Pokój studenta – jak urządzić pokój dla studenta? Sprawdź inspiracje i pomysły
Pokój studenta to azyl młodego człowieka, który musi pełnić kilka funkcji. Jest nie tylko miejscem wypoczynku, ale także nauki i spotkań ze znajomymi. W zależności od tego, jaki kierunek studiuje młody człowiek, może potrzebować nawet całkiem sporo przestrzeni. Jak urządzić pokój dla studenta? Podpowiadamy sprytne i sprawdzone rozwiązania.
Pokój studenta – co wziąć pod uwagę przy aranżacji?
Meble w pokoju (nie tylko studenta) to oczywiście podstawa wyposażenia i serce całej aranżacji. Pomysłów na pokój dla studenta jest sporo, dlatego bez problemu wybierzecie aranżację, która będzie tą najbardziej odpowiednią. Jak urządzić pokój studenta? Aranżacja powinna być nie tylko modna i zgodna z trendami (młodzi ludzie zazwyczaj przywiązują do tego sporo uwagi!), ale także wygodna i funkcjonalna. Co przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, urządzając pokój studenta? To:
- styl – podstawą wyboru mebli i dodatków jest określenie, w jakim stylu pokój ma być urządzony. Młodzież chętnie decyduje się na nowoczesne, minimalistyczne (w tym skandynawskie) aranżacje;
- kolorystyka – to druga bardzo ważna kwestia. Jeśli przebywasz w otoczeniu barw, które Cię rozdrażniają, przytłaczają lub dekoncentrują, w takim pomieszczeniu nigdy nie będziesz czuć się do końca dobrze;
- strefy – niezależnie od tego, jakiej wielkości jest pokój, dla jak największego komfortu trzeba go podzielić na strefy: spania, relaksu i do nauki. Taki efekt da się osiągnąć w nawet małych pokojach;
- wielofunkcyjne rozwiązania – warto o tym pamiętać zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach lub w wynajmowanych, nieumeblowanych pokojach. Wielofunkcyjny regał, łóżko chowane w szafie czy biurko w postaci składanego blatu przytwierdzonego do ściany to rozwiązania, które sprawdzą się wszędzie. Po przeprowadzce do innego mieszkania czy pokoju takie meble nadal będą przydatne!
- oświetlenie – w pokoju studenta nie może zabraknąć co najmniej trzech źródeł światła: głównego (najlepiej sufitowego), punktowego (jak lampa podłogowa) oraz na biurko.
Na aranżację studenckiego pokoju wcale nie trzeba wydać wiele, co jest istotne przede wszystkim w przypadku wynajmowanego pokoju, w którym student będzie mieszkał tylko przez jakiś czas.
Zobacz też: Jak urządzić mieszkanie studenckie tanim kosztem? 10 niskobudżetowych rozwiązań
Pokój studenta – jak go funkcjonalnie urządzić?
Najczęściej wybieraną aranżacją jest nowoczesny pokój studenta. Minimalistyczny styl, proste i estetyczny formy oraz przeważnie jasna kolorystyka to uniwersalny wybór, który sprawdzi się w każdym domu i mieszkaniu. Także mały pokój studenta urządzony w nowoczesnym stylu będzie wyglądać na większy i bardziej przestrzenny.
O czym warto pamiętać, urządzając studencki pokój? Nie powinno w nim zabraknąć:
- wygodnego łóżka – komfortowy i zdrowy sen to podstawa do tego, by czuć się dobrze i funkcjonować wydajnie. Zgrabne, jednoosobowe łóżka zajmują mniej więcej tyle samo miejsca co wersalki, za to są o wiele wygodniejsze. Łóżko służy nie tylko do spania, ale jest również często miejscem relaksu w ciągu dnia;
- funkcjonalnego biurka – im większe, tym lepiej. Przestronny blat zapewnia nie tylko miejsce do nauki (porozkładane notatki i książki czy projekty), ale także na spory monitor (zwłaszcza jeśli student jest również zapalonym graczem) czy laptopa. Biurko powinno być w miarę możliwości na tyle duże, by na blacie można było swobodnie zmieścić materiały do nauki i pozostawić sobie wolne miejsce np. na swobodne ruchy myszką komputerową. Studenckie biurko powinno mieć również pojemne szuflady i szafki;
- pojemnej szafy – jedna, duża i pojemna szafa może z powodzeniem zastąpić dodatkowe meble, jak regały, półki czy komodę. W niewielkim pokoju doskonale sprawdzi się wysoka szafa z drzwiami przesuwnymi, najlepiej zawierająca szuflady i dużo półek wewnątrz. Dzięki temu schowasz do niej nie tylko ubrania, ale także przedmioty codziennego użytku i akcesoria, a wszystko będzie miało swoje miejsce, dzięki czemu zachowasz porządek (i będziesz mieć łatwy dostęp do rzeczy);
- solidnego oświetlenia – na nic bowiem nawet najbardziej funkcjonalne i eleganckie meble i akcesoria, jeśli wieczorem wzrok będzie się męczyć z powodu zbyt małej ilości lub za słabego światła!
Aranżując studencki pokój, pamiętaj też o wydzieleniu w nim co najmniej trzech stref: nauki, relaksu i snu.
Pokój studenta – jak go umeblować?
Jak umeblować pokój dla studenta? To kwestia indywidualna – każdemu podoba się co innego. Dlatego przede wszystkim stawiaj na komfort. Biurko i wygodny fotel do niego, komfortowe łóżko i pojemna szafa to optymalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.
Sporą popularnością cieszy się pokój studenta w stylu skandynawskim: niezbędne minimum i jasna kolorystyka to zestawienie idealne do każdego pomieszczenia, małego i przestronnego. Ważniejszy niż trendy jest jednak komfort korzystania z mebli i funkcjonalność, jaką zapewniają.
Pokój studenta – jak go ozdobić?
Jak ozdobić pokój studenta? To również kwestia indywidualna. Nawet nowoczesna aranżacja może być dopełniona mnóstwem plakatów czy obrazów – młodzi ludzie lubią stawiać na nieoczywiste i nieraz niekonwencjonalne rozwiązania. Jak możesz przyozdobić pokój dla studenta? Wystrój zawsze warto uzupełnić o:
- ozdobne dywaniki;
- kwiaty doniczkowe;
- plakaty/obrazy w antyramach/fototapetę;
- dekoracyjne karnisze i kinkiety;
- narzuty na łóżko.
Pokój dla studenta w mieszkaniu rodziców – o czym pamiętać przy aranżacji?
Jak urządzić mały pokój dla studenta mieszkającego z rodzicami w mieszkaniu w bloku? Takie pomieszczenia są przeważnie niewielkie, dlatego trzeba je sprytnie zaaranżować. W tym przypadku ponownie warto przywołać meble wielofunkcyjne. Regał z funkcją kwietnika czy składane półki ścienne pozwolą na wykorzystanie dodatkowej powierzchni w razie potrzeby, a gdy już jej nie będzie – zyskasz przestrzeń, składając je.
Pokój dla studenta do wynajęcia – pomysły i inspiracje
Jak tanio urządzić pokój wynajmowany przez studenta? Pokój do wynajęcia dla studenta może być funkcjonalny, przytulny i urządzony niskobudżetowo. Warto postawić na meble z palet lub inne meble DYI (jak stolik ze szpuli po kablach), zapoznać się z ofertą outletu meblowego lub odkupić meble używane.
Minimalizm i jasna kolorystyka to rozwiązania uniwersalne, które sprawdzą się zawsze i wszędzie. Masz na oku tanie meble, jednak są w różnych kolorach lub wzorach? Sprawę rozwiąże okleina do mebli, dzięki czemu wszystkie będą do siebie pasować!
Sprawdź też: Umowa najmu mieszkania – jak powinna wyglądać? Pobierz wzór umowy najmu mieszkania
Pokój dla studentki – czego nie może w nim zabraknąć?
Pokój studentki zwykle jest dodatkowo wyposażony w duże lustro i toaletkę. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, warto wybrać szafę z lustrem, dzięki czemu zyskasz przestrzeń, nie tracąc na funkcjonalności.
Jak pomalować pokój studentki? Najlepiej wedle jej upodobań i życzenia. Kolorystyka i styl aranżacji pomieszczeń to kwestia bardzo indywidualna. Pokój jest azylem młodego człowieka, dlatego musi być urządzony tak, by zapewniał mu poczucie bezpieczeństwa i komfort, a także gwarantował dobre samopoczucie.
Jak urządzić pokój studenta? Inspiracje tworzone przez architektów pokazują, że możliwości jest wiele. Najważniejsze jest jednak to, by pokój był funkcjonalny i wygodny. Podstawą wyposażenia jest wygodne łóżko, przestronne biurko, pojemna szafa i ulubione dodatki studenta.