5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem drzwi przesuwnych – sprawdź, czy o wszystkim pamiętasz
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Drzwi Przesuwne i Systemy Przesuwne RENO.
Drzwi wewnętrzne bywają zwieńczeniem najbardziej stylowych projektów aranżacyjnych. Warto przy tym zwrócić uwagę, że we współczesnych wnętrzach coraz częściej można spotkać modele przesuwne, będące intrygującą alternatywą dla tradycyjnych wariantów. Jeśli zatem znudziły Ci się klasyczne rozwiązania, śmiało pokuś się o nowoczesne systemy drzwiowe. Zanim jednak wybierzesz wymarzony model, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które pomogą Ci w ostatecznym wyborze. Wraz z marką Reno stworzyliśmy krótki przewodnik, w którym podpowiadamy na co warto zwrócić szczególną uwagę w kontekście kupna drzwi przesuwnych.
1. Odpowiednie wymiary to podstawa!
Rozpoczynasz aranżację swojego wymarzonego wnętrza. Podłoga, kolory ścian, kwestia doboru okien — to wszystko jest już za Tobą. Teraz przychodzi czas na drzwi! Pamiętaj, że podstawowym aspektem, którego należy dopilnować przy wyborze drzwi, jest właściwie przemyślany kierunek ich otwierania i odpowiednie wymierzenie otworu drzwiowego. Jak podpowiadają designerzy Reno, najistotniejsze jest poprawne wymierzenie wnęki, tak, aby skrzydło drzwi zasłaniało ją w sposób całkowity. Pamiętaj jednak, że drzwi powinny być nieco większe niż otwór — takie, aby w całości go zasłoniły. Oprócz tego zwróć uwagę na prowadnice i ich odległość od granicy wnęki. Twoje drzwi będą na nich zamontowane, zatem tutaj również wszystko musi się zgadzać!
Przeciętny wymiar wnęki drzwiowej to około 92 cm szerokości oraz 205 cm długości i tego w standardowych przypadkach trzeba się trzymać. Jeżeli jednak otwór ma wielkość niestandardową, wówczas należy pokusić się o zamówienie drzwi skrojonych idealnie na wymiar. Drzwi przesuwne zawsze powinny być szersze od wnęki o około 5-10 cm (czyli 2,5-5 cm po każdej stronie). Wówczas stworzą ze ścianą przyjemną dla oka płaszczyznę. Oprócz tego koniecznie przemyśl stronę, w którą będą się otwierać, ponieważ ma to ogromny wpływ na dalszą aranżację przestrzeni. Po prawej stronie od drzwi wymarzyła Ci się szafa? Wówczas niech otwierają się na lewo! Oczywiście, wiele zależy od systemu otwierania, jaki wybierzesz, ale o tym, w kolejnych akapitach.
2. Drzwi dopasowane do systemu i rodzaju ściany
Pamiętaj, że dobrze wymierzona wnęka to nie wszystko! W kontekście tzw. nośności drzwi przesuwnych bardzo istotne okazują się bowiem cechy fizyczne i ograniczenia ściany, a także odpowiedni wybór systemu. Zanim zatem wybierzesz odpowiedni model, zwróć zatem uwagę na:
- Wytrzymałość konstrukcyjną ściany lub sufitu, która jest zależna od zastosowanego materiału budowlanego.
- Wytrzymałość elementów systemu przesuwnego. Właściwie zaprojektowana pod względem konstrukcyjnym prowadnica górna odpowiedzialna jest za pracę całego systemu i utrzymanie ciężaru drzwi.
- Wagę drzwi przesuwnych.
Jak się okazuje, nieodpowiednie dostosowanie wagi drzwi do systemu i budowy ściany może finalnie prowadzić do deformacji prowadnicy, uszkodzenia wieszaków, a także uszkodzenia ściany bądź sufitu. Do czego należy zatem przywiązywać szczególną wagę? W zależności od rodzaju podłoża, na którym mają być zamontowane drzwi, systemu przesuwne utrzymują skrzydło drzwiowe ważące do 100 kg. I tak, dla ściany z betonu, cegły pełnej czy stalowej belki, nie ma problemu z udźwigiem tego rzędu. Jednak już drewno, cegła kratówka czy ściana z pustaków cementowo-wapiennych nie będą w stanie utrzymać podobnego ciężaru. W przypadku dwóch pierwszych, max to 75 kg. Dla ściany z pustaków z kolei, 50 kg.
3. Drzwi przesuwne w pełni bezpieczne
Aby drzwi były w pełni bezpieczne, niezwykle istotne są specjalne akcesoria, sprawiające, że ich użytkowanie nie będzie niosło ze sobą żadnego ryzyka. Projektanci Reno wiedzą o tym doskonale, dlatego starannie zadbali o bezpieczne systemy, dzięki którym modele przesuwne są sprawdzone i niezawodne.
- Po pierwsze: prowadnik dolny. Istnieją trzy rodzaje prowadników. Standardowo do drzwi dołączone jest prowadnik dolny „U” lub „T”. Ten pierwszy dedykowany jest drzwiom w metalowej ramie i zapobiega ich chybotaniu. Drugi sprawdza się w kontekście drzwi drewnianych, a jego część wchodzi w specjalny frez, który umożliwia poruszanie drzwi do przodu i do tyłu. Trzeci prowadnik dolny to „R”. Jest on wysyłany na specjalne życzenie klienta. Element montuje się do ściany, a drzwi objęte specjalną rolką łatwo się przesuwają i nie chyboczą. Prowadnik powstał z myślą o wnętrzach, w których nie można zamontować klasycznych prowadników np. poprzez wzgląd na ogrzewanie podłogowe.
Po drugie: antyskoki. Oto element, który montuje się na prowadnicy górnej. To właśnie dzięki niemu dystans pomiędzy drzwiami a prowadnicą się zmniejsza. Dzięki takiemu zabiegowi drzwi nie „wyskoczą” z prowadnicy górnej. Nie musisz zatem martwić się, że np. przy mocniejszym zamknięciu, drzwi zmienią swoje położenie.
Po trzecie: stopery. Element również zamontowany na prowadnicy górnej — w dowolnym miejscu. W tym wypadku chodzi jednak o kwestię stabilności drzwi w kontekście przesuwania ich na prawo i lewo. Stopery regulują ten ruch i trzymają drzwi w ryzach. Ich montaż można dostosowywać do własnych potrzeb.
4. Drzwi jednoskrzydłowe czy dwuskrzydłowe?
Wiele osób wybierając drzwi przesuwne kieruje się przede wszystkim oszczędnością miejsca. Bo rzeczywiście — dzięki takim systemom nie trzeba ograniczać się poprzez wzgląd na uchylne skrzydło drzwiowe. Aby jednak system był jak najbardziej ergonomiczny i ułatwiający aranżację niewielkiego pomieszczenia, trzeba wziąć pod uwagę sposób otwierania i miejsce, które jest potrzebne, by swobodnie korzystać z takich drzwi.
Możesz postawić na drzwi przesuwne jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Te pierwsze otwierają się na jedną stronę, a skrzydło jest stosunkowo szerokie, trzeba więc przeznaczyć odpowiednią ilość przestrzeni na ścianie, by swobodnie z nich korzystać. W drugim przypadku skrzydła rozsuwają się na boki, w przypadku standardowych otworów drzwiowych są wąskie i z łatwością można ulokować je nawet w niewielkim pomieszczeniu.
Drzwi dwuskrzydłowe sprawdzają się również doskonale w przypadku szerokich wnęk. W zależności od wybranego wypełnienia mogą stać się efektownym przejściem podkreślającym styl wnętrz lub subtelnym sposobem na podzielenie przestrzeni – np. w przypadku skrzydeł przeszklonych. Takie drzwi przesuwne mogą być umieszczone na długiej szynie i rozsuwać się na boki, niezależnie od siebie.
Jeśli marzą Ci się podwójne drzwi przesuwne, a pomieszczenie, w którym chcesz je zamontować jest wąskie i przez to brakuje w nim miejsca przy ścianie, niezbędnego do rozsuwania skrzydeł... wybierz drzwi z systemem ByPass. To rozwiązanie, które pozwala na nasuwanie na siebie skrzydeł drzwi przesuwnych, dzięki zastosowaniu wieszaków naprzemiennych. W efekcie jedne drzwi poruszają się na standardowej prowadnicy, a drugie na prowadnicy zamontowanej na wieszakach naprzemiennych, pracując niezależnie i nie kolidując ze sobą. Tego typu drzwi przesuwne świetnie sprawdzają się w szafach czy garderobach.
5. Design i kolorystyka drzwi kluczem do spójnej aranżacji
Stylowe, świetnie przemyślane wnętrza są niczym układanka z puzzli. Powinny składać się z wielu harmonijnych elementów, które zestawione ze sobą tworzą efektowną, przyciągającą oko całość. W wykreowaniu spójnej przestrzeni niezwykle istotnym aspektem są drzwi, które podkreślają charakter aranżacji, dlatego powinny być doskonale dobrane nie tylko pod względem funkcjonalności, ale i designu czy kolorystyki.
I tak, we wnętrzach minimalistycznych mogą zagościć modele proste, które w sposób neutralny komponują się z całościową aranżacją. Dobrze wybrać wówczas warianty w stonowanych barwach, takich jak biel, czerń czy szarość. W przestrzeniach industrialnych świetnie zaprezentują się drzwi o surowej estetyce, np. wykończone mlecznym szkłem i podzielone szprosami. Wnętrza skandynawskie, rustykalne czy chalet pokochają natomiast drewno, najlepiej jasne o wyraźnym rysunku efektownych słojów. Pamiętaj, że dobór stylistyki i koloru drzwi jest niezwykle istotny — pomoże Ci na zbudowanie spójnego stylistycznie wnętrza, w którym każdy element będzie idealnie dopasowany.
Idealne zarówno do obszernych, jak i kameralnych wnętrz, ciche, praktyczne i często niezwykle designerskie — takie są właśnie nowoczesne drzwi przesuwne. Dzięki nim z pewnością uda Ci się stworzyć aranżację pełną, harmonijną i funkcjonalną. Wystarczy, że skorzystasz z porad designerów Reno, a wnętrzu, które wykreujesz z pewnością nie zabraknie ergonomii i dobrego smaku.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Drzwi Przesuwne i Systemy Przesuwne RENO.