Zobacz 5 projektów, które zmniejszają ryzyko zarażenia w czasie pandemii – wyniki konkursu jumpthegap®
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Roca.
Międzynarodowy konkurs designu jumpthegap®, organizowany przez firmę Roca przy współpracy z BCD czyli Centrum Designu w Barcelonie ogłasza 5 zwycięzców specjalnej edycji 2020 skoncentrowanej na nowych produktach i rozwiązaniach, które odnoszą się do obecnej sytuacji pandemii w sferze higieny, infrastruktury sanitarnej i jakości życia. Począwszy od pierwszej edycji konkursu jumpthegap® w 2004 jego celem jest wspieranie młodych, utalentowanych architektów i projektantów i ich projektów łazienkowych. Z powodu pandemii konkurs rozszerzył zakres o problematykę zwiększonej higieny, aby skutecznie zapobiegać szerzeniu się wirusa.
5 projektów urządzeń, które musisz zobaczyć
Wszystkie 5 nagrodzonych prac łączy funkcjonalność, design, są realizowalne oraz koncentrują się na redukcji zagrożenia zarażeniem w przestrzeni publicznej. jumpthegap® to znany na świecie konkurs designu. Dotąd odbyło się 8 edycji w trybie normalnym, czyli co 2 lata i jedna specjalna pandemiczna. Razem w konkursach wzięło udział 26 500 uczestników. Roca dostosowuje formułę konkursu do obecnej sytuacji, by zaproponować łazienkę przyszłości, dać szansę innowacyjnym koncepcjom akcentującym tak istotną dziś tematykę higieny, dobrostanu i infrastruktury sanitarnej dotkniętej problemem pandemii.
1. “Bubble Bump” (Alina Pshenichnikova, Rosja)
To urządzenie, które automatycznie dozuje płyn dezynfekujący przypominające bańki mydlane, tak aby zachęcić dzieci do zwiększonej higieny i dezynfekcji na co dzień. Przeznaczony do ośrodków gdzie gromadzą się dzieci. Jury doceniło projekt za: „Naukę dobrych nawyków przez zabawę, a nie przymuszanie”.
2. “E-Tapis” (Hao Wang and Hanyuan Hu, Chiny)
Inteligentne urządzenie do czyszczenia obuwia od podeszwy, które używa płynu dezynfekującego oraz promieniowania UV. Pomysł na taki produkt wziął się z faktu, iż wirus na butach może przetrwać nawet 5 dni. Urządzenie jest przeznaczone do placówek, w których konieczne są nadzwyczajne środki higieny np. do szpitali. Jury doceniło projekt za przyjazne użytkowanie i łatwość wykonania, ponieważ zarówno realizacja produktu jak i jego instalacja jest bezproblemowa i adaptowalna do przestrzeni domowych jak i publicznych.
3. “Lux” (Juan Restrepo, Holandia)
Inteligentny system dezynfekcji w przestrzeni publicznej oparty na promieniowaniu UV. Urządzenie w suficie oczyszcza pomieszczenie w 99% kiedy jest puste przy użyciu promieniowania UV. Członek Jury Odile Hainaut stwierdził, że to idealne rozwiązanie, aby być całkowicie pewnym utrzymania higieny w przestrzeni publicznej.
4. “OM” (Rafael Vinader, Hiszpania)
Urządzenie sanitarne z automatycznym dyspenserem żelu do dezynfekcji i jednocześnie termometrem na podczerwień. System mierzy temperaturę z nadgarstka użytkownika. Produkt przeznaczony jest do przestrzeni szczególnie wzmożonej transmisji wirusa. Jordi Corral docenił projekt za to, że łączy dwa elementy: zachowanie higieny oraz kontrolę temperatury. Dotąd takich na rynku nie było.
5. UVClean (Lidia Grifts, Włochy i Ekaterina Epifanova, Rosja)
Bateria z promieniowanim UV, która dezynfekuje urządzenia np. telefon komórkowy podczas gdy w tym samym czasie użytkownik myje ręce. Produkt nastawiony na oczyszczanie urządzeń, które w szczególności przenoszą wirusa. To jakby trzecia ręka, której nigdy nie myjemy. Jury doceniło produkt za wykorzystanie maksymalnie czasu i podwyższenie jakości higieny w łatwy sposób w oparciu o istniejącą technologię
Tylko 15 dni i aż 297 innowacyjnych pomysłów
W skład Jury konkursowego weszły znakomite osobowości świata architektury i designu. Jury doceniło wysiłek poczyniony w tak krótkim czasie przez wszystkich uczestników tym bardziej że projekty zaskakiwały jakością. Tylko 15 dni na projekt przyniosło nieoczekiwane rezultaty w postaci 297 projektów zgłoszonych przez 1 567 uczestników z 94 krajów świata.
Skład Jury specjalnej edycji jumpthegap® to: Carl Hensman (U.S.A.); Szef programu dot. Wody, higieny I infrastruktury sanitarnej fundacji Billa i Melindy Gates, Deborah Seward (Belgia), Dyrektor Centrum informacji Organizacji Narodów Zjednoczonych, Luciano Kruk (Argentyna), Założyciel biura projektowego Luciano Kruk Arquitectos; Odile Hainaut i Claire Pijoulat, Założyciele WantedDesign (U.S.A.); Isabel Roig (Hiszpania), Dyrektor Centrum Designu - Barcelona Design Center; Xavier Torras, Roca Communication and Brand Manager (Hiszpania); Jordi Corral, Roca Global Innovation Project Manager (Hiszpania); oraz Ernest Hernandez, Roca Design Manager (Hiszpania).
We wszystkich 9 edycjach od 2004 uczestniczyło ponad 26 000 ze 150 krajów świata tworząc tym samym platformę współpracy I wymiany między studentami I profesjonalistami z całego świata. Wszystkie projekty otrzymały nagrodę w wysokości 1000 EURO.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Roca.