HEATPEX
HEATPEX
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Rekuperacja – obowiązek czy dodatkowy komfort i sposób na oszczędności? Zmiany w prawie budowlanym od 2021 roku


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką HEATPEX.


Według Unijnej Dyrektywy Parlamentu Europejskiego 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. budynki na terenie Unii Europejskiej odpowiadały aż za 40% całego zużycia energii. Liczba ta z miesiąca na miesiąc miała wzrastać, dlatego Państwa Członkowie podjęły decyzję o wprowadzeniu przepisów, które mocno wpływają na kształt sektora budowlanego. Od 2021 roku czas na kolejne modyfikacje, których celem jest budownictwo zrównoważone, ograniczające aż o 20% zużycie energii i efektywnie ją wykorzystujące. Jak te zmiany wyglądają w praktyce? Specjaliści marki HEATPEX wyjaśniają.

Co nowego w przepisach budowlanych od 2021 roku?

Dyrektywa 2010/31/UE zobowiązała Polskę do wprowadzenia licznych zmian w Warunkach Technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nimi wszystkie domy powstające po 31.12.2020 roku mają wykazywać jeszcze niższe niż dotychczas zużycie energii, co wiąże się z wykorzystaniem odpowiednich technologii, materiałów czy nawet konstrukcji przegród budowlanych. Kluczowym parametrem pozwalającym na spełnienie unijnych wymagań jest wartość współczynnika przenikania ciepła, oznaczanego symbolem U. Im jest on niższy, tym mniej ciepła ucieka z budynku.

Newralgicznymi elementami konstrukcji budynku są drzwi oraz okna połaciowe, których maksymalny współczynnik U w 2017 roku wynosił 1,5 W/m²K oraz 1,3 W/m²K. Nadchodzący rok i związane z nim zmiany w Warunkach Technicznych nakazują zmniejszenie tych wartości do 1,3 W/m²K dla drzwi oraz 1,1 W/m²K dla okien połaciowych. Podobnie jest z oknami fasadowymi, ścianami zewnętrznymi czy dachem, stropodachem i stropami. Wymagane, niższe wartości współczynnika U spowodują, że budynek stanie się energooszczędny, co tym samym nie tylko ograniczy jego negatywny wpływ na środowisko naturalne, lecz także przyczyni się do redukcji wydatków eksploatacyjnych.

Zmiany po 31.12.2020 roku dotyczą również innego, ważnego parametru, czyli współczynnika energii pierwotnej EP. Określa on roczne zapotrzebowanie konstrukcji na nieodnawialną energię pierwotną, czyli energię pozyskiwaną z nieodnawialnych zasobów naturalnych takich jak węgiel. Najwyższa dopuszczalna wartość współczynnika EP dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych została zmniejszona z 95 kWh/(m²rok) do 70 kWh/(m²rok). Niższe parametry dotyczą również budynków wielorodzinnych i zamieszkania zbiorowego.

Kogo obowiązują nowe wytyczne?

Nowe wymogi wchodzą w życie po 31.12.2020 roku i dotyczą wszystkich inwestycji, które uzyskały pozwolenie na budowę oraz rozpoczęły ją po tym terminie. Przepisy nie obejmują więc tych, którzy do 31.12. 2020 roku włącznie:

  • Złożyli wniosek o pozwolenie na budowę, odrębny wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego, wniosek o zmianę pozwolenia na budowę lub wniosek o zatwierdzenie zamiennego projektu budowlanego.
  • Dokonali budowy lub robót budowlanych w przypadku, gdy nie jest wymagane uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
  • Otrzymali decyzję o pozwoleniu na budowę lub odrębną decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego.

Co będzie trzeba zmienić w projekcie domu?

Ci, którzy zamierzają złożyć wniosek i ruszyć z inwestycją w 2021 roku muszą dostosować projekt domu do nowych wytycznych. Może się to wiązać z wykonaniem dodatkowej izolacji, montażem rekuperacji, instalacją pompy ciepła oraz kolektorów albo podjęciem tych wszystkich kroków jednocześnie. Każde z działań będzie rzutować na cenę realizacji, ale jednocześnie też wpłynie na obniżenie kosztów utrzymania i lepszą charakterystykę energetyczną budynku.

Według ekspertów marki HEATPEX dla budynku z przegrodami budowlanymi obowiązującymi zgodnie z WT 2017, o łącznej powierzchni 145m², kubaturze 378 m² i ogrzewaniu kotłem gazowym poprawę charakterystyki energetycznej przyniósłby montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacji. Taka inwestycja przełożyłaby się na aż 35,6 kWh/(m²rok) oszczędności, a gdyby dodać do niej inne alternatywne rozwiązania, jak kolektory z pompą ciepła, uzyskanie wymaganej wartości współczynnika EP byłoby zdecydowanie łatwiejsze. Dzięki temu domownicy nie tyle oszczędziliby pieniądze, ile też zyskali znacznie więcej innych korzyści.

Co jest system rekuperacji?

Rekuperacja, czyli system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, to rozwiązanie, które jest odpowiedzialne za prawidłową wymianę powietrza w całym budynku; zużyte wywiewane jest na zewnątrz, a świeże zasysane przez specjalny mechanizm, oczyszczane, a następnie rozprowadzane rurami wewnętrznymi do wszystkich pomieszczeń. Są z niego usuwane toksyczne substancje, dwutlenek węgla, alergeny oraz kurz, a – dzięki antybakteryjnej powłoce stosowanej w systemach HEATPEX Aria – w rurach nie rozwijają się pleśnie i grzyby, prowadzące do infekcji górnych dróg oddechowych. Dzięki temu dom jest wolny od wilgoci, zaduchu oraz groźnych dla organizmu bakterii.

Jakie zalety zapewnia wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Redukcja bakterii i wirusów to zaledwie początek zalet, jakie gwarantuje system rekuperacji. Dzięki HEATPEX Aria, który wyposażony jest w wymiennik ciepła, możliwe jest uzyskanie nawet do 50% oszczędności, bo budynek nie wychładza się podczas zimy i nie wymaga częstego wietrzenia, jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Rozwiązanie (w zależności od temperatury za oknem) ochładza lub ogrzewa powietrze dostające się z zewnątrz, odzyskując przy tym ciepło strumienia usuwanego z pomieszczeń.

Brak konieczności wietrzenia to eliminacja trzaskania i przeciągów, ale nie oznacza to, że otwieranie okien w mieszkaniach wyposażonych w systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest zabronione. Co więcej, HEATPEX Aria pozwala na samodzielną regulację w zależności od zapotrzebowania. Wydatek centrali można zmniejszyć (np. wtedy gdy domownicy wyjeżdżają na urlop) lub zwiększyć, gdy w mieszkaniu przebywa więcej osób. Taką dowolność ustawień gwarantują przepustnice o płynnej regulacji. Dzięki nim możliwa jest dwupoziomowa regulacja systemu – użytkownicy wykonują ją na anemostatach, a instalator na przepustnicach, co uniemożliwia rozregulowanie systemu przez domowników.

Inwestorzy wybierający HEATPEX Aria mogą też korzystać z dodatkowych właściwości rekuperacji. Wszystko za sprawą dwóch praktycznych funkcji – tzw. freeheatingu i freecoolingu. Przyczyniają się one do korzystnych warunków