Storczyk w szkle – jak o niego dbać? Sekrety uprawy storczyków w szkle
Storczyk w szkle – czyli w dekoracyjnym wazonie czy słoiku? Nieważne, jakie naczynie wybierzesz. Jednego możesz być pewny – kwiat będzie wyglądał spektakularnie i stanie się dekoracją Twojego wnętrza. By jednak uzyskać efekt „wow”, trzeba się trochę napracować. Orchidea w szkle jest piękna, lecz też bardzo wymagająca, przynajmniej na początku hodowli. Po lekturze naszego artykułu uprawa storczyków w szkle przestanie jednak być dla Ciebie czarną magią.
Storczyk w szkle – na czym polega taka uprawa?
Storczyk w wazonie może być uprawiany na dwa sposoby. Pierwszy polega na umieszczeniu orchidei w przezroczystym naczyniu częściowo wypełnionym ziemią oraz keramzytem ogrodniczym. Trzeba też pamiętać o dostarczaniu roślinie odpowiedniego nawozu i wody. Boisz się, że zapomnisz o regularnym podlewaniu? Zaopatrz się w automatyczne systemy, które zapewnią orchideom odpowiedni poziom wilgotności, na przykład hydrożelowy granulat. Storczyk w szkle z kulkami będzie „samowystarczalny” przez co najmniej kilka tygodni.
Istnieje też drugie zasygnalizowane wcześniej rozwiązanie – uprawa storczyka w szkle bez podłoża. Ten rodzaj hodowli nie wymaga inwestycji w ziemię ani specjalne preparaty odżywcze. Kwiat pobiera wszystkie składniki potrzebne do rozwoju i wzrostu bezpośrednio z wody.
Pozostaje pytanie: po co hodować storczyka w szklanej tubie zamiast w doniczce? Czy za opisywanym sposobem uprawy przemawiają wyłącznie względy estetyczne? Otóż nie. Wbrew pozorom takie rozwiązanie jest również bardzo praktyczne. Szklany wazon, kula czy doniczka doskonale chroni bowiem roślinę przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak przeciągi.
Storczyki w szkle – jaką odmianę wybrać?
Spodobał Ci się pomysł uprawy orchidei w szkle? Świetnie. Pamiętaj jednak, że nie każda odmiana wspomnianej rośliny nadaje się do hodowania w wazonie. W tak specyficznych warunkach najlepiej czują się storczyki miniaturki. Nie rozrastają się zbyt mocno, więc ściany naczynia nie będą ich w żaden sposób ograniczać. Do wyboru masz różne opcje:
- Phalaenopsis gibbosa
Pochodzi z Azji. Jego maksymalna wysokość wynosi 15 cm. Dlatego ten storczyk miniaturka w szkle rośnie bardzo dobrze, a ograniczona powierzchnia wcale mu nie przeszkadza. Ma jasne kwiaty o kremowej lub białej barwie ozdobione żółtymi plamkami, które pojawiają się wiosną.
- Dendrobium jenkinsii
W naturalnych warunkach występuje w Indiach oraz na terenach południowo-wschodniej Azji. Osiąga od 6 do 10 cm wysokości. Jego największym atutem jest długi okres kwitnienia (grudzień-lipiec). Ma duże, żółte kwiaty oraz warżkę w kształcie serca.
- Warmingia eugeni
To orchidea spotykana głównie w Brazylii. Dorasta do 12 cm wysokości. Ma zwisające kwiaty składające się z pięciu wąskich i ostro zakończonych płatków w białym kolorze. Można je podziwiać latem.
- Vanda roxburghii R. Brown
Storczyk vanda w szkle nie potrzebuje podłoża do właściwego wzrostu. Jest jednym z najbardziej okazałych egzemplarzy w swoim gatunku. Ma od 40 do 60 cm wysokości. Kwitnie wiosną, latem i jesienią w różnych miesiącach. Występuje w kilku wariantach kolorystycznych.
Zauważ, że każda orchidea w szklanym wazonie, tubie czy kuli wymaga nieco innych warunków uprawy. Więcej informacji na temat hodowli miniaturowych storczyków znajdziesz w dalszej części artykułu.
Sprawdź też: Storczyki – odmiany, które warto mieć w swoim domu
Storczyk w szkle – jak o niego dbać? Najważniejsze zasady
Jak pielęgnować storczyka w szkle? W tym przypadku najważniejsza jest systematyczność działania. Orchidea to dość kapryśna roślina. Jeśli ją zaniedbasz, szybko uschnie i cały trud pójdzie na marne. Chcesz tego uniknąć? Przygotowaliśmy małą ściągawkę z najistotniejszymi wskazówkami dotyczącymi uprawy storczyka w szklanej kuli, wazonie lub tubie.
- Zadbaj o odpowiednią temperaturę
Orchidee w szkle, podobnie jak te rosnące w tradycyjnych doniczkach, lubią ciepło. W jakiej temperaturze storczyk czuje się najlepiej? Sięgającej 24-26°C. Nie należy go jednak wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Te spowodują bowiem, że roślina przekwitnie i straci wszystkie kwiaty, znacznie szybciej niż w normalnych warunkach. Nie masz pewności, jaka temperatura panuje w Twoim wnętrzu? Zmierz ją za pomocą termometru pokojowego.
- Utrzymuj stosowną wilgotność powietrza
W tym przypadku wiele zależy od odmiany orchidei, a także pory roku. Spójrz na przykład. Warmingia eugeni lubi bardzo wilgotne powietrze w okresie późnej wiosny, lata i jesieni (80-85%), ale zimą jej potrzeby nie są już tak duże i sięgają poziomu 75%. Opisywany parametr najlepiej mierzyć za pomocą wilgotnościomierza. A co zrobić, gdy jego wskazania nie odpowiadają warunkom uprawy storczyków w szklanych kulach i powietrze jest za suche? Możesz umieścić w pobliżu orchidei nawilżacz, rozszczelnić okna albo umieścić naczynie z wodą przy grzejniku.
- Pamiętaj o regularnym nawożeniu
Do tego celu wykorzystuj specjalne preparaty, które można rozcieńczyć w wodzie i aplikować za pomocą spryskiwacza. Jeśli możesz wyjąć orchideę w szkle z pojemnika, w którym jest uprawiana, tym lepiej. Wtedy nawożenie warto połączyć z podlewaniem.
- Wybierz odpowiednie miejsce uprawy
Orchidee w szklanych wazonach źle znoszą promieniowanie ultrafioletowe, co nie znaczy, że nie lubią światła. Najlepiej umieszczać je na parapetach południowych lub wschodnich, uważając, by słońce nie padało bezpośrednio na kwiaty czy liście. Niektóre gatunki, na przykład storczyk Vanda, warto doświetlić za pomocą diod ledowych lub świetlówek kompaktowych.
Zwróć uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną kwestię – storczyk po przekwitnięciu też wymaga pielęgnacji. Jeśli łodyga zaczyna usychać, to możesz ją odciąć, zaczynając od miejsca tuż nad najgrubszym oczkiem.
Jak podlewać storczyki w szkle?
Doświetlanie, nawożenie… A podlewanie storczyków w szkle? Już pewnie myślałeś, że zapomnieliśmy o tej kwestii. Nic z tych rzeczy. To bardzo istotny aspekt uprawy orchidei, więc postanowiliśmy poświecić mu osobny akapit. Pora przejść do konkretów.
Ministorczyk w szkle trzeba systematycznie nawadniać, ale dopiero po pełnym przesuszeniu korzeni (zwykle co 3-16 dni, zależnie od odmiany). W przeciwnym razie roślina może zgnić. Najlepiej wyjąć orchideę z pojemnika na czas podlewania. Jeśli nie jest to możliwe, wodę dostarczaj do keramzytu. Będzie powoli parować, zwiększając wilgotność wewnątrz naczynia.
Pamiętaj też, że orchidee w szklanych kulach czy wazonach wymagają spryskiwania korzeni i liści (ale nie kwiatów). Wykonuj tę czynność z odległości 20-30 cm. Wystarczy raz dziennie.
Nie przegap: Podlewanie storczyków piwem i inne nietypowe metody pielęgnacji storczyków
Storczyk w szkle – jak zrobić taką kompozycję samodzielnie?
Chcesz uprawiać storczyka w szkle? Kompozycja stworzona na własną rękę z pewnością będzie bardziej oryginalna niż gotowy produkt. Do jej stworzenia wykorzystaj ziemię do orchidei i keramzyt. Możesz też obłożyć roślinę mchem, który zatrzymuje wodę. Wszystko umieść w wysokim, przezroczystym naczyniu ze szkła (wazonie, tubie, kuli itp.).
Ostatnia kwestia to dekoracja storczyka w szkle. Do ozdoby możesz użyć wspomnianych już hydrożelowych kulek. Wspomniane elementy występują w różnych kolorach, na przykład żółtym, czerwonym, niebieskim, fioletowym czy zielonym. Na ogół zapłacisz za nie nie więcej niż 5 złotych.
Przeczytaj też: Rośliny i kwiaty w szkle – jakie gatunki sprawdzą się w ogrodzie w szkle?
Ile kosztują storczyki w szkle?
Zastanawiasz się, ile trzeba zapłacić za storczyk w szkle? Cena wspomnianej orchidei zależy od wielu różnych czynników, takich jak odmiana i wielkość rośliny, a także rodzaj oraz rozmiar samego pojemnika, w którym zostaje umieszczona. Cena storczyka w szklanej tubie razem z dekoracjami może sięgnąć nawet 200-250 złotych.
Podobają Ci się storczyki w szkle? Chcesz umieścić takie dekoracje w swoim salonie? Świetnie. Znasz już tajniki pielęgnowania takich orchidei. Wiesz, jak hodować storczyki w szkle, by cieszyły oczy przez długi czas. Nie czekaj więc na lepszy moment i zrealizuj swój plan już teraz!