Jaka doniczka do storczyka najlepiej się sprawdzi? Wybieramy doniczki i osłonki do storczyków
Jaka doniczka do storczyka sprawdzi się najlepiej? To, czy Twoje storczyki będą pięknie kwitły, zależy nie tylko od sposobu pielęgnacji czy od stanowiska, w którym je postawisz. Może to być uzależnione również od rodzaju doniczki. Dziś zastanowimy się, na co zwrócić uwagę, kupując doniczki i osłonki do storczyków. Zaczynamy! Jakie osłonki do storczyków najlepiej wybrać i w jakich doniczkach te efektowne kwiaty będą rosły najpiękniej?
Jaką doniczkę wybrać do storczyka? Co wziąć pod uwagę?
Co wziąć pod uwagę, wybierając ozdobne doniczki do storczyków? Rodzaj doniczki nie jest bez znaczenia! Kupując doniczki do swoich storczyków, weź pod uwagę kilka cech.
- Materiał. Możesz wybierać m.in. wśród doniczek z plastiku, szkła czy ceramiki. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety, o których wspomnimy później.
- Wielkość. Storczyki nie potrzebują dużo miejsca. Wręcz przeciwnie, te kwiaty dobrze czują się w stosunkowo małych doniczkach.
- Kolor. Nowoczesne doniczki do storczyków mogą być zarówno wielobarwne, jak i utrzymane w stonowanej, neutralnej stylistyce. Barwę doniczki czy osłonki dobierz przede wszystkim do aranżacji swojego mieszkania. Jeśli planujesz ustawić kilka doniczek obok siebie, zadbaj o to, by były wizualnie spójne.
- Dziurki w spodzie doniczki. Zwróć uwagę na to, czy doniczka, którą wybierzesz, ma na spodzie otwory, które umożliwią usunięcie nadmiaru wody.
Jaka doniczka do storczyka będzie najlepsza? Przegląd materiałów
Szklana doniczka do storczyka
Przezroczyste szklane doniczki do storczyków to świetny wybór! Transparentne doniczki przepuszczają światło do korzeni, dzięki czemu storczyki rosną jeszcze piękniej.
Przezroczysta doniczka pozwala również na bieżąco kontrolować stan korzeni. Jeśli te robią się białe, to znak, że storczyk potrzebuje wody. Jeśli korzenie są zielone, powinieneś wstrzymać się z podlewaniem storczyka.
Dla niektórych wadą przezroczystych doniczek szklanych może być aspekt wizualny. Jeśli nie chcesz, by korzenie storczyka były całkowicie widoczne, możesz wybrać doniczkę z przydymionego lub kolorowego szkła.
Sprawdź też: Storczyk w szkle – jak o niego dbać? Sekrety uprawy storczyków w szkle
Ceramiczna doniczka do storczyka
Ceramiczne doniczki do storczyków wyglądają bardzo efektownie i są dostępne w niezliczonej ilości wzorów i kolorów. Dużą zaletą jest ich ciężar – doniczka o odpowiedniej wadze będzie stabilna i nie przewróci się pod wpływem ciężaru okazałego kwiatka.
Wadą doniczek ceramicznych jest to, że nie przepuszczają światła i nie pozwalają na regularne podglądanie stanu korzeni rośliny.
Plastikowa doniczka do storczyka
Plastikowe doniczki do storczyków są bardzo popularne. Są niedrogie, dostępne w wielu kolorach i mogą być zarówno transparentne, półtransparentne, jak i nieprzezroczyste.
Wadą plastikowych doniczek jest ich niewielka waga, która sprawia, że duże, mocno rozrośnięte kwiaty mogą ją przeważyć.
Czy doniczka do storczyka musi być przezroczysta?
Przezroczyste doniczki do storczyków są polecane ze względu na to, że rośliny te mają dość duże wymagania co do dostępu do światła. Te wymagania dotyczą również korzeni. Roślina rośnie najlepiej, jeśli do jej korzeni dociera naturalne światło.
Transparentne doniczki do storczyków są polecane również ze względu na możliwość regularnej kontroli stanu korzeni. Nie jest to oczywiście jedyne słuszne rozwiązanie. Jeśli nie podobają Ci się przezroczyste doniczki, możesz wybrać egzemplarz ceramiczny, a storczyka położyć na parapecie dobrze doświetlonego okna. Możesz również zwykłą, plastikową doniczkę włożyć do większej dekoracyjnej osłonki ceramicznej.
Zobacz też: Podlewanie storczyków piwem i inne nietypowe metody pielęgnacji storczyków
Jak duża powinna być doniczka do storczyka?
Duża i wysoka doniczka do storczyka nie jest polecanym rozwiązaniem. Rośliny te znacznie lepiej czują się w niewielkich doniczkach. Korzenie storczyków lubią ciasnotę i to właśnie w stosunkowo małych doniczkach rozwijają się najlepiej.
Jeśli jednak Twój storczyk mocno się rozrasta i widzisz, że dotychczasowa doniczka na kwiaty przestaje mu wystarczać, warto pomyśleć o wymianie jej na nieco większą.
Doniczki do storczyków – modne wzory i kolory
Jaką doniczkę wybrać, by razem z efektownym kwiatem stworzyła modną i stylową dekorację do domu? Wiele zależy od tego, w jakim stylu urządzone jest Twoje mieszkanie. Jeśli lubisz minimalizm i monochromatyczne aranżacje, wybierz białe doniczki do storczyków. Biel była i zawsze będzie modna i uniwersalna oraz będzie pasowała do kwiatów we wszystkich kolorach tęczy. Podobnie sytuacja wygląda z czarnymi doniczkami do storczyków – te również będą prezentowały się zachwycająco na parapetach wielu domów.
Jeśli szukasz czegoś mocniej osadzonego w trendach, możesz postawić na srebrne doniczki do storczyków, które będą świetnie prezentowały się w nowoczesnych aranżacjach oraz wnętrzach utrzymanych w stylistyce disco glam. W ostatnich sezonach modne są również doniczki przypominające twarze oraz doniczki w delikatnych, pastelowych kolorach.
Może Cię zainteresować: Niebieski storczyk – hit czy kit? Obalamy 5 mitów o niebieskich storczykach
Jaka osłonka do storczyka będzie odpowiednia?
Osłonki do storczyków dają wiele możliwości. Można je wymieniać i dostosowywać do aranżacji bez konieczności przesadzania rośliny, a modele dostępne na rynku są bardzo różnorodne.
Stylowe osłonki to świetny sposób na ukrycie nieestetycznej, plastikowej i przezroczystej doniczki. Osłonka na doniczkę pozwoli Ci kontrolować na bieżąco stan korzeni i cieszyć się piękną i dekoracyjną kwiatową aranżacją.
Jaką osłonkę wybrać? Decyzja należy do Ciebie! Możesz zdecydować się na klasyczne gliniane osłonki, osłonki geometryczne, te wiklinowe czy rattanowe, takie w intensywnych barwach oraz stonowanych kolorach ziemi. Możliwości jest mnóstwo!
To, jakie doniczki do storczyków wybierzesz, ma duży wpływ na to, jak Twoje kwiaty będą się rozwijać. Oczywiście wybór dobrej doniczki nie wystarczy. Musisz również zapewnić swoim roślinom odpowiednie warunki oraz pielęgnować je zgodnie z zasadami, które powinien znać każdy, kto planuje uprawiać w swoim domu te piękne kwiaty.