Jak doświetlić skosy? - skorzystaj z porad Homebook.pl
Skosy na poddaszu dodają poszczególnym wnętrzom wyjątkowego klimatu oraz sprawiają, że nabierają one innego wymiaru. Aranżacja pokoju pod skosami wiąże się z większymi wyzwaniami niż urządzenie tradycyjnego pomieszczenia. Jednym z nich jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia, które spełni swoją funkcję, a jednocześnie wprowadzi niezwykłą atmosferę.
Dobrze dobrane oświetlenie ma istotny wpływ na aranżację całego wnętrza. Optycznie powiększy małe pomieszczenie, a w dużym wprowadzi odrobinę kameralnego klimatu. Na poddaszu dopływ światła słonecznego jest ograniczony, dlatego dodatkowe lampy są niezbędne. Rodzaj oświetlenia najlepiej dopasować do wysokości skosów i ich kąta nachylenia. Możemy oświetlić je na kilka sposobów, każdy z nich inaczej spełni swoje zadanie, ale wszystkie będą wyjątkowym elementem dekoracyjnym.
Oświetlenie punktowe
Najczęściej ściana kolankowa ma 100-130 cm i od niej odchodzi pochyły dach. Rzadko zdarza się, że się, że pod skosami możemy swobodnie stanąć, dlatego też trudne będzie zastosowanie w tym miejscu lamp wiszących. W zależności od tego co znajdzie się pod danym skosem musimy wybrać takie oświetlenie, które pełniąc swoją funkcję nie będzie nam przeszkadzać. Dobrym rozwiązaniem będą lampy punktowe. Niewielkie plafony ledowe zajmują mało miejsca, a strumień światła pada dokładnie tam, gdzie go potrzebujemy. Taki rodzaj oświetlenia doskonale sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, nie będziemy musieli martwić się o poparzenie czy zahaczenie głową. Możemy zastosować lampę w strategicznym punkcie – nad łóżkiem w sypialni, kuchennymi szafkami czy wanną w łazience – lub zamontować kilka produktów wzdłuż całego skosu.
Kinkiety
Wszędzie tam, gdzie chcemy kontrolować kierunek padającego światła najlepiej sprawdzą się ruchome kinkiety. Bez trudu skierujemy je tam, gdzie w danej chwili są potrzebne. To idealne rozwiązanie do sypialni, kiedy chcemy poczytać przed snem, w pokoju dziecięcym czy w salonie. Podświetlimy nimi skosy oraz znajdujące się w pobliżu miejsca, takie jak fotel, regał z książkami czy biurko. Dużą zaletą kinkietów jest także ich bogactwo wzorów i kolorów, co pozwoli dopasować lampę do aranżacji. Pamiętajmy, aby wybierać produkty wysokiej jakości, wykonane ze stali lub szkła. Dzięki temu posłużą nam na dłużej i skomponują się z każdym stylem we wnętrzu.
Oryginalne podświetlenie
Na poddaszu nie musimy stawiać jedynie na tradycyjne pomysły. Warto wykorzystać efektowne skosy do zaakcentowania całej aranżacji. Możemy to zrobić za pomocą oryginalnego oświetlenia. Może to być podświetlenie ściany ledami, które stworzą wrażenie światła wychodzącego ze szczeliny pomiędzy ścianą a sufitem. Stworzy to wyjątkowe wrażenie i wprowadzi do pomieszczenia unikalną atmosferę. To doskonałe rozwiązanie do sypialni lub łazienki, gdzie delikatne światło pomoże nam się wyciszyć i zrelaksować. Podobny efekt osiągniemy stosując łańcuchy lampek – ledowych lub cotton balls. Będą one jednocześnie stanowiły dodatkową ozdobę we wnętrzu, szczególnie nad łóżkiem.
Lampy stojące
Skosy na poddaszu skutecznie oraz równie efektownie podświetlimy także z dołu. W tym celu powinniśmy wyposażyć pomieszczenia w lampy podłogowe, których strumień światła będzie padał na pochyły sufit i w ciekawy sposób rozjaśniał dane miejsce. W zależności od pomieszczenia oraz potrzeb możemy wybrać lampy o oryginalnym designie, prostym kształcie lub z kilkoma ramionami na żarówki. Lampa podłogowa nie tylko oświetli konkretny skos, ale także wspomoże światło centralne.
Oświetlenie buduje nastrój oraz w znaczący sposób wpływa na atmosferę całego pomieszczenia. Jest to szczególnie ważne na poddaszu, gdzie obszar pod skosami wymaga dodatkowego źródła światła. Zastosowanie sprawdzonych sposobów pozwoli nie tylko oświetlić newralgiczne punkty, ale też zmienić naszą sypialnię, salon czy łazienkę w niezwykle klimatyczne miejsce.