Co to jest lagom? Jak urządzić wnętrze zgodnie z tą filozofią?
Lagom to szwedzka odpowiedź na duńską filozofię hygge koncentrująca się na harmonii, równowadze oraz komforcie. Styl lagom we wnętrzach oznacza w skrócie „nie za dużo, nie za mało”, czyli tak w sam raz! Ten szwedzki styl z roku na rok coraz bardziej podbija wnętrza na całym świecie, a w sezonie 2022/2023 idealnie wpasowuje się w najmodniejsze trendy będące bliskie natury i dalekie od zbędnego przepychu. Jak urządzić wnętrze zgodnie z filozofią lagom?
Lagom – co to znaczy?
Szwedzkie słowo lagom nie ma bezpośredniego tłumaczenia w języku polskim, dlatego również u nas przyjęło się w oryginalne. Można jednak powiedzieć, że lagom oznacza tyle, co „w sam raz”, czyli nie za mało i nie za dużo. A jak wymawiać słowo lagom? Wymowa nie różni się wiele od tego, w jaki sposób zapisuje się ten wyraz.
Lagom – co to jest?
Co to jest lagom? Filozofia ta jest koncepcją, która może być lekarstwem na nasze wszelkie bolączki. To styl życia promujący funkcjonowanie w równowadze i jednoczesne czerpanie radości z tego, co się kocha.
Szwedzka idea lagom dotyczy wszystkich sfer życia, m.in. diety, mody oraz wystroju wnętrz. Skupia się na ekologii, promując zdrowy styl życia oraz rozsądne prowadzenie gospodarstwa domowego. W mieszkaniu w stylu lagom znajdziesz zatem meble z naturalnych materiałów i nowoczesne rozwiązania, które pozwolą Ci na oszczędność i ochronę środowiska jednocześnie.
Nie muszą być to od razu kolektory słoneczne najnowszej generacji – czasem wystarczy inteligentne sterowanie światłem, innym razem termostat, który zadba o stałą temperaturę w pokojach i wyłączy grzejniki w odpowiednim momencie. W jeszcze innym przypadku będą to proste, dobrej jakości meble z naturalnego drewna.
Lagom to filozofia, która pokazuje, jak żyć, biorąc tyle, ile nam rzeczywiście potrzeba. Rozsądnie i umiarkowanie, ale w sposób, który daje komfort i szczęście.
Lagom a hygge – czym się różnią?
Hygge i lagom – założenia tych dwóch idei mogą brzmieć nieco podobnie, ale po zgłębieniu tematu można zauważyć różnice.
Hygge skupia się na drobnych przyjemnościach, czerpaniu radości z codzienności i z pozoru niewielkich, nieznaczących zdarzeń. Lagom natomiast uczy, jak czerpać przyjemność z każdego dnia, żyjąc jednocześnie z umiarem oraz w harmonii z naturą. To właśnie ten umiar i równowaga są głównymi różnicami, jakie można dostrzec między hygge a lagom.
Warto jednak pamiętać, że obie filozofie skupiają się na radości z małych rzeczy i celebrowaniu codzienności.
Lagom – jakie zasady wprowadzić do codziennego życia?
Lagom to cała filozofia życia. Jeśli jest Ci bliska, spróbuj wprowadzić ją w kilku aspektach swojej codzienności, by móc poczuć prawdziwą harmonię i żyć w zgodzie z otaczającym Cię światem. Jak wprowadzić lagom do swojego życia?
- Odżywiaj się zdrowo i naturalnie. Filozofia lagom zakłada maksymalne zbliżenie się do natury – również w aspekcie odżywiania się. Osoby żyjące w zgodzie z tą ideą unikają przetworzonych produktów oraz wybierają naturalne surowce najlepszej jakości.
- Kupuj mądrze. Ta zasada dotyczy kupowania zarówno ubrań, jak i mebli czy akcesoriów do wnętrz. Według idei lagom lepiej kupić jedną rzecz świetnej jakości, która będzie służyć przez długie lata niż zapłacić mniej za przedmiot, który za rok będzie do wyrzucenia. Bardzo bliskie filozofii jest również przerabianie starych rzeczy, projekty DIY oraz korzystanie z ubrań czy sprzętów z drugiej ręki.
- Oszczędzaj. Wodę, energię i… swoje siły. Filozofia lagom zakłada maksymalną dbałość o stan środowiska oraz o… własną kondycję. Żyjąc według tej idei, zawsze pamiętaj o odpoczynku i regeneracji swojego organizmu – zapomnij o pracy ponad siły i pogoni za pieniądzem.
Styl lagom we wnętrzach – na czym polega?
Wpływy filozofii lagom można bardzo wyraźnie dostrzec we wnętrzarskich inspiracjach. Czym charakteryzuje się filozofia lagom we wnętrzach?
- Harmonia. Nie chodzi o to, aby przestrzenie były do bólu ascetyczne – powinny prezentować się harmonijnie i spójne, bez zbędnego przepychu i splendoru, ale przede wszystkim powinny być komfortowe, wygodne i – nie inaczej – piękne!
- Klimatyczne oświetlenie. W harmonijnych wnętrzach lagom lampy tworzą klimat. Wybierając oświetlenie, postaw na kilka różnych jego rodzajów, by w zależności od okoliczności móc dowolnie regulować natężeniem światła.
