Rodzaje basenów ogrodowych – przegląd, zalety, pielęgnacja
Gdzie kupić basen ogrodowy, aby mieć pewność najniższej ceny i doskonałej jakości? Czy utrzymanie takiego dodatku jest drogie? I na co zwracać uwagę podczas składania zamówienia? O tym oraz o wielu innych aspektach dotyczących posiadania przydomowego basenu, dowiesz się z dzisiejszego przeglądu letnich trendów.
Zalety basenu ogrodowego
Wraz z regularnym ocieplaniem klimatu coraz częściej decydujemy się na zakup basenu kąpielowego ogrodowego. Jest on nie tylko marzeniem dzieci, które gorzej znoszą upały, ale również nas, dorosłych. Gdy na dworze skwar, nic nie sprawia większej przyjemności niż odpoczynek w przyjemnie letniej wodzie. Jakie są jego zalety? Przede wszystkim daje nam możliwość ochłodzenia się, gdy na termometrze temperatury sięgają ponad 30 stopni Celsjusza. Ale to nie wszystko! Za zwykłym basenem kryje się dużo więcej:
- pomaga dbać o zdrowie, ponieważ pływanie wzmacnia mięśnie całego ciała, pozytywnie wpływa na układ oddechowy oraz pomaga zadbać o zgrabną sylwetkę;
- pozwala zachować prywatność, co jest ogromnym plusem, jeśli nie lubimy korzystać z publicznych basenów;
- zapewnia wyższą higienę, co wynika z ograniczonej ilości korzystających z przydomowego basenu osób.
Rodzaje najpopularniejszych basenów ogrodowych
Wyróżniamy kilka rodzajów basenów kąpielowych ogrodowych. W zależności od budżetu, jakim dysponujemy oraz własnych preferencji, możemy się zdecydować np. na:
- Basen wbudowany na stałe – wymaga sporych nakładów finansowych i jest montowany na stałe. Do jego głównych zalet należą oczywiste walory wizualne oraz znaczne podniesienie wartości całej nieruchomości. To, ile będzie nas kosztował, jest zależne od wielu czynników, m.in. powierzchni, sposobu filtrowania i ogrzewania wody, typu niecki, wykończenia, wybranych materiałów oraz samej robocizny, która również w dużej mierze jest uzależniona od klasy i rodzaju gruntu.
- Baseny nadmuchiwane – cieszą się sporą popularnością ze względu na cenę oraz sezonowość, dzięki czemu mogą z nich korzystać osoby posiadające np. ograniczoną wielkościowo działkę, na której nie zmieściłby się tradycyjny basen przydomowy. Są wykonane z odpornego na uszkodzenia materiału, zaś ich napompowanie (za pomocą odpowiedniego sprzętu) trwa przysłowiową “chwilę”. Co więcej, tego rodzaju modele są bardzo mobilne i po złożeniu nie zajmują za dużo miejsca, dlatego możemy je zabierać gdziekolwiek chcemy. Niestety ich wielkość jest ograniczona, dlatego są raczej polecane dla dzieci.
- Baseny rozporowe – należą do jednych z najpopularniejszych modeli basenów. Ich ceny są umiarkowane i w większości przypadków adekwatne do jakości. Wykonane są z wielowarstwowego materiału i posiadają wzmocnione dno, dzięki czemu mogą być rozłożone nawet na nierównej działce. Na czym polega działanie basenów rozporowych? Wykorzystują one naturalne ciśnienie napierającej na ścianki wody, dzięki czemu cała konstrukcja jest sztywna i stabilna. Dostępne są w różnych wariantach pojemnościowych. W największych spokojne zmieści się kilka dorosłych osób.
- Baseny stelażowe – ścianki wzmocnione metalowym stelażem zapewniają najwyższą stabilność i wytrzymałość, dzięki czemu jest to typ basenu na lata. Wymagają równego podłoża, najlepiej wcześniej przygotowanej podstawy betonowej. Ich cena, w porównaniu do konstrukcji rozporowych, jest wyższa, choć wiąże się to z równie wysoką żywotnością.
Polecane modele basenów dmuchanych
- Basen dziecięcy z motywem rybki o pojemności 36 litrów marki INTEX – niezastąpiony w każdym rodzinnym ogrodzie. Jest uroczy, niedrogi, ma optymistyczne barwy oraz kształt rybki. Został wykonany z wytrzymałego tworzywa, choć w zestawie znajdziemy również materiały naprawcze. Niska konstrukcja (wysokość 34 cm) pozwala na swobodny dostęp, zaś niewielkie wymiary (140 x 124 cm) pozwalają rozłożyć go niemal wszędzie.
- Dmuchany plac zabaw o pojemności 178 litrów marki INTEX - ciekawa propozycja dla tych, którzy szukają bezpiecznego i wytrzymałego basenu, który dodatkowo będzie wspierał aktywność dzieci. Bajeczny wzór zamku pilnowanego przez smoka zapewnia świetną zabawę i rozwija wyobraźnię. Wyposażony w zjeżdżalnię, wymiary: 186 x 152 x 107 cm.
Basen rozporowy – idealny pomysł na lato
Jeśli poszukujemy większego basenu w atrakcyjnej cenie, warto zwrócić uwagę na modele rozporowe okrągłe o pojemności 7340 lub 5377 litrów, marki Bestway. Są to duże i głębokie baseny dla całej rodziny, wykonane z wytrzymałego na pęknięcia i uszkodzenia materiału PVC. Dzięki wykorzystaniu naturalnego ciśnienia wody, zapewnia wysoką stabilność ścian nawet na delikatnie nierównym podłożu.
Najlepsze baseny stelażowe
- Prostokątny basen marki INTEX o pojemności 17203 litrów – jeden z największych modeli basenów, w którym możemy swobodnie pływać. Dzięki wytrzymałej ramie jest stabilny, nie przechyla się oraz nie zagina. Dołączona do zestawu pompa piaskowa oraz plandeka, zadbają o utrzymanie świeżości i czystości wody, natomiast odpowiednio profilowana drabinka, umożliwia bezproblemowe i bezpieczne korzystanie.
- Okrągły basen ogrodowy Bestway o pojemności 26000 litrów – dla tych, którzy poszukują bardzo głębokiego basenu ogrodowego z filtrem, ciekawą propozycją może się okazać basen okrągły o pojemności 26 tys. litrów. Stabilna konstrukcja oraz bezpieczna i antypoślizgowa drabinka, zapewnią wysoki poziom bezpieczeństwa podczas wchodzenia i wychodzenia.
Jak dbać o basen ogrodowy?
Aby móc cieszyć się basenem ogrodowym jak najdłużej, warto pamiętać o podstawowych zasadach użytkowania, tj.:
- baseny rozkładane (tymczasowe) należy chować na zimę do pomieszczenia, aby nie narażać go na działanie mrozu;
- podczas kąpieli nie należy używać ostrych narzędzi, aby uniknąć przypadkowego rozcięcia materiału;
- nie wolno pozostawiać w basenie wody na okres zimy, ponieważ zamarznięta tafla lodu ma ostre krawędzie, które mogą skaleczyć materiał;
- basen należy rozkładać zgodzie z załączoną instrukcją;
- nie należy rozkładać basenu na kamienistym lub ostrym gruncie;
- należy regularnie czyścić dno basenu, ponieważ mogą osadzać się na nim drobinki piasku o ostrych krawędziach;
- warto zaopatrzyć się w plandekę ochronną, którą będziemy zakrywać wierzch basenu.
Jak ogrzać wodę w basenie ogrodowym?
Istnieje kilka systemów ogrzewania wody w basenie:
- przepływowe grzałki elektryczne ze sterownikiem – ciekawe i bezpieczne rozwiązanie dla małych basenów, w których ilość wody jest zgodna z maksymalną wydajnością grzałek. Z uwagi na dość częste awarie oraz wysokie koszty eksploatacji, nie są one polecane do większych modeli;
- wymienniki ciepła – wymienniki działają na zasadzie wymiany energii cieplnej pomiędzy dwoma nośnikami, które są podłączone do instalacji centralnego ogrzewania. Jest to rozwiązanie dość skomplikowane, dlatego niewiele osób decyduje się na jego stosowanie, zwłaszcza w przypadku modeli tymczasowych;
- powietrzna pompa ciepła – ekologiczne rozwiązanie, które jest nie tylko tanie w eksploatacji, ale również zaawansowane technologicznie, dzięki czemu umożliwia sterowanie np. za pomocą smartfona. Co więcej, pompy ciepła są energooszczędne, dzięki czemu nie zaskoczy nas rachunek za prąd nawet przy podgrzewaniu bardzo dużej ilości wody. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na montaż paneli fotowoltaicznych, możemy liczyć na niemal całkowite zmniejszenie kosztów energii elektrycznej;
- kolektory słoneczne – basenowe kolektory słoneczne pobierają wodę z basenu, podgrzewają ją, a następnie ponownie wpuszczają do zbiornika. Podobnie jak pompa ciepła, jest to rozwiązanie energooszczędne i ekologiczne, które wykorzystuje odnawialne źródła energii.
Jak dbać o wodę w basenie ogrodowym?
Woda w basenie bardzo szybko się brudzi. Pomijając zanieczyszczenia, które dostają się z zewnątrz, w wyniku naturalnych procesów pojawia się również zielony osad na ściankach i dnie. Należy więc regularnie ją czyścić za pomocą ogólnodostępnych środków chemicznych przeznaczonych do oczyszczania wody kąpielowej (tzw. chemia basenowa) oraz pamiętać o odkurzaniu dna za pomocą specjalnego sprzętu. Bardzo skutecznym rozwiązaniem jest również podłączenie odpowiednich pomp filtrujących, które zbiorą większe zanieczyszczenia oraz ograniczą rozwój mikroorganizmów.
Co to jest koagulacja?
Poszukując chemii basenowej, z pewnością natkniemy się na preparaty do koagulacji. Są one nie tylko bardzo popularne, ale również skuteczne, ponieważ “zlepiają” drobne zanieczyszczenia tworząc większe kawałki, które łatwiej zebrać za pomocą sitka, odkurzacza lub pompy filtrującej.
Ile chloru do basenu ogrodowego?
Chlor oczyszcza wodę i zabija mikroorganizmy, co chroni przed powstawaniem tzw. śliskiego dna. Jednak należy uważać z jego ilością, ponieważ w nadmiarze ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Może powodować nadmierne wysuszenie skóry, włosów oraz mieć działanie drażniące. Nieprzyjemny jest również jego zapach, który w przypadku przedawkowania, może być trudny do usunięcia. Uważa się, że optymalna (stała) ilość chloru w wodzie to 0,3 - 0,6 mg/l.
Basen to wspaniałe rozwiązanie w każdym ogrodzie. Dla dzieci będzie wakacyjną frajdą, zaś dla dorosłych – przyjemnym sposobem na odstresowanie się po ciężkim dniu. I choć jeszcze kilkanaście lat temu był to rarytas dla nielicznych, dziś niemal każdy z nas może sobie na niego pozwolić.