Kwiaty cięte: jak przedłużyć trwałość kwiatów w wazonie?
Świeże kwiaty są bez dwóch zdań najpiękniejszą dekoracją we wnętrzu. Średniej wielkości wiązanka ciętych kwiatów nie należy do najtańszych, dlatego dołóż wszelkich starań, aby zielone, jędrne liście i dorodne, kolorowe pąki kwiatów utrzymywały się jak najdłużej i zdobiły domową przestrzeń. Co zrobić, aby kwiaty nie zwiędły i pozostawały świeże przez długi czas? Jakie są domowe sposoby, aby przedłużyć trwałość ciętych kwiatów? Podpowiadamy!
Kwiaty cięte – co zrobić, żeby dłużej stały?
Cięte kwiaty w wazonie mają ograniczoną i stosunkowo krótką żywotność, a ich więdnięcie i wysychanie są naturalnym procesem, z którym nie sposób jest wygrać. Bukiet ciętych kwiatów zazwyczaj zdobi wnętrze przez około dwa czy trzy dni, po ich upływie liście i pąki zaczynają zmieniać kolor na żółty, jednocześnie wysychając i obumierając. Zeschnięta wiązanka jest przygnębiającym wspomnieniem po niegdyś okazałym i wspaniałym bukiecie.
Są jednak pewne sposoby, dzięki którym można przedłużyć życie ciętych kwiatów. Floryści i kwiaciarze, którzy w swoich zakładach zawsze mają doskonałe i zachwycające bukiety świeżych kwiatów, potrafią przeciwdziałać naturalnemu procesowi obumierania roślin. Jak dbać o bukiety w domowej przestrzeni, aby pozostawały w kwitnącej kondycji? Czytaj dalej!
Sprawdź też: Jak przedłużyć żywotność tulipanów w wazonie? 5 sposobów na cięte tulipany
Kwiaty w wazonie – jak o nie dbać?
Najlepszą metodą na przedłużenie świeżości kwiatów jest codzienna pielęgnacja. Stan pąków, liści oraz łodyg należy systematycznie kontrolować i przeciwdziałać pierwszym oznakom gnicia czy wysychania rośliny. Jak dbać o świeże kwiaty?
Przycinaj łodygi
Częste obcinanie końcówek łodyg kwiatów w pozoru może wydawać się niepotrzebne, jednak to klucz do przedłużenia żywotności wiązanki. Przycinaj ok. 1-2 cm łodyg ostrym sekatorem ogrodniczym. Ważne, aby przycinać łodygi pod kątem. Tak przycięte kwiaty nie będą stały pionowo w wazonie i gniły. Ucięte na skos łodygi umożliwią ponadto roślinie prawidłowe pobieranie wody.
Niektóre rodzaje kwiatów (np. róże) należy podcinać pod wodą, aby uniemożliwić powstawanie pęcherzyków powietrza w łodydze, które będą hamować prawidłowe nawadnianie rośliny.
Uwaga! Kwiaty należy przycinać wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy temperatura powietrza jest znacznie niższa niż w środku dnia. Chłodne powietrze sprawia, że kwiaty w znacznie mniejszym stopniu tracą wilgoć.
Często wymieniaj wodę
Niedopuszczalne jest trzymanie kwiatów w nieświeżej i zepsutej wodzie, która szybko doprowadzi do gnicia łodyg i całej rośliny. Co dwa dni należy dokładnie czyścić wazon, a wodę wymieniać na świeżą. Ważne, aby woda była w obojętnej temperaturze pokojowej.
Systematycznie przycinaj kwiaty
Stan liści i pąków należy codziennie kontrolować. Zanurzone w wodzie mogą pozostać wyłącznie łodygi, dlatego liście znajdujące się we wnętrzu wazonu należy odciąć, w przeciwnym razie zaczną szybko gnić. Obumarłe części rośliny (pożółkłe liście czy suche płatki kwiatów) także należy usunąć, ponieważ uniemożliwiają kwiatom dalszy rozwój.
Nadwiędłe płatki kwiatów możesz ponownie wykorzystać. Nadadzą się między innymi do domowej aromaterapii (np. kąpieli), mogą również posłużyć jako dekoracja wieńców czy domowych kompozycji kwiatowych.
Umieść wazon w odpowiednim miejscu
Aby bukiet ciętych kwiatów pozostawał jak najdłużej świeży, należy zapewnić mu odpowiednie warunki w pomieszczeniu. Unikaj stawiania wazonu w silnym słońcu, które szybko wysuszy wiązankę. Kwiaty powinny być umieszczone w bezpiecznej odległości od grzejników czy innych źródeł ciepła (kominka czy domowych sprzętów). Zwróć uwagę również na cyrkulację powietrza w pomieszczeniu – przeciągi i zimne podmuchy wiatru niekorzystnie wpłyną na kondycję kwiatów.
Uwaga! Świeżych kwiatów nie powinno się stawiać w pobliżu owoców. Wydzielane przez nie związki etylenu przyspieszają starzenie się kwiatów.
Kwiaty do wazonu – domowe sposoby na przedłużenie świeżości
Żywotność kwiatów możesz przedłużyć, stosując sklepowe lub domowe odżywki równolegle do metod pielęgnacyjnych. W jaki sposób nawozi się kwiaty cięte w wazonie?
Odżywki do kwiatów ciętych
Możesz zdecydować się na kupno gotowego nawozu w kwiaciarni lub markecie ogrodniczym. Na rynku dostępne są przeróżne preparaty, które dodane w odpowiednich ilościach do wazonu przedłużą nie tylko żywotność ciętych kwiatów, ale poprawią ich wygląd, przyspieszą proces kwitnienia oraz oczyszczą wodę z wszelkich toksyn i bakterii.
Domowe nawozy do świeżych kwiatów
Jeśli jednak nie chcesz wydawać pieniędzy na sklepowe nawozy, możesz spróbować odżywić rośliny za pomocą domowych metod.
- Ocet jabłkowy i cukier
To najskuteczniejsza metoda przedłużania świeżości kwiatów. Dlaczego to połączenie jest idealne do bukietów? Cukier jest naturalnym pożywieniem dla roślin, który wzmacnia i odżywia kwiaty. Z drugiej jednak strony prowadzi do rozwoju bakterii, z tego też powodu dodaje się ocet, który dzięki zawartości kwasu zwalcza szkodzące roślinie drobnoustroje.
- Aspiryna
Niektórzy polecają dodanie do wody połowy tabletki aspiryny roztartej na drobny pył. Aspiryna zapobiega rozwojowi bakterii w wodzie, co więcej wpływa na jej odczyn, zmieniając je na korzystniejszy dla rośliny, czyli kwaśny.
- Wybielacz
Kolejna polecana metoda, która korzystnie wpływa na kondycję świeżych kwiatów, polega na dodaniu do wody kilku kropel wybielacza. Detergent uniemożliwia rozwój pleśni i bakterii w wodzie.
Jak przedłużyć świeżość kwiatów przed planowanym przyjęciem?
Zdarza się, że bukiet ciętych kwiatów kupujemy na specjalną okazję – np. rodzinny obiad czy inne przyjęcie w gronie najbliższych. Postawiony na stole wazon świeżych kwiatów jest niezbędnym elementem w aranżacji. Co zatem zrobić, jeśli bukiet zaczyna wysychać i obumierać, a zależy Ci, aby prezentował się adekwatnie do uroczystości?
Wstaw wazon z kwiatami do lodówki przez planowanym przyjęciem – jest to metoda znana kwiaciarzom i florystom, którzy w taki właśnie sposób przedłużają żywotność swoich bukietów. Trzymane kwiaty w chłodnym pomieszczeniu pozostaną przed dłuższy czas świeże.
Tuż przed postawieniem bukietu na stół możesz delikatnie spryskać pąki lakierem do włosów, który wprawdzie nie przedłuży świeżości kwiatów, jednak zapewni im odpowiedni kształt i trwałość przez czas imprezy.
Cięte kwiaty bez wątpienia prezentują się najładniej, gdy są świeże. Intensywna barwa kwitnących pąków oraz wydobywający się z nich delikatny zapach wprowadzają przyjemną, rześką aurę w pomieszczeniu. Odpowiednio pielęgnowane i nawożone mogą przedłużyć swoją żywotność do nawet siedmiu dni. Po upływie tygodnia kwiaty i liście zaczną wysychać, nie oznacza to jednak, że bukiet nadaje się do kosza – ususzona wiązanka może równie pięknie zdobić wnętrze, będąc elementem rustykalnej kompozycji kwiatowej.