Mieszkanie 25 m² – jak urządzić nowoczesne mieszkanie z antresolą?
Wraz z końcem kwietnia ogłosiliśmy konkurs MINImum powierzchni, MAXImum funkcjonalności dedykowany architektom wnętrz z całej Polski. Zadaniem uczestników było stworzenie aranżacji mikromieszkania o powierzchni 25 m² + antresola. Do konkursu wpłynęło ponad 130 zgłoszeń, spośród których jury wyłoniło 2 nagrody główne. Komisja konkursowa wyróżniła także prace 11 architektów, które obecnie można zobaczyć na platformie Homebook.pl. Jedną z nich jest m.in. projekt pracowni Solido, która zaproponowała odważną aranżację w wielkomiejskim stylu. Minimalistyczne wnętrze doprawione kolorem spodoba się każdemu, kto lubi ergonomiczne przestrzenie z charakterem.
Funkcjonalne małe mieszkanie z antresolą
Projekt mieszkania, zlokalizowanego w wrocławskiej inwestycji MiniMaxy zakładał stworzenie funkcjonalnej, zintegrowanej przestrzeni. Część dzienna została podzielona na dwie strefy – kuchenno-jadalnianą oraz wypoczynkową. Nad wszystkim góruje antresola, pod którą znalazła się pojemna szafa z drążkami i półkami. Oprócz tego architekt wygospodarował miejsce na pralkę i wysuwaną deskę do prasowania. Wszystkie elementy znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie, co ułatwia codzienne czynności i sprzyja zachowaniu ładu w mieszkaniu. Jak zaznacza projektant, oprócz funkcjonalnych rozwiązań bardzo istotną kwestią było nadanie przestrzeni nowoczesnego, wielkomiejskiego charakteru. Nieco industrialne wykończenia zostały przełamane temperamentnym odcieniem pomarańczu, przez co aranżacja wydaje się zadziorna i dynamiczna.
Jak urządzić salon w mieszkaniu o powierzchni 25 m²?
Część wypoczynkowa to fuzja nowoczesności i eleganckiej prostoty. W roli głównej występuje tu wygodna kanapa o intensywnym, pomarańczowym odcieniu. Taki żywy akcent dodaje całości pazura i w ciekawy sposób przełamuje stonowaną bazę kolorystyczną. Na ścianach zagościła farba dekoracyjna MAGNAT STYLE Beton Hematyt gładki. Podobne wykończenia świetnie czują się zwłaszcza w stylu industrialnym, który lubi bezpretensjonalne, surowe wykończenia. Aby jednak aranżacja wydawała się bardziej przytulna, projektant postawił na drewniane elementy, które wizualnie ocieplają wnętrze. Drewniana płyta SWISS KRONO 4033 Dąb Słoneczny widniejąca za telewizorem doskonale komponuje się z podłogowymi panelami SWISS KRONO Platinum Terra Dąb Di Trevi. Całości smaku dodaje z kolei abstrakcyjny obraz w stylu Pollocka, wiszący nieopodal kanapy.
Aneks kuchenny w mikromieszkaniu
Zabudowa kuchenna w formie litery „L” jest bardzo wygodna i umożliwia swobodne korzystanie z tzw. trójkąta roboczego. Warto zwrócić uwagę, że projektant zmieścił tu pełnowymiarową, pojemną lodówkę AMICA BK2665.4, co przy niewielkim metrażu bywa nie lada wyzwaniem. Co istotne, otwarta kuchnia została połączona z kameralnym kącikiem jadalnianym. Okrągły stół to doskonały wybór – taki mebel jest zgrabny, ustawny i zajmuje mniej miejsca niż klasyczne, kwadratowe modele. Oprócz dbałości o funkcjonalne rozwiązania, projektant dopracował przestrzeń również pod względem estetycznym. Tuż nad zabudową kuchenną znalazły się modne, wielkoformatowe płytki Paradyż Barro 59,8 x 119,8, zaś pomalowany na grafitowo sufit został opatrzony designerskim, wielopunktowym oświetleniem.
Sypialnia na antresoli – sposób na dodatkową przestrzeń na 25 m²
Nad częścią dzienną góruje antresola pełniąca funkcję sypialni. Projektant zadbał o duży materac, na którym wygodnie wyśpią się dwie osoby. Zamiast ramy łóżka na antresoli znalazła się kompaktowa zabudowa stolarska pełniąca zarówno funkcję szafki nocnej, jak i miejsca do przechowywania oraz strefy przeznaczonej do pracy. Aby dodać całości głębi i wizualnie powiększyć przestrzeń, projektant zdecydował się na powieszenie dużego lustra tuż przy wejściu na antresolę. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na ściankę wykonaną ze zbrojonego szkła, która fizycznie oddziela przestrzeń antresoli od reszty mieszkania. Takie rozwiązanie zapewnia prywatność, jednocześnie umożliwiając dostęp światła dziennego do najbardziej oddalonych od okien zakamarków. Całości charakteru dodaje egzotyczna tapeta nawiązująca do modnego obecnie trendu urban jungle.
Funkcjonalna łazienka w małym mieszkaniu
Łazienka, mimo że kameralna, została zaaranżowana bardzo funkcjonalnie. Projektant zadbał o wiele miejsca do przechowywania – m.in. pod umywalką i nad stelażem WC. Dodatkowo w pomieszczeniu znalazł się regał z podświetlanymi półkami. Bardzo dużym plusem projektu łazienki jest zgrabna armatura, m.in. okrągła umywalka nablatowa KOŁO 55X40 VARIFORM 500.774.01.6, do której dopasowano nowoczesną baterię umywalkową KLUDI BOZZ.
Anna Szołtysek, specjalista ds. marketingu KLUDI
Niewielka łazienka wymaga dopracowanego co do centymetra planu. Warto wybrać funkcjonalne rozwiązania, które sprawdzą się na co dzień. Jako producent armatury sanitarnej często jesteśmy pytani o produkty do małej łazienki. W takich przypadkach zwykle doradzamy klientom wybór baterii, które nie zdominują wnętrza, a zarazem zagwarantują ergonomiczną obsługę. Świetnie sprawdzą się tu baterie podtynkowe KLUDI BOZZ pozwalające na instalację elementów funkcyjnych w ścianie. Na zewnątrz pozostaje jedynie część natynkowa. W strefie natryskowej z kolei polecamy baterię podtynkową z małą rozetą i rączkę natrysku. Uzupełnieniem może być super cienka deszczownica KLUDI A-QA, która idealnie skomponuje się z oszczędnymi w formie kabinami typu walk-in.
Istotnym elementem łazienkowego projektu jest przestronna kabina prysznicowa z wnęką na kosmetyki oraz deszczownicą sufitową. Zastosowanie tak dużej kabiny było możliwe dzięki opisanemu wcześniej zabiegowi polegającemu na przeniesieniu pralki do przestrzeni wygospodarowanej pod schodami. Obszerna, przeszklona kabina wnosi do wnętrza wiele lekkości i designerskiego sznytu. Dzięki temu, że ścianki kabiny są przezroczyste, można do woli podziwiać piękny rysunek płytek ściennych przypominających marmur.
Projekt pracowni Solido wyróżniają funkcjonalne rozwiązania i bezkompromisowa, nowoczesna estetyka. Dzięki harmonijnej, stonowanej palecie barw i industrialnym wykończeniom można poczuć się tu niczym w kameralnym lofcie. Tego typu mieszkanie spodoba się każdemu, kto lubi wielkomiejski szyk i ceni ergonomiczne podejście do aranżowania przestrzeni.