Mała umywalka do WC – jaką wybrać? Polecamy najmniejsze umywalki do toalety
Mała umywalka do WC to odpowiedź na potrzeby posiadaczy toalet o skąpym metrażu lub nietypowym kształcie. Niewielkie rozmiary i sprytne sposoby montowania bardzo małych umywalek pozwalają zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu bez uszczerbku dla funkcjonalności sprzętu. Wisząca czy z dołączoną szafką? Nablatowa, podblatowa, a może wpuszczana? Która mała umywalka będzie najlepsza do Twojej toalety? Podpowiadamy!
Bardzo mała umywalka do WC – wymiary
Standardowa umywalka toaletowa posiada szerokość od 35 do 70 cm, a jej głębokość (odległość od tylnej ścianki do przedniej) wynosi na ogół od 25 do 56 cm. Mała umywalka przykładowo może mieć następujące wymiary (szer. x głęb.):
- 37 cm x 50 cm
- 45 cm x 35 cm
- 40 cm x 33 cm
- 35 cm x 35 cm
- 45 cm x 25 cm
- 36 cm x 28 cm
- 36 cm x 26 cm
Umywalki o niewielkich rozmiarach są polecane do bardzo małych toalet np. w restauracjach czy biurach, gdzie służą jedynie do mycia rąk. Sprawdzą się jednak także w oddzielnym domowym WC. Jeśli jednak szukasz umywalki do łazienki, wybierz model o większych rozmiarach – bardzo mała umywalka będzie niewygodna podczas mycia zębów czy twarzy, a woda będzie się z niej pryskać na ściany i podłogę. Pamiętaj, że umywalka będzie najbardziej funkcjonalna, jeśli przed nią pozostawisz minimum 70 cm wolnej przestrzeni, a po bokach 5 cm. Umywalkę zamontuj na wysokości 85-90 cm od podłogi do jej górnej krawędzi.
Mała umywalka do WC z szafką
Z pewnością doskonale wiesz, jak bardzo potrzebne są łazienkowe szafki – w końcu nie wszystkie kosmetyki czy akcesoria toaletowe warto przechowywać na widoku. W małych i ciasnych toaletach ustawienie osobnego regału lub szafki może być jednak niemożliwe. W tym wypadku zdecyduj się na zakup małej umywalki do WC z szafką. Posłuży ona do przechowania najpotrzebniejszych przedmiotów – środków czystości, papieru toaletowego czy podstawowych kosmetyków.
Mała umywalka nablatowa do WC
Szalenie eleganckim i cieszącym się coraz większą popularnością wariantem umywalki z szafką jest umywalka nablatowa. Można ją ustawić na łazienkowej szafce lub na przykręcanej do ściany płycie wykonanej z kompozytu, kamienia, impregnowanego drewna lub betonu. Należy jednak pamiętać, by blat posiadał otwór niezbędny do zmieszczenia syfonu. W niewielkim wnętrzu blat możesz wykorzystać do ustawienia pojemnika na mydło, kremu do rąk czy koszyka z ręcznikami.
Pomocny trik: mała umywalka do toalety wykonana z przezroczystego szkła doda ciasnemu wnętrzu szyku i lekkości. O tym, jak dobrać szafkę pod umywalkę nablatową pisaliśmy w artykule Jaka szafka pod umywalkę nablatową sprawdzi się w małej łazience? 4 pomysły.
Mała umywalka do WC podblatowa i wpuszczana
Równie szykownie mogą się prezentować umywalki podblatowe i w całości instalowane w płycie łazienkowego mebla. Umywalka podblatowa montowana jest w taki sposób, że jej brzeg nie wystaje ponad blat – z kolei umywalka wpuszczana jest ponad nim nieco widoczna. Oba rozwiązania mogą zapewnić nieco większy komfort użytkowania niż umywalka nablatowa – zminimalizowaniu ulega ryzyko rozlania wody na podłodze.
Mała umywalka wisząca do WC
W naprawdę maleńkiej toalecie, w której przestrzeń jest na wagę złota, zastosuj umywalkę powieszaną. Tego typu model montuje się na ścianie, na specjalnie do tego celu przeznaczonych śrubach. Znika wówczas konieczność wprowadzenia do toalety szafki czy blatu, który mógłby jeszcze bardziej utrudniać poruszanie się po ciasnym wnętrzu. Misy mogą być kwadratowe, prostokątne, okrągłe oraz asymetryczne, jednak najbardziej funkcjonalna i najmniejsza umywalka to model narożny.
Wady umywalki przytwierdzonej do ściany? Niektóre modele mogą posiadać nieosłonięty syfon, odbierający toalecie elegancję. W takim przypadku rozwiązaniem jest dokupienie do umywalki postumentu lub półpostumentu maskującego rurki odpływowe.
Mała umywalka do WC bez otworu na baterię
Choć zdecydowana większość umywalek posiada otwór na baterię sztorcową, znajdziesz też modele dostosowane do armatury umieszczonej osobno. Taką misę należy zestawić z baterią zamontowaną w ścianie i dopasowaną wizualnie do jej stylu. Geometryczna umywalka z ciemnym, surowym kranem stworzy aranżację w stylu industrialnym. W zestawieniu z baterią pokrytą srebrzystym chromem misa będzie wyglądać nowocześnie. Możesz też pokusić się o armaturę w kolorze złota lub brązu, wyposażoną w osobne kurki do ciepłej i zimnej wody – dzięki niej mała umywalka do WC bez otworu na baterię nabierze charakteru retro.
Mała umywalka wolnostojąca do WC
Jeśli mimo ograniczonej przestrzeni nie chcesz rezygnować z modnej aranżacji toalety, wypróbuj umywalkę wolnostojącą. Misa umywalki tworzy całość z podtrzymującym ją postumentem – od razu trzeba zaznaczyć, że jest on wykonany z litego tworzywa i nie ma możliwości wykorzystania cokołu jako szafki. Cała konstrukcja jest dość ciężka i najlepiej sprawdzi się w toalecie średniej wielkości lub nietypowej, do której trudno dopasować umywalkę o klasycznym kształcie. Urok nowoczesnego designu idzie niestety w parze z wysoką ceną – nawet za małą umywalkę wolnostojącą możesz zapłacić więcej niż za zwykłą.
Bardzo mała umywalka do WC może być nie tylko praktyczna, ale i interesująca wizualnie. Z odpowiednio dobraną baterią, ustawiona na dobrze dopasowanej szafce czy blacie, nawet najmniejsza umywalka do toalety będzie się prezentować elegancko i oryginalnie.