Szafa tekstylna – opinie. Kiedy szafy materiałowe sprawdzą się najlepiej?
Każdy z nas marzy o ustawnej i rozbudowanej garderobie, która pomieści wszystkie ubrania i akcesoria. Nasze zapały zazwyczaj studzi albo ograniczony metraż pomieszczenia, albo skromny budżet. Szafy do garderoby oraz te pod zabudowę wiążą się ze sporym wydatkiem, który może znacznie obciążyć domowe finanse. Alternatywą dla tradycyjnych szaf mogą być te materiałowe – znacznie tańsze, lżejsze i wcale nie gorsze. Co warto wiedzieć o szafach materiałowych? Jakie są ich wady i zalety? Do jakich pomieszczeń się nadadzą?
Szafy tekstylne, czyli meble z materiału
Szafa tekstylna swoim wyglądem do złudzenia przypomina zwykły mebel. Podobnie jak zwykła szafa ma drążki i półki, które pozwolą nam pomieścić w jednym miejscu całą garderobę i akcesoria.
Różnica polega na tym, że szafa jest wykonana z metalowego stelaża, a rolę poziomych półek pełni rozścielony między słupkami materiał – najczęściej włóknina lub wytrzymały poliester. Całą konstrukcję dodatkowo otula pokrowiec z solidnej, odpornej na zabrudzenia i wilgoć tkaniny. Szafę otwiera się za pomocą zamka błyskawicznego. Korzystanie z szafy ułatwią nam również sznurki lub zaczepy, za których pomocą możemy podwiesić "drzwi" mebla, zyskując tym samym dostęp do wnętrza.
Szafy tekstylne kuszą ceną i łatwością w montażu. Jakie korzyści daje taka szafa i w jakich pomieszczeniach się sprawdzi?
Szafa materiałowa – popularna i praktyczna
Lekkie szafy tekstylne są często wybierane jako zamiennik droższej szafy z salonu meblowego. Postawiona w sypialni pełni rolę garderoby. W szczególności nadaje się do małych pomieszczeń, gdzie niemożliwe jest wstawienie zwykłego mebla – szafy materiałowe są stosunkowo niewielkiej wielkości i przez swoją nietypową budowę mieszczą się nawet w ciasne i problematyczne zakamarki wnętrza.
Ten rodzaj szaf najbardziej upodobali sobie młodzi ludzie, zwłaszcza studenci, którzy wynajmują mieszkania na krótki okres – z tego też względu nie opłaca im się dokupować zwykłych mebli, więc wybierają tanie i mobilne szafy tekstylne.
Szafy materiałowe może pełnić rolę tymczasowej garderoby, zwłaszcza jeśli jesteśmy w trakcie przeprowadzki czy remontu. Często zdarza się, że prace remontowo-budowlane przeciągają się w czasie, zmuszając nas do ciągłego życia na walizkach. Szafa materiałowa może nam ułatwić codzienną organizację, gdy nie mamy dostępu do własnej przestrzeni.
Szafy tekstylne, ze względu na delikatną i lekką formę, polecane są do pokoju dziecięcego z różnych względów. Pierwszy – bezpieczeństwo użytkowania. Pokój dziecka urządza się w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko wypadku. Szafa materiałowa wykonana jest z miękkiej tkaniny i, w przeciwieństwie do zwykłej szafy, nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Szafa tekstylna może pełnić rolę tymczasowego mebla w pokoju niemowlęcym, który i tak trzeba będzie urządzać na nowo, gdy nasza pociecha nieco podrośnie. Niższe szafy tekstylne sprawdzą się również w pokoju dziecka jako miejsce do przechowywania zabawek. Szafa z materiału może być pierwszym krokiem dla dziecka na drodze do samodzielnego utrzymywania porządku w pokoju.
Szafy materiałowe nazywane są również turystycznymi – nazwa ta odkrywa kolejną przydatną funkcję tego mebla. Lekkie i mobilne szafy tekstylne sprawdzają się w dłuższych trasach i kempingach, podczas których musimy dostosować się do niestandardowych warunków. Taka szafa jest zgrabna, stosunkowo pojemna i łatwa w montażu. Złożona natomiast zajmuje niewiele miejsca, co jest najważniejszym kryterium branym pod uwagę w tego typu podróżach.
Szafy tekstylne często wstawia się do pomieszczeń gospodarczych – domowych składzików czy strychów, które chcemy wyposażyć jak najtańszym kosztem, uzyskując jednocześnie funkcjonalną przestrzeń do przechowywania. W szafach tekstylnych najczęściej umieszcza się ubrania i buty sezonowe (np. zimowe). W domowym schowku sprawdzą się więc wyższe szafy tekstylne na ubrania oraz te niższe szafki materiałowe na buty.
Szafa turystyczna, materiałowa, tekstylna – wady i zalety
Taki rodzaj szafy bez wątpienia ma swoje plusy, o których pisaliśmy wyżej. Są to przede wszystkim lekkość konstrukcji, funkcjonalność oraz mobilność. Jakie są jeszcze zalety szaf tekstylnych?
Cena – czyli najmocniejszym atutem szaf tekstylnych. Różnica między szafą materiałową a taką zwykłą może wynieść nawet tysiąc złotych, co pozwala nam sporo zaoszczędzić na wykończeniu wnętrza. Najtańsze szafy tekstylne kupimy za około 50 zł, większe i bardziej wytrzymałe modele kosztują ok. 150-300 zł.
Atrakcyjny wygląd. Szafy materiałowe kojarzymy jako mało estetyczną podróbkę zwykłego mebla, która będzie wyłącznie szpecić sypialnię lub pokój. Niekoniecznie! Producenci w swojej ofercie mają szafy o nienagannym wyglądzie, którego wykończenie możemy dobrać pod styl całego wnętrza. Szczególnie popularne są szafy, których pokrowiec zdobi grafika lub ciekawy wzór, dzięki czemu mebel jest wyrazistym akcentem dekoracyjnym całego pomieszczenia. Szafa w neutralnych kolorach (czarnym, szarym czy białym) wtopi się natomiast we wnętrze, pozostawając niezauważoną.
Łatwość w utrzymaniu czystości. Taka szafa chroni wnętrze przed kurzem, umożliwiając jednocześnie dostęp świeżego powietrza, dlatego ryzyko pojawienia się pleśni lub nieprzyjemnego zapachu jest stosunkowo niewielkie. Czyszczenie takiej szafy polega na ściągnięciu pokrowca i wypraniu go w pralce, co bez wątpienia jest dużą wygodą.
Szafa tekstylna ma również swoje wady, o których powinniśmy wiedzieć jeszcze przed planowanym zakupem.
Opinie użytkowników takiej szafy najczęściej dotyczą rachitycznego stelaża, którzy z czasem się zużywa i odkształca. Niestabilna szafa może chwiać się na boki, a korzystanie z niej stanie się niemożliwe. Aby uniknąć takiej sytuacji warto więc wybrać droższą wersję szafy tekstylnej, wykonanej z wytrzymałych materiałów.
Szafa materiałowa może być dobrą alternatywą dla tej zwykłej, niemniej nie zastąpi wytrzymałego i stabilnego mebla. Konstrukcja ze słupków i tkaniny nie wytrzyma obciążenia cięższymi ubraniami (np. grubymi swetrami) – półki mogą zacząć się uginać, a cała szafa straci swoją prostą formę.
Wadą może być też sam wygląd szafy, które nie wpisze się jednak w każdy styl i nie będzie każdemu odpowiadać. Taka szafa może zepsuć estetykę całego pomieszczenia. Szafa będzie raczej pasować do niezobowiązującego i swobodnego stylu (np. skandynawskiego) lub do pokoju dziecka czy nastolatka. Postawiona we wnętrzu urządzonym ze smakiem będzie tanim i szpecącym elementem wykończenia, zaburzającym jego harmonię.
Szafa jest prawdopodobnie najdroższym elementem wyposażenia sypialni. Chcąc zaoszczędzić, szukamy innych rozwiązań, które zastąpiłyby tradycyjny mebel. Z pomocą przychodzą szafy tekstylne, które swoją formą nawiązują do tych zwykłych, ale są wykonane ze znacznie tańszych materiałów. Sprawdzą się w sypialni, pokoju dziecka czy nastolatka, na strychu, ale i w biurze czy podczas podróży.