend w urządzaniu poddaszy, jeśli go zastosujecie, takiego poddasza pozazdrości Wam każdy odwiedzający Wasz dom.
Przy wyborze konkretnych modeli okien dachowych warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego są wykonane, najlepsze jest drewno – to materiał ekologiczny i jednocześnie bardzo trwały. Do łazienek natomiast dobrze wybrać okno dachowe odporne na wilgoć, wtedy będziecie mogli zamontować je nad wanną i kąpać się oglądając gwiazdy. Ważną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest też sposób otwierania okna – może być to uchwyt na górze lub klamka na dole skrzydła, ale dostępne są również modele otwierane za pomocą aplikacji w telefonie lub pilota.
2. Dodatkowe wyposażenie okien
Okna dachowe, ułożone prostopadle do promieni słonecznych, często narażone są na silne naświetlenie i nagrzewanie. Urządzając poddasze nie można więc zapomnieć o dodatkowym wyposażeniu okien. Rozwiązań jest naprawdę wiele! Mogą to być chociażby rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, a także specjalne markizy na okna czy moskitiery. Oprócz przyjemnego cienia w upalny dzień, dodatkowo zmniejszają one nagrzanie pokoju, tłumią hałas z zewnątrz, stanowią ochronę przed owadami i poprawiają ogólne bezpieczeństwo domu. Nie warto oszczędzać na dodatkowym wyposażeniu, lepiej kupić oryginalne rolety, idealnie dopasowane do okien dachowych i stanowiące z nimi komplet. Mają one jeszcze jedną ważną zaletę – można zamówić je on-line bez wychodzenia z domu i bez czasochłonnych obmiarów, dzięki czemu będziecie mogli zamontować je sami bez pomocy fachowca.
3. Dobre rozplanowanie przestrzeni
Poddasze pozwala na oddzielenie wnętrza od pozostałej części domu, zapewniając kameralność i ciszę niezbędną do odpoczynku czy nauki. Dlatego na ostatniej kondygnacji urządzamy najczęściej sypialnie, łazienki i pokoje dla dzieci. Zanim przystąpimy do aranżacji pokoi na poddaszu, warto dobrze przemyśleć i zaplanować całą dostępną przestrzeń, aby była nie tylko przytulna, ale przede wszystkim komfortowa i funkcjonalna.
Najlepiej zrezygnować ze stropu, a także ścianek działowych i innych elementów dodatkowo zmniejszających pomieszczenie. Wnętrza na strychu powinny być w jak najbardziej możliwy sposób otwarte i przestronne, co odwróci uwagę od zabierających miejsce pochyłych płaszczyzn. Do oddzielania poszczególnych pomieszczeń lepiej wykorzystać już istniejące słupy i ściany nośne, które pomagają podzielić pokój, jednocześnie nie zamykając go całkowicie. Jak to wygląda w praktyce? Przykładowo lepiej zrezygnować z tworzenia na poddaszu dwóch osobnych pomieszczeń, takich jak sypialnia i biuro, a w kreatywny sposób w jednym pokoju przewidzieć zarówno część sypialnianą, jak i tę do pracy.
Pokój dziecka powinien być podzielony na trzy strefy – nauki, zabawy i odpoczynku. Biurko najlepiej ustawić pod oknem, dzięki czemu dziecko będzie mogło dużej korzystać ze światła dziennego. Skosy to idealne miejsce na zaplanowanie praktycznych szafek do przechowywania wszystkich zabawek i dziecięcych skarbów. Pamiętajmy również, by podczas urządzenia wnętrza uwzględnić gust i upodobania małego lokatora. W pokoju wielbicieli bajek Disney’a możemy np. zamontować rolety zaciemniające z ulubionym bohaterem. Takie rolety będą nie tylko kolorowym i pobudzającym wyobraźnię dodatkiem, ale także sprawdzą się podczas drzemki, gdyż gwarantują całkowite zaciemnienie wnętrza. Wybierając okna, pamiętajmy że najważniejsze jest bezpieczeństwo – tutaj najlepiej sprawdzą się te z górnym systemem otwierania, które uniemożliwią otwarcie okna bez pomocy rodziców.
Sypialnia to z kolei strefa wyciszenia, dlatego priorytetem są rozwiązania zapewniające niezakłócony wypoczynek. Świetnym rozwiązaniem będą okna zapewniające dobrą izolacyjność akustyczną, czyli na przykład okna trzyszybowe. Dodatkową ochronę przed hałasem i ochronę przed ucieczką ciepła zapewnią także rolety zewnętrze.
W łazience powinniśmy przede wszystkich zadbać o możliwość skutecznego wietrzenia pomieszczenia. Wybierzmy okna wyposażone w klapę wentylacyjną, które zapewniają dopływ świeżego powietrza, nawet gdy są zamknięte. Ważny jest także materiał, z którego zostały wykonane okna. W łazience sprawdzą się te drewniano-poliuretanowe, które są odporne na wilgoć i nie wymagają konserwacji.
Wiele inspiracji ułatwiających urządzanie poddasza znaleźć można w specjalnych poradnikach przygotowanych przez markę VELUX. W ostatnim czasie więcej czasu spędzamy w domu, niż poza nim – warto wykorzystać ten moment produktywnie i poświęcić odrobinę wolnego czasu na e-edukację, by w przyszłości zamienić teorię w praktykę i urządzić piękne poddasze.
4. Funkcjonalne meble
Przy planowaniu najwyższych partii w domu nie można zapomnieć o doborze odpowiednich mebli. Wraz ze zwiększeniem popularności wykorzystywania poddasza jako przestrzeni mieszkalnej, zwiększyła się także oferta wyposażenia które możemy zastosować na poddaszu. Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych rozwiązań i propozycji. Odpowiednio wyprofilowane szafy, kredensy i półki pozwalają na wykorzystanie każdej, nawet najmniej dostępnej przestrzeni, np. tej między podłogą a oknem dachowym.
Dobrym rozwiązaniem są także meble projektowane i budowane na zamówienie przez stolarza-specjalistę. Pozwoli to na dokładne dopasowanie ich do przestrzeni, a tym samym wykorzystanie każdego pojedynczego centymetra pomieszczenia (które na poddaszu są szczególnie ważne).
5. Kolory ścian i wystroju
Na poddaszu bardzo ważną rolę odgrywają kolory, jakimi zostaną udekorowane wszystkie pomieszczenia. Dotyczy to zarówno koloru ścian, jak i mebli czy dodatków. Lepiej zrezygnować z ciemnych odcieni, które dodatkowo zmniejszają optycznie przestrzeń pokoju. Warto za to postawić na jasne, pastelowe kolory, które dodadzą pomieszczeniu kilku wizualnych metrów.
Nie oznacza to jednak, że dekorowanie poddasza równa się całkowitej rezygnacji z ciemnych barw. Ciemniejsze kolory można wykorzystać we wnękach i najmniejszych powierzchniowo ścianach, zwiększając tym samym ich głębię i tworząc ciekawy trójwymiarowy efekt. W pokojach na ostatniej kondygnacji ważne są też rozmaite dodatki optycznie powiększające wnętrze, np. lustra na ścianach, jasne lampy czy odpowiednio dobrane fototapety i obrazy.
Ważnym elementem dekoracyjnym na poddaszu są także rolety wewnętrzne, które teraz są dostępne w wielu wzorach i odcieniach. W ofercie firmy VELUX znajdziemy rolety zaciemniające w 1800 kolorach z palety NCS i RAL. Dzięki takim roletom nie tylko zapewnimy sobie komfortowe warunki do snu, ale także sprawimy, że okna dachowe będą idealnie dopasowane do pozostałych elementów wystroju wnętrza. Co ważne, w przypadku oryginalnych rolet wewnętrznych VELUX stopień zaciemnienia nie zależy od koloru produktu, a od materiału z jakiego został on stworzony. W ten sposób możemy dopasować rolety idealnie do koncepcji wnętrza, jednocześnie mając gwarancję tak samo efektywnego zaciemnienia.
Aranżacja poddasza może okazać się najciekawszym projektem w całym domu. Najważniejszym jej aspektem są jednak odpowiednio dobrane okna połaciowe i balkonowe oraz dobrze dopasowane meble. Idealnie rozplanowana przestrzeń na strychu z pewnością będzie stanowić bardzo przytulny i stylowy kąt.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką VELUX.