Jak urządzić wnętrze w stylu loftowym? 3 praktyczne wskazówki
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE.
Choć styl loftowy nieodłącznie kojarzy się z dużymi, pofabrycznymi budynkami, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić elementy takiej stylistyki także we wnętrzach, które z industrialnymi przestrzeniami niewiele mają wspólnego. Industrialną, loftową estetykę można wyczarować stosując się przy urządzaniu mieszkania do kilku zasad. Podpowiadamy, jak to zrobić.
1. Surowość, minimalizm, prostota
Zwolennicy stylu industrialnego zapewne z przyjemnością zamieszkaliby w ogromnym, wiekowym lofcie, zlokalizowanym w odpowiednio odnowionym i zmodernizowanym pofabrycznym budynku. Nie każdy jednak ma taką możliwość, bo dostępność tego typu budowli jest w Polsce dość mocno ograniczona. Stosując się do kilku zasad, które definiują styl industrialny, można wykreować wnętrze w takim klimacie nawet w mieszkaniu w bloku. Jakie to zasady? Przede wszystkim bazą i punktem wyjścia powinny być minimalizm i surowość, przejawiające się zarówno w doborze elementów wyposażenia, jak i kolorystyki czy materiałów wykończeniowych.
Istotą stylu industrialnego jest eksponowanie tego, co najczęściej staramy się ukryć pod warstwą tynku. Chodzi o wydobycie na światło dzienne detali konstrukcyjnych oraz instalacyjnych, takich jak np. surowa faktura ścian, rury czy kable. Równie ważna jest także otwarta przestrzeń. Z tego powodu warto pomyśleć o zmianie tradycyjnego układu ścian i wyeliminowaniu tych, które dzielą mieszkanie na oddzielne pomieszczenia. Wymagać to będzie nieco więcej kreatywności i gruntownego remontu, jednak w efekcie uzyskamy efekt wizualnej przestronności. Warto więc pomyśleć o wyburzeniu zbędnych ścianek działowych lub zamianie ich na szklane przepierzenia. We wnętrzu loftowym ważne jest to, by wydzielać strefy dedykowane różnym aktywnościom za pomocą elementów wyposażenia, a nie ścian.
Alina Badora, architekt wnętrz
Styl industrialny polubią osoby dynamiczne i zdecydowane, które lubią odważne połączenia faktur, kolorów i kształtów, z chęcią sięgające po rozwiązania wykraczające poza utarte schematy. W takiej surowej i bardzo minimalistycznej przestrzeni dobrze będą się czuć zwolennicy funkcjonalności oraz ascetycznych aranżacji. Tutaj bowiem nie ma słodkich bibelotów, pastelowych tonacji czy lejących się, przytulnych tkanin. Króluje tu beton architektoniczny, zimny w odbiorze metal, szkło czy surowa cegła, które mają budować industrialne skojarzenia.
2. Neutralna kolorystyka i industrialne detale
Kolory najlepiej pasujące do wnętrza loftowego to neutralne barwy, takie jak szarość, czerń czy biel. Budują tak ważny w tej stylistyce klimat surowości. Najlepiej sprawdzająca się tutaj zasada to „im mniej, tym lepiej”. Dotyczy to zarówno elementów wyposażenia, jak i detali dekoracyjnych. Wnętrze powinno być przede wszystkim funkcjonalne i użytkowe, a najlepszym pomysłem na dobór barw jest monochromatyczność. Można także przełamać nieco schemat i zdecydować się na tzw. „soft loft”, uzupełniając kompozycję dodatkami „zmiękczającymi” klimat, np. dobierając sofę czy fotel w pastelowych odcieniach.
Szary beton, cegła w kolorze ochry lub czerwieni, czarne kable, oprawy lamp i ramki minimalistycznych grafik wiszących na ścianach, stalowe rury – to tylko niektóre z materiałów wykończeniowych, mile widzianych w loftowej przestrzeni. Zrezygnuj z tapet czy farby na ścianie na rzecz płytek imitujących cegły. Zamiast kafli postaw na płyty betonowe, które dodatkowo podkreślą minimalizm aranżacji. Jeśli mieszkanie jest małe, powiększ je optycznie wieszając lustra w prostych ramach. Zamiast tradycyjnych drzwi zdecyduj się na szklane drzwi przesuwne i pozostaw niezamaskowane prowadnice. Nie zasłaniaj okien. Otworzy to dostęp do wnętrza większej ilości światła słonecznego. Jeśli potrzebujesz dystansu od ewentualnych spojrzeń ciekawskich przechodniów, zastosuj rolety z surowych materiałów.
3. Meble do loftu
Najlepiej sprawdzą się modele o minimalistycznych kształtach i prostej, surowej linii bez zbędnych ozdobników. Dotyczy to zarówno sof i narożników, jak też komód, regałów czy innych mebli. Sięgnij po metalowe regały i półki, kojarzące się z wyposażeniem warsztatów, w części jadalnej postaw stół na stalowych nogach, w sypialni – łóżko zbite z drewnianych palet. W części do wypoczynku dziennego – tak, jak to robili prekursorzy stylu industrialnego w latach 60. – możesz postawić na nieoczywisty kontrast. Wybierz przytulny fotel, dużą sofę o głębokich siedziskach i dużej liczbie poduch czy też miękki i rozłożysty narożnik. Takie odważne połączenie elementów wyposażenia, które na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują, pozwoli osiągnąć zaskakujący, ciekawy efekt.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE.