Okna do domu energooszczędnego. Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką BUDVAR.
Budowa domu energooszczędnego to inwestycja na lata. Aby mieć pewność, że będzie on dobrze spełniał swoje zadanie i zatrzymywał ciepło w domu, kluczowy jest wybór odpowiednich okien. Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu? Podpowiadamy w poniższym artykule.
Odpowiednie rozmieszczenie okien
Przed rozpoczęciem budowy domu energooszczędnego konieczne jest odpowiednie rozplanowanie okien względem stron świata. Najobszerniejsze przeszklenia powinny znajdować się od południowej strony domu. To właśnie tam należy zaplanować również przestronne, pozbawione podziałów pomieszczenia, które umożliwią równomierne rozchodzenie się ciepła w północne części. Okna od strony wschodniej oraz zachodniej także będą dostarczać do domu ciepło, ale wystarczy go jedynie na wyrównanie strat powstających w nocy.
Północna strona budynku co do zasady powinna być całkowicie pozbawiona okien bądź wyposażona w energooszczędne rozwiązania, które zminimalizują starty ciepła, takie jak np. T-Energy marki BUDVAR. To wysokiej jakości energooszczędne okna stworzone z myślą o budownictwie pasywnym. Okna T-Energy pozwalają na zatrzymanie w pomieszczeniu maksymalnej ilości ciepła, gwarantując niską przepuszczalność cieplną.
Materiał
Bardzo ważnym czynnikiem determinującym stopień energooszczędności okna jest materiał z którego jest wykonane. Na rynku dostępne są okna produkowane m.in. z PVC, drewna i aluminium, z czego to właśnie dwa pierwsze surowce wyróżniają się najlepszymi parametrami izolacyjnymi. Wybierając między oknami PVC i drewnianymi należy pamiętać, że okna drewniane są bardziej wymagające w utrzymaniu i należy je regularnie konserwować aby zachowywały pełnie swoich właściwości.
Szyba
Szyba stanowi średnio 80 % powierzchni całego okna, dlatego jej wybór jest równie ważny jak dobór odpowiedniej ramy. W domu energooszczędnym najlepiej sprawdzą się okna z pakietami trzyszybowymi z tzw. ciepłą ramką. Ciepła ramka to element wykonany z wysokiej jakości materiału izolacyjnego lub stali szlachetnej, znajdujący się pomiędzy szybą wewnętrzna i zewnętrzną okna. Jej zadaniem jest zwiększenie izolacji na brzegach szyby. Ciepła ramka poprzez podwyższanie temperatury szyb obniża także ryzyko ich parowania.
Ilość uszczelek
Standardowo w oknach montowane są dwie uszczelki przylgowe, które zapewniają podstawową ochronę termiczną okna. Jest to tzw. system uszczelnienia AD. Poszukując okien o najwyższym współczynniku izolacyjności zapytaj sprzedawcę o okna w systemie MD, które posiadają trzecią, dodatkową uszczelkę, takie jak wcześniej wspomniane okno T- Energy. Okna dedykowane do domów pasywnych w standardzie powinny posiadać 3 uszczelki, które gwarantują wysoką ochronę przed uciekaniem ciepła z domu.
Współczynnik przenikania ciepła
Dokonując ostatecznego wyboru zwróć uwagę na współczynnik przenikania ciepła okna, czyli Uw. Określa on jaka ilość energii przeniknie przez okno o powierzchni 1m2, przy różnicy temperatury w wysokości 1 Kelwina wewnątrz i na zewnątrz budynku. Wartość tego współczynnika odnajdziesz na wycenie otrzymanej od sprzedawcy. Zwróć jednak uwagę, czy podana wartość Uw dotyczy Twojego okna, czy też okna referencyjnego. Wartości referencyjne mogą odbiegać od rzeczywistych współczynników. Im mniejsza wartość współczynnika Uw, tym cieplejsze będą Twoje okna.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką BUDVAR.