Z czego wykonać przydomowy podjazd, chodniki i alejki? Praktyczny poradnik
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką BRUK-BET.
Chodniki, ścieżki, podjazd czy alejki wokół domu to konieczność warunkująca bezpieczeństwo zimą, wygodę poruszania się latem czy wiosną i brak kałuż oraz błota podczas jesiennej pluchy. To kropka nad „i” każdej posesji, która porządkuje przestrzeń i chroni roślinność przed zniszczeniem. W czasie planowania tych utwardzonych powierzchni liczą się funkcjonalność i estetyka, a ich sekret tkwi nie tylko w przemyślanym projekcie, lecz także odpowiednio dobranym materiale. Kluczowe pytanie brzmi więc: jaki będzie najlepszy? Bruk-Bet ma na to odpowiedź.
Płyty wielkoformatowe na podjazd i nie tylko
Płyty w większym formacie wpisują się w architektoniczny krajobraz nowoczesnego budownictwa. Korespondują z geometryczną bryłą budynku i sprzyjają utrzymaniu minimalistycznego klimatu. Ich użycie wiąże się jednak nie tylko z kwestiami modnego designu, lecz także z funkcjonalnością. Duże kafle w wydaniu XL stanowią idealny materiał na taras, chodnik oddzielający różne części parceli czy podjazd. Wyróżnia je mi.in. dobra wytrzymałość na obciążenia, a co za tym idzie – nie są im straszne pęknięcia czy uszkodzenia spowodowane ruchem cięższych pojazdów.
Praktyczną zaletą płyt wielkoformatowych jest także łatwość utrzymania w czystości, co w przypadku rozwiązań z oferty Bruk-Bet zapewnia innowacyjny system ochrony powierzchni Perlon® Lamino®, stosowany m.in. w płytach z serii Novator® Solo. Zapobiega on wchłanianiu zabrudzeń, przenikaniu różnorodnych płynów (w tym smarów i olejów), a także pojawianiu się wykwitów wapiennych, glonów i mchów.
Płyty wielkoformatowe nie są wyłącznie funkcjonalnym łącznikiem pomiędzy różnymi częściami posesji. Odpowiadają także za estetyczną sferę aranżacji przestrzeni zewnętrznych, czego przykładem są propozycje Romalit®, marki Bruk-Bet. Te cztery zróżnicowane wymiarowo kafle pozwalają na ciekawe ułożenia romańskie lub rzędowe, co umożliwia oryginalne zagospodarowanie terenu. Ich delikatne struktury i wybarwienie dodatkowo harmonizują z zielenią dookoła, stając się ozdobą działki.
Kostka brukowa na chodniki i podjazd
Do najpopularniejszych rozwiązań używanych do aranżowania powierzchni wokół domu należy również kostka brukowa, która – podobnie jak płyty – jest jednym z najtrwalszych materiałów. Przed zakupem warto jednak uwzględnić kwestie związane z jej przeznaczeniem i dopasować odpowiednią grubość. Jeśli ma ona stanowić podjazd, po którym będą poruszały się samochody osobowe do 3,5 tony, powinna mieć 6 cm, tak jak propozycje Visio® lub Prospect®, marki Bruk-Bet. Gdy z kolei ma wyznaczać trakty komunikacyjne, gdzie odbywa się ruch pojazdów ważących ponad 3,5 tony, lepiej sięgnąć po warianty Novator® Piano o grubości 8 cm.
Kostka brukowa wiąże się również z nieskomplikowanym sposobem układania, co umożliwia wytyczanie rozmaitych ścieżek i alejek w ogrodzie – np. liniowych z kostkami Novator® Piano czy Prospect®. Materiał podczas instalacji nie wymaga mokrych spoiw, a także jest mało problematyczny, jeśli chodzi o eksploatację. To surowiec odporny na ścieranie, niskonasiąkliwy oraz łatwy do utrzymania w czystości. Zarówno jesienią, jak i zimą nie sprawia kłopotów z usuwaniem zeschniętych liści czy warstw śniegu.
Płyty tarasowe na patio, chodnik i obejścia
Wytrzymałością na czynniki panujące na zewnątrz i praktycznością muszą wyróżniać się również obejścia wokół domu, chodniki oraz tarasy. Planując te strefy, warto wziąć pod uwagę płyty tarasowe, które łączą walory użytkowe z estetyką naturalnych materiałów. Mimo że wykonuje się je z betonu, to wyglądem przypominają prawdziwe drewno czy kamień.
Przykładem tego są m.in. seria Trawertyn oddająca piękno skały czy slaby w rozmiarze 120x100 cm z linii Planta, marki Bruk-Bet. Na ich korzyść przemawiają także nieregularne wgłębienia oraz kolorystyka i parametry użytkowe związane z antypoślizgowością. Te chropowate powierzchnie zapobiegną niefortunnym wypadkom i będą gwarancją bezpieczeństwa dla wszystkich domowników.
Wizualne względy płyt tarasowych mają szczególne znaczenie w przypadku wykładania przestrzeni w ogrodzie. Ich naturalna estetyka gwarantuje harmonijne zespolenie utwardzonych nawierzchni z otaczającą je zielenią. Efektem tego jest całkowita spójność, a jeśli wszystko się ze sobą stylowo komponuje, przyjemność z przebywania na łonie przyrody jest dwukrotna.
Płyty deptakowe idealne na taras i ścieżki w ogrodzie
Innym materiałem, który można wykorzystać w przestrzeni ogrodu, są płyty deptakowe Kamień Ciosany od Bruk-Bet. To produkty, które przypominają naturalne surowce, przez co świetnie współgrają z innymi elementami działki. Złudzenie to potęgują niepowtarzalna kolorystyka oraz warstwowa powierzchnia, która efektownie igra ze światłem. Takie alternatywy mogą tworzyć symetryczne pasy, ciekawe układy albo pojedyncze kafelki oddalone od siebie na długość kroku. W każdej z wersji przesądzą o oryginalnym wyglądzie posesji, a samym użytkownikom nie przysporzą problemów, ponieważ nie wymagają intensywnej pielęgnacji – w przeciwieństwie do prawdziwych kamieni czy drewna.
Tworzenie ścieżki ogrodowej nie jest błahą sprawą. Podczas jej planowania warto kierować się praktycznością i wytyczyć chodniki tak, by domownicy nie skracali sobie przejścia, niszcząc przy okazji trawnik. Przydatne z pewnością będą alejki prowadzące do garażu, altany ogrodowej czy śmietnika, ścieżki pomiędzy rabatami kwiatów, a także chodnik łączący strategiczne punkty na mapie posesji, takie jak furtka, drzwi wejściowe oraz taras.
Wszystkie utwardzone nawierzchnie, niezależnie czy jest to taras, ścieżka czy chodniki, muszą być bezpieczne, trwałe i korespondujące ze stylem domu. Co brać pod uwagę podczas zakupów? Zarówno estetykę, jak i parametry techniczno-fizyczne, związane wytrzymałością na obciążenia, nasiąkliwością, grubością, antypoślizgowością czy ścieralnością. Dzięki temu strefy wokół domu będą prawdziwą wizytówką budynku i nie tyle sprostają kapryśnej pogodzie, ile urozmaicą oraz udekorują przestrzeń.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką BRUK-BET.