Oświetlenie blatu kuchennego – poznaj 5 skutecznych rozwiązań
Oświetlenie blatu kuchennego decyduje o komforcie przygotowywania posiłków. Nawet w niewielkiej kuchni górne, sufitowe oświetlenie to trochę za mało – w końcu przygotowując potrawy, stoisz zwykle tyłem do lampy, a swoją sylwetką częściowo zasłaniasz dopływ światła. Jeśli chcesz móc wygodnie pracować w kuchni nawet wieczorami, urządzając to pomieszczenie, nie zapomnij o zamontowaniu oświetlenia blatu roboczego.
1. Oświetlenie blatu kuchennego taśmą LED
Taśma lub listwa LED pod szafki kuchenne to jedno z najczęściej stosowanych, najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych cenowo rozwiązań, które sprawdzi się w każdej kuchni. Taśma LED zabezpieczona odpowiednią obudową jest właściwie niewidoczna, a bardzo skutecznie oświetla cały blat roboczy. Tego rodzaju oświetlenie montowane jest na spodzie szafek wiszących, najczęściej na całej ich długości. Dzięki takiemu zabiegowi oświetlenie blatu kuchennego będzie równomierne i estetyczne. Ile lumenów powinny mieć takie taśmy lub listwy? Wybieraj te o natężeniu światła min. 1800 lm na 1 metr.
2. Punktowe oświetlenie blatu w kuchni
Punktowe lampki umieszczone pod wiszącymi szafkami to kolejny typ oświetlenia blatu kuchennego LED. By osiągnąć jak najlepszy efekt, warto umieścić lampki w równych odległościach, co 40–60 cm. Wtedy, w zależności od potrzeby, będziesz mógł równomiernie oświetlić cały blat, zapalając wszystkie lampki LED pod szafkami kuchennymi lub oświetlić tylko jedno miejsce. Jeśli rzadko korzystasz z tego rodzaju oświetlenia i będziesz włączał je na krótko, możesz zdecydować się również na punktowe oświetlenie blatu kuchennego na baterie. Takie niewielkie lampki możesz przymocować w dowolnym miejscu, bez konieczności dostępu do źródła prądu.
3. Oświetlenie w kuchni nad blatem – lampy sufitowe
A co w przypadku kuchni zabudowanych wyłącznie dolnymi szafkami? Jak w takim wypadku zamontować oświetlenie blatu kuchennego? Halogeny montowane na suficie w takiej sytuacji będą doskonałym wyborem. Świetnie sprawdzą się np. te montowane w suficie podwieszanym. Jeśli zdecydujesz się na oświetlenie sufitowe blatu kuchennego, wybierz żarówki o dużej mocy, tak by blat był dobrze oświetlony, nawet z dużej odległości.
4. Oświetlenie blatu kuchennego nad wyspą – lampy wiszące
Jeśli masz szczęście i wystarczająco dużo miejsca, by w swojej kuchni postawić wyspę, koniecznie pomyśl również nad jej odpowiednim oświetleniem! W końcu wyspa zazwyczaj stanowi dodatkowy, bardzo praktyczny i pomocny w przygotowywaniu posiłków blat roboczy. Jako oświetlenie wolnostojącego blatu roboczego bez szafek wiszących świetnie sprawdzą się dwie lub trzy lampy sufitowe na długich kablach, umieszczone w równych odstępach. Możesz również wybrać model lampy wiszącej z trzema źródłami światła.
5. Stylowe kinkiety jako oświetlenie blatu kuchennego przy oknie
Duża część Twojego blatu roboczego znajduje się pod oknem i zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować oświetlenie, by było i pięknie, i praktycznie? A gdyby tak po obu stronach okna powiesić pasujące do stylistyki kuchni kinkiety, których światło skierujesz na blat? Takie kinkiety możesz umieścić np. mniej więcej na wysokości połowy okna. Jeśli wybierzesz lampy z ruchomymi kloszami, będziesz mógł dodatkowo kierować strumień światła dokładnie tam, gdzie tego potrzebujesz.
Odpowiednie zaplanowanie oświetlenia blatu kuchennego to bardzo ważny etap planowania kuchni! Nie zapomnij o nim, bo krojenie warzyw czy mycie naczyń w półmroku to nic przyjemnego. Jeśli nie wiesz, jaki model lampy wybrać i szukasz inspiracji, sprawdź również nasz artykuł Trendy w oświetleniu 2020 – jakie lampy będą modne w 2020 roku?