Jak wyczyścić dno basenu? 5 sposobów na czyszczenie dna basenu
Jak wyczyścić dno basenu? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli sztucznych przydomowych akwenów. Jak wiadomo, baseny najczęściej są otoczone zielenią ogrodową, stąd można znaleźć w nich liście, źdźbła trawy, piasek, kamienie i rozmaite naturalne osady. Czyszczenie basenu wcale nie musi jednak być trudne! Czasem wystarczy zastosować nowoczesne odkurzacze, innym razem zainwestować w filtry oraz specjalne roztwory. Poniżej przedstawiamy zatem 5 najpopularniejszych sposobów na to, jak skutecznie wyczyścić ogrodowy basen.
1. Jak wyczyścić dno basenu odkurzaczem?
Regularne czyszczenie dna basenu w ogrodzie sprawia, że nie osadzają się w nim grube warstwy kamienia, które z czasem bardzo trudno jest usunąć. Aby zatem zadbać o czystą wodę i właściwy stan architektury basenu, warto posłużyć się specjalnym odkurzaczem do basenu. Jak działa takie urządzenie? Już tłumaczymy, o co chodzi! Czyszczenie dna basenu odkurzaczem jest bardzo proste i można przeprowadzić je w dwojaki sposób: ręcznie bądź automatycznie.
Ręczne odkurzacze do basenu są niedrogie i bardzo łatwe obsłudze — prowadzi się je po dnie basenu siłą mięśni, tak jak w przypadku odkurzaczy do dywanów. Taki rodzaj odkurzacza najlepiej jednak wykorzystać w przypadku np. niewielkiego basenu rozporowego. Odkurzacze ręczne składają się z teleskopowej rury, szczotki i filtra, przez który przepływa woda. Jak odkurzyć dno basenu, który jest znacznie większy? Wówczas z pomocą przychodzi automatyczna wersja odkurzacza. Urządzenie wstawione do basenu poruszając się po dnie, czyści wszystkie osady. Niektóre z modeli wyposażone są w pilota, inne można zaprogramować, przez co dostosowują ścieżkę czyszczenia do kształtu basenu.
2. Czyszczenie dna basenu pompą piaskową
Jak już możesz się domyślić, wyławianie zalegającego piasku z dnia basenu jest bardzo czasochłonnym zajęciem, dlatego najlepiej poradzić sobie z tym w sposób automatyczny. Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić do basenu szybko i skutecznie, podpowiadamy — w tym przypadku doskonale sprawdzi się pompa do basenu. Tzw. pompa piaskowa jest wyposażona w specjalny filtr piaskowy, który zatrzymuje wszelkie osady piaskowe, żwirowe oraz żwirowo-antracytowe. Urządzenie działa na zasadzie ssąco-tłoczącej. Pobierając wodę, prowadzi ją do filtra, gdzie wszelkie zanieczyszczenia zostają zatrzymywane. Następnie woda ponownie wtłaczana jest do basenu.
3. Jak wyczyścić dno basenu pompą filtrującą?
Zaraz po odkurzaczach do basenu oraz pompach piaskowych, najpopularniejszym sposobem na nieco większe czyszczenie są pompy filtrujące. Klasyczna pompa do basenu jest zbudowana z systemu instalacji połączonego z rurami PCW. Woda dostaje się do niej przez tzw. skimmer, czyli boczny górny wlot, po czym dostaje się do filtra głównego. Dzięki niemu można z łatwością „wyłapać” zanieczyszczenia, takie jak m.in. włosy, gałęzie czy liście.
W filtrze zamontowany jest specjalny wielodrożny zawór, który zasysa wodę i po oczyszczeniu wypuszcza ją z powrotem. Taką pompę najlepiej stosować na bieżąco podczas użytkowania basenu. Średnio powinna filtrować wodę ok. 4 razy w ciągu dnia.
4. Jak wyczyścić dno basenu środkami chemicznymi?
Czyszczenie dna basenu może odbyć się również przy pomocy specjalnych preparatów chemicznych, takich jak m.in. popularny chlor. Środki można dozować ręcznie bądź przy pomocy urządzeń automatycznych. Jeżeli chodzi o te drugie, najlepiej użyć skimmera czyli powierzchniowego oczyszczacza wody, który zbiera pływające zanieczyszczenia i dozuje chemię basenową. Środki płynne mogą mieć rozmaite składy i odczyny – wszystko zależy od tego, z jakim osadem i pH wody masz do czynienia.
Czyszczenie dna basenu z żółtego lub brązowego osadu odbywa się najczęściej przy udziale kwasu askorbinowego, który z łatwością przywraca wodzie czystość i eliminuje nieestetyczne smugi. Najprawdopodobniej pH wody jest za wysokie, dlatego warto obniżyć je do wartości 6,7-6,8. Innym problemem mogą być nieestetycznie, zielone glony. Jeśli się pojawią, najczęściej oznacza to zbyt małą ilość środka dezynfekującego w basenowej wodzie, co sprzyja namnażaniu się glonów. Czyszczenie dna basenu najlepiej rozpocząć wówczas od zastosowania odkurzacza, po czym wybrać skuteczniejszą metodę chlorującą.
5. Jak wyczyścić dno basenu domowym sposobem?
W wielu przypadkach czyszczenie dna basenu po zimie wymaga jedynie interwencji odkurzacza oraz pomocy środków chemicznych. Taki zestaw do czyszczenia basenu uznaje się zazwyczaj za niezawodny. Czasami jednak zanieczyszczenia są tak duże, że lepiej postawić na czyszczenie basenu bez odkurzacza i po prostu wymienić wodę, przy czym warto wspomóc się domowymi sposobami. Od czego jednak zacząć?
Po wyłowieniu większych zanieczyszczeń należy wypuścić wodę ze zbiornika. Czyszczenie jego ścianek powinno odbyć się natychmiast po tej czynności, aby brud nie zdążył zaschnąć. Podczas usuwania zanieczyszczeń i osadów możesz wykorzystać szczotkę o miękkim włosiu oraz chemię basenową, bądź po prostu — płyn do mycia naczyń. Ważne, aby dostosować preparat do ścian zbiornika. Po dokładnym wyszorowaniu ścianek basenu należy dokładnie opłukać je myjką ciśnieniową.
Teraz czas na wyczyszczenie pompy filtrującej! Do tej czynności wykorzystaj wilgotną szmatkę nasączoną dedykowanym preparatem basenowym. Po wykonaniu powyższych czynności możesz nalać świeżej wody i uzupełnić ją środkami chemicznymi do uzdatniania wody w basenie.
Czyszczenie dna basenu z piasku i osadu to niezwykle żmudne i czasochłonne zadanie! Dzięki naszemu poradnikowi wiesz już jednak, jak oczyścić dno basenu szybko i bez zbędnego wysiłku. Pamiętaj, że w kontekście tego typu architektury ogrodowej najważniejsza jest systematyczność. Jeśli w sezonie będziesz dbał o basen regularnie, czyszczenie basenu po zimie okaże się szybkie i bezproblemowe. Powodzenia!