- Oszczędność w kolorystyce. Zaplanuj aranżację w dwóch lub trzech odcieniach i dodaj do niej intrygujący, mocniejszy kontrapunkt. Jeśli postawisz na niebanalne oświetlenie ścienne, zrezygnuj ze zwracających uwagę grafik w złotych ramach na rzecz czarno–białych zdjęć w delikatnych, drewnianych ramkach.
- Przedmioty z duszą. Wnętrza w stylu lagom uwielbiają szafy, komody czy piękne toaletki z drugiej ręki! Zwracaj więc uwagę gości przedmiotami z duszą, zamiast najnowszym, ultranowoczesnym zestawem stereo. Ma być ciekawie, ale ze smakiem, komfortowo, ale bez pałacowego przepychu – ot, w sam raz!
- Naturalne materiały. Lagom to filozofia będąca blisko natury. Urządzając wnętrza w tym stylu, postaw więc na naturalne materiały, takie jak drewno, wiklina, rattan, bawełna czy len.
- Wygoda i funkcjonalność. Filozofia lagom zakłada, że wszystkie przedmioty powinny być nienachalnie piękne, ale również, a może przede wszystkim, funkcjonalne i praktyczne. Życie we wnętrzach lagom powinno być wygodne, komfortowe i… proste!
Styl lagom – jak wprowadzić go do mieszkania?
Przejdźmy do konkretów. Jak wprowadzić styl lagom do własnego mieszkania i jak, dzięki równowadze we wnętrzach, poczuć harmonię również w swoim życiu?
Kuchnia w stylu lagom
Stylowa kuchnia to serce każdego mieszkania – w stylu lagom czy jakimkolwiek innym. Jak urządzić kuchnię zgodnie z tą filozofią? Pamiętaj, że lagom nie zakłada absolutnego minimalizmu – monochromatyczna, biała kuchnia to zupełnie nie ten kierunek. Dużo lepiej sprawdzą się tu fronty w kolorze naturalnego drewna. By zachować umiar, postaw jednak na te zupełnie gładkie, bez zdobień czy rzeźbień.
Koniecznie pamiętaj również o dużym stole z litego drewna, przy którym zmieszczą się wszyscy goście i domownicy. W swojej kuchni w stylu lagom nie zapomnij również o zielonym zakątku. Parapet pełen świeżych ziół i kwiatów idealnie wpasuje się w filozofię.
Sprawdź również: Zioła w kuchni – przegląd ziół do uprawy w doniczkach
Kuchnia lagom nie jest sterylną przestrzenią, która przypomina laboratorium, ale miejscem, w którym ciągle coś się dzieje. Połóż więc dużą, grubą drewnianą deskę do krojenia w centralnym miejscu blatu, a obok ułóż kosze pełne warzyw i owoców. Niech domownicy zawsze mają dostęp do tego, co najlepsze i możliwość szybkiego przygotowania odżywczego posiłku.
Salon w stylu lagom
Salon w stylu lagom powinien być prosty, wygodny i przytulny. Nie może w nim zabraknąć komfortowej kanapy lub narożnika wprost stworzonego do wypoczynku z najbliższymi. Obok niech stanie duży stolik kawowy, na którym zmieści się coś więcej niż dwa kubki z herbatą.
Tuż obok łóżka postaw kosz wypełniony gazetami lub niewielką półkę z książkami, do której można sięgnąć w każdej chwili. W kącie pokoju postaw klimatyczną, rattanową lampę, która wieczorami będzie dawała delikatne, kojące światło. Niech w Twoim wnętrzu nie zabraknie ocieplających aranżację dodatków, takich jak poduszki, koce czy migoczące świece.
Sypialnia w stylu lagom
Sypialnia w stylu lagom to istna oaza spokoju. Urządzając sypialnię w tym klimacie, wybierz proste, solidne drewniane łóżko i wygodny oraz bezpieczny dla kręgosłupa materac. Na łóżku połóż rozkosznie miękką pościel w delikatnym kolorze ziemi i ułóż nieprzyzwoicie dużo większych i mniejszych poduszek, w które zanurzysz się po intensywnym dniu.
A jakie dodatki do sypialni lagom najlepiej się sprawdzą? Obrazy w minimalistycznym stylu oprawione w delikatną ramę i powieszone nad zagłówkiem łóżka uzupełnią aranżację i sprawią, że będzie ona jeszcze ciekawsza.
Kanapa rozkładana trzyosobowa Juskoge z pojemnikiem ciemnoszara welur łatwoczyszczący
2489 złKanapa rozkładana trzyosobowa Merauke z pojemnikiem szara velvet
2249 złKanapa rozkładana trzyosobowa Baselo szara z pojemnikiem i regulowanymi podłokietikami w tkaninie hydrofobowej welur
2749 złKanapa rozkładana Bafra z funkcją spania i pojemnikiem na pościel szara velvet
2509 złWedług filozofii lagom warto znaleźć czas na obowiązki i przyjemności, dyscyplinę i słodkie lenistwo, zdrową dietę i ulubione jedzeniowe grzeszki. To filozofia, która promuje styl życia zgodny z wewnętrzną równowagą, poszanowaniem ekologii i stałym poszukiwaniem harmonii w imię hasła „nie za dużo, nie za mało”. W sezonie 2022/2023 przekuj ją w to, co najpiękniejsze – idealny życiowy balans, zdrową dietę oraz stylowe, komfortowe wnętrza.