Jak ukryć karnisz? 4 sprytne patenty na maskowanie karnisza
Montaż karnisza sufitowego wiąże się z koniecznością zastosowania listwy, maskownicy lub innej konstrukcji, która zasłoni nieestetyczną szynę. Zastanawiasz się, jak ukryć karnisz w eleganckim salonie lub przytulnej sypialni? To nic trudnego! Poznaj 4 sposoby na maskowanie karnisza, dzięki którym łatwo i szybko uporasz się z niechcianym widokiem.
1. Osłona karnisza z płyt gipsowo-kartonowych
Do zasłonięcia karnisza stosuje się m.in. płyty kartonowo-gipsowe. Wykonana z nich konstrukcja jest sztywna i stabilna, więc nie ma obawy, że uszkodzi się podczas wymiany zasłon czy firanek. Płytę można przyciąć na dowolny wymiar, kierując się wysokością pomieszczenia i odległością między oknem a sufitem.
Zabudowa karnisza z płyt kartonowo-gipsowych jest najtrwalsza, a jednocześnie najbardziej wymagającą pod względem wykonania. Płytę należy precyzyjnie dociąć, zamontować na przykręconych do ściany aluminiowych profilach, zaszpachlować, a na koniec pomalować farbą.
Prawidłowo wykonana osłona powinna zasłaniać karnisz i górną część zasłon, ale nie może sięgać zbyt nisko. W przeciwnym razie utrudni otwieranie okna. Pamiętaj również, że płyty muszą znajdować się w niewielkim oddaleniu od karnisza, tak aby zasłony mogły ładnie się układać i swobodnie przesuwać po szynach.
Gotowa osłona z płyt k-g wygląda estetycznie i nowocześnie. Dzięki prostej formie, ostrym krawędziom i gładkiej powierzchni pasuje do większości aranżacji. W razie potrzeby można ozdobić ją sztukaterią lub przemalować na inny kolor.
2. Karnisz ukryty za maskownicą g-k
Jeśli nie chcesz samodzielnie docinać i obrabiać płyt, możesz sięgnąć po gotowy produkt. Dobrym wyborem będzie maskownica gipsowo-kartonowa ze styropianowym wypełnieniem. To produkt przeznaczony dla specjalistów, jak również amatorów majsterkowania. Jej krawędzie są precyzyjnie przycięte i odpowiednio wyprofilowane, tak aby maksymalnie ułatwić proces montażu. Zastosowanie gotowych płyt skraca czas pracy nawet o 80%!
Jak zamaskować karnisz za pomocą gotowej osłony kartonowo-gipsowej? W pierwszej kolejności wyznacz miejsce montażu i przykręć do sufitu dołączone do zestawu blaszki. Następnie nałóż klej montażowy na całą krawędź płyty. Tak przygotowaną osłonę osadź na blaszkach i przykręć do nich za pomocą kołków. Na koniec pomaluj konstrukcję wybraną farbą.
Maskownice do karnisza można dowolnie skracać lub łączyć w zależności od potrzeb. Aby zamaskować otwory po kołkach lub łączenia między płytami, wystarczy wyrównać powierzchnię masą szpachlową.
3. Zabudowa karnisza z listew maskujących
Kolejnym rozwiązaniem, po które możesz sięgnąć, są listwy maskujące z polistyrenu i poliuretanu. Produkty tego typu mają kształt litery L i niewielką wagę, co zdecydowanie ułatwia montaż. Listwy wystarczy przykleić do sufitu za pomocą mocnego kleju montażowego i pomalować. Listwy maskujące karnisz są mocne, a zarazem elastyczne i odporne na pęknięcia. Dzięki temu łatwo dopasowują się do każdej powierzchni. W odróżnieniu od płyt kartonowo-gipsowych są gotowe do malowania – nie trzeba pokrywać ich masą szpachlową ani gruntować. Większość listew jest przystosowana do montażu oświetlenia LED. Po ich wewnętrznej stronie znajduje się zazwyczaj niewielkie wgłębienie, w którym można zamocować taśmę z diodami.
Listwa maskująca karnisz może być bardziej lub mniej dekoracyjna – producenci oferują zarówno proste, gładkie modele, jak również listwy z frezami. Te drugie świetnie łączą się z dekoracyjną sztukaterią i ozdobnymi gzymsami.
4. Karnisz ukryty za sztukaterią
Jako osłona karnisza równie dobrze sprawdzi się zwykła listwa przysufitowa, czyli popularna sztukateria. Decydując się na taki wariant, sięgnij po listwy o kształcie zbliżonym do litery L, które są wykonane ze sztywnego materiału – twardego polistyrenu lub poliuretanu. Zdecydowanie unikaj tanich elementów styropianowych, które mogą odpaść od ściany, gdy tylko mocniej poruszysz zasłoną. Listwy przysufitowe są sztywne, lekkie i łatwe w obróbce, a to przekłada się na szybki i bezproblemowy montaż. Aby zamaskować karnisz, wystarczy dociąć listwy na wskazaną długość, przykleić je do sufitu za pomocą mocnego kleju montażowego, a na koniec pomalować.
Jak zasłonić karnisz? Jeśli chcesz uniknąć czasochłonnego remontu, sięgnij po jeden z dostępnych na rynku gotowych produktów. Lekkie listwy, dekoracyjna sztukateria albo maskownica karnisza z płyt kartonowo-gipsowych – wybór jest ogromny, więc na pewno znajdziesz rozwiązanie dla siebie. Jeśli szukasz również pomysłów na dekorację okna, sprawdź nasz artykuł Firanki, zasłony, karnisze. Jak dobrać dekoracje okien?
Artykuł powstał we współpracy z marką Knauf.