O tych 3 rzeczach musisz pamiętać, zanim zabierzesz się za remont poddasza!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką VELUX.
Wyższe sufity, skośne ściany, efektowne załamania, widoczne elementy więźby dachowej. To poddasze, czyli najbardziej urokliwe miejsce na mapie domu – miejsce, które może zamienić się w komfortowy pokój dziecka, przestronną garderobę, klimatyczną sypialnię czy nawet luksusową łazienkę. Warunkami adaptacji tej części domu są jednak skrupulatny plan i solidna analiza. Dotyczy to m.in. wyboru okien i ich montażu oraz inwestycji w dodatkowe wyposażenie. O czym warto pamiętać?
1. Wybierz odpowiednie okna dachowe
Niezagospodarowane poddasza często pozbawione są otworów okiennych, a jeśli je mają – niejednokrotnie wymagają one wymiany, by zapewnić domownikom optymalne warunki zarówno latem, jak i zimą. Ważnym krokiem jest więc wybór odpowiednich okien dachowych. Odpowiednich, tzn. wykonanych z solidnych materiałów, dopasowanych do rodzaju pomieszczenia oraz sposobu jego użytkowania. Za najtrwalsze uznawane jest drewno, jednak jeśli strych ma stać się przestrzenią kuchenną lub łazienkową, gdzie panować będzie wilgoć, lepszym wyborem okażą się warianty drewniano-poliuretanowe. Ich gładkie naroża nie chłoną wody, a także nie prowadzą do gromadzenia się kurzu, brudu czy grzybów.
Czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest również efektywność energetyczna. Zimą przez okna ucieka bardzo dużo ciepła, więc by temu zapobiec i zaoszczędzić pieniądze, najlepiej wybrać warianty energooszczędne z pakietem 3-szybowym, jak VELUX GLL oraz GLU stworzone w technologii ThermoTechnology™. Są one zbudowane z trzech szyb, a przestrzeń między nimi wypełniona jest gazem szlachetnym. Wyróżnia je wysoki stopień pozyskania energii słonecznej, a także bardzo niski wskaźnik przenikania ciepła, co ograniczy jego straty podczas mroźnych dni.
Kolejnym istotnym elementem jest sposób otwierania. Wpływa on na komfort użytkowania poddasza i powinien być uzależniony od lokalizacji ścianki kolankowej oraz wysokości montażu okna. Górny system najlepiej zastosować, gdy dół ościeżnicy znajduje się na poziomie od 80 do 130 cm od podłogi. Dolny sprawdzi się tam, gdzie ścianka kolankowa usytuowana jest wysoko.
Praktycznym rozwiązaniem jest również montaż rozwiązań sterowanych zdalnie, wyposażonych w inteligentne systemy VELUX ACTIVE with NETATMO. Dzięki temu można sterować zarówno oknami, jak i roletami za pomocą klawiatury naściennej lub aplikacji w telefonie.
VELUX ACTIVE daje mnóstwo możliwości – począwszy od automatycznego wietrzenia pomieszczeń, a skończywszy na otwieraniu i zamykaniu okien oraz rolet. Za to innowacyjne działanie odpowiada rozbudowany system czujników, które systematycznie monitorują wskaźniki dotyczące pogody, temperatury na zewnątrz oraz stężenia CO2.
Wszelkie odstępstwa od przyjętych norm (np. zbyt duża wilgotność czy dane o nadchodzącej fali upałów) uruchamiają odpowiedni program, który wpuszcza do wnętrza nieco świeżego powietrza czy zasłania okno, chroniąc przed skwarem. Ustawienia można również dowolnie konfigurować, dostosowując je do własnych potrzeb.
2. Zadbaj o prawidłowy montaż okien
Same okna to jednak nie wszystko! Nawet wysokiej jakości rozwiązania nie zagwarantują najlepszych warunków mieszkaniowych, jeśli zostaną niepoprawnie zainstalowane. Kluczem jest więc znalezienie profesjonalnego dekarza oraz należyte wykonanie montażu; szczelne połączenie rozwiązań z dachem oraz ocieplenie. Te zalety zapewnia kompleksowy system ciepłego montażu VELUX BDX. Składa się on z ramy izolacyjnej, która eliminuje występowanie mostków termicznych, izolacji przeciwwilgociowej zapewniającej optymalną szczelność, oraz teleskopowej rynienki odwadniającej, której zadaniem jest ochrona przed wilgocią. W przypadku produktów VELUX elementy te są dobierane pod rozmiar okna, a w razie zakupu okien z zestawem BDX producent przedłuża gwarancję aż do 20 lat.
3. Zainwestuj w dodatkowe wyposażenie
Aby w pełni kontrolować ilość światła oraz warunki panujące na poddaszu, warto pomyśleć o wyposażeniu dodatkowym, takim jak markizy na okna dachowe. To przesłony okienne wykonane z wysokiej jakości siateczki, która zatrzymuje aż do 76% ciepła, co tym samym chroni przed letnim upałem, a jednocześnie nie ogranicza widoku rozpościerającego się z okna i przede wszystkim nie zaciemnia pomieszczenia, tak jak rolety wewnętrzne. Takie rozwiązania są łatwe montażu oraz obsłudze – w przypadku propozycji VELUX występują w trzech opcjach do wyboru: manualnej, elektrycznej oraz zasilanej baterią słoneczną.
Promocja VELUX
Poddasze to dodatkowa przestrzeń, która może pełnić wiele funkcji. Zanim jednak tak się stanie, należy podjąć się procesu jego adaptacji, którego kluczową częścią jest montaż okien. Rozwiązania powinny wyróżniać się wysoką jakością, ale bardzo często za taką jakość trzeba słono zapłacić! Warto więc korzystać z promocji, jakie oferują producenci. Jedną z atrakcyjnych alternatyw jest propozycja marki VELUX, gdzie kupując energooszczędne okna 3-szybowe wraz z markizą przeciwsłoneczną i systemem ciepłego montażu, klienci otrzymają cashback oraz wydłużoną gwarancję. Akcja trwa od 1 września do 30 października, a o jej szczegółach przeczytasz tutaj: www.promocja.velux.pl
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką VELUX.