Mieszkanie 25 m² – jak urządzić małe mieszkanie dla pary?
Pod koniec kwietnia ogłosiliśmy konkurs MINImum powierzchni, MAXImum funkcjonalności dla architektów wnętrz z całej Polski. Głównym zadaniem uczestników było stworzenie aranżacji mikromieszkania o powierzchni 25 m² + antresola. Jak się okazało, do konkursu wpłynęło ponad 130 zgłoszeń, spośród których jury wyłoniło 2 nagrody główne. Oprócz nich komisja konkursowa przyznała aż 11 wyróżnień. Wśród docenionych prac znalazł się m.in. autorski projekt warszawskiej pracowni Poco Design. Architekta Patrycja Suszek-Rączkowska zaproponowała aranżację mieszkania dla pary. W jaki sposób projektantka poradziła sobie z wyzwaniem i jakie rozwiązania zastosowała?
Patrycja Suszek-Rączkowska, Poco Design
Butikowe wnętrze łączące kolory pudrowego różu, szarości i granatu pozwoli poczuć się w nim dobrze zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie. Ten odważny projekt wykorzystuje każdy centymetr projektowanej przestrzeni. Skierowany jest do Klienta świadomego, szukającego zarówno niespotykanego miejsca mieszkalnego pod względem metrażu i wysokości pomieszczeń, jak również dobrego designu odległego od powtarzalnych na rynku wnętrz hotelowych.
Mieszkanie o powierzchni 25 m² + antresola
Wizja architektki pracowni projektowej Poco Design była bardzo spójna – zarówno pod względem stylistycznym, jak i kolorystycznym. Niewielka przestrzeń została zaaranżowana w dwóch kolorach bazowych – granacie oraz pudrowym różu. Jak podkreśla projektantka, zestaw barw od firmy Magnat (Magnat A33 Astralny Angelit oraz Magnat A15 Mleczny Chalcedon) jest nie tylko elegancki, ale i uniwersalny – wśród takiego duetu odcieni odnajdzie się bowiem zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Oprócz tego bardzo ważnym elementem we wnętrzu jest drewno, które przyjemnie ociepla przestrzeń. I tak na podłodze można dostrzec panele podłogowe Swiss Krono Aurum Sound o przyjaznym odcieniu Dąb Piano. Antresola została z kolei oddzielona ażurowym, drewnianym panelem. Takie przepierzenie jest nie tylko bardzo modne i funkcjonalne, ale również dodaje strefie sypialnianej pewnej dozy intymności.
Aneks kuchenny w małym mieszkaniu
Aneks kuchenny został w płynny sposób połączony z kameralną strefą jadalnianą. Warto zwrócić uwagę, że miejsce klasycznego stołu zajął nowoczesny barek pełniący jednocześnie funkcję dodatkowego blatu roboczego i oryginalnego kwietnika. W przestrzeni kuchennej można dostrzec niewielką, dwurzędową zabudowę meblową uzupełnioną sprzętami Amica, m.in. płytą indukcyjną Amica PI3510U oraz piekarnikiem Amica AMMB44E2GCB X-TYPE. Całość, choć niewielka, została zaprojektowana w niezwykle ergonomiczny sposób i wypełnia każdy centymetr wolnej przestrzeni.
Strefa wypoczynkowo-telewizyjna w mikromieszkaniu
Kącik wypoczynkowy to ukłon w stronę wygody i prostoty. W głównej roli występuje tu obszerny narożnik obity miękkim materiałem o gołębim odcieniu. Nad siedziskiem można dostrzec efektowną dekorację ścienną w formie akwarelowego muralu, która dodaje aranżacji pazura. Naprzeciwko narożnika architektka postanowiła natomiast zaaranżować strefę telewizyjną. Całość tworzy zatem komfortowy kącik wypoczynkowo-telewizyjny, który fantastycznie sprawdza się w niewielkiej salonowej przestrzeni. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na niezwykle atrakcyjne oświetlenie. Projektantka pracowni Poco Design postawiła na rozwiązania wieloźródłowe, dzięki którym niewielkie wnętrza nabierają intrygującej głębi i prezentują się bardziej wielowymiarowo.
Jak urządzić łazienkę w małym mieszkaniu?
Aranżacja łazienki, o jaką pokusiła się architektka, została zaprojektowana w duchu najnowszych trendów. Wzrok przyciąga przede wszystkim oryginalna okładzina ścienna przypominająca lastryko, czyli jeden z najmodniejszych materiałów tego sezonu. Oprócz tego łazience charakteru dodaje grzejnik nawiązujący do industrialnych, żeberkowych modeli typu Faviera. Łazienka, choć niewielka, jest bardzo jasna i przyjazna dla oka. A wszystko to m.in. dzięki harmonijnej stylizacji, wśród której prym wiedzie armatura Kludi i ceramika marki Koło. Zgrabna bateria umywalkowa Kludi Zenta 382509175 doskonale współgra z niewielką nowoczesną umywalką podblatową Koło Variform 45x35. Warto bowiem pamiętać, że urządzając kameralne przestrzenie, dobrze jest stawiać na zgrabne produkty o niewielkich gabarytach. Oprócz tego świetnym posunięciem było zainstalowanie przeszklonej kabiny prysznicowej, która dodaje wnętrzu lekkości i powiększa je optycznie.
Pralnia w małym mieszkaniu
Tuż obok wnętrza łazienkowego architektka postanowiła wygospodarować przestrzeń na osobną pralnię. To bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie, zwłaszcza kiedy łazienka ma mocno ograniczony metraż. Pralka została ukryta za wygodnymi, przesuwnymi drzwiami w formie harmonijki. Nad pralką z kolei zainstalowano dodatkowe półki na ręczniki i pościel.
Mieszkanie 25 m² – przedpokój z garderobą
Przyglądając się projektowi mieszkania, warto zwrócić uwagę na sprytną zabudowę w przedpokoju zaaranżowaną tuż pod antresolą. Projektantka umieściła tu pojemne półki i szafki, a wszystko to w towarzystwie oryginalnego siedziska wyłożonego miękką tkaniną. Tuż obok, za lustrzanymi drzwiami, znajduje się pojemna garderoba wraz ergonomiczną szafą i półkami na buty. Przemyślanym i praktycznym posunięciem było również zamontowanie szuflad pod schodami. W ten sposób przestrzeń pod drewnianymi stopniami została całkowicie wykorzystana. Na przedpokojowej podłodze z kolei, zagościły modne, heksagonalne płytki marki Ceramika Paradyż – Esagon Concrete Silver Gres Szkliwiony o subtelnym, szarym odcieniu.
Antresola w mikromieszkaniu
Oprócz planu zagospodarowania parteru projektantka pracowni Poco Design stworzyła również wizualizację funkcjonalnej antresoli. I tak na drugim poziomie znalazło się wygodne dwuosobowe łóżko, pojemna szafa, a także kącik do pracy z miejscem przeznaczonym na książki i artykuły biurowe. A wszystko to w oprawie stonowanej grafitowo-szarej palety barw, miękkich materiałów i drewnianych elementów.
Projekt mieszkania zaproponowany przez architektę Patrycję Suszek-Rączkowską jest niezwykle spójny i harmonijny. Goszczą tu przemyślane rozwiązania charakterystyczne dla takich stylów, jak skandynawski, minimalistyczny czy vintage. Oprócz tego projektantka znalazła wiele sprytnych sposobów na to, aby zaoszczędzić miejsce lub w pełni wykorzystać przeznaczoną do zagospodarowania przestrzeń. Całość to zatem fuzja świetnie przemyślanej estetyki i funkcjonalnych patentów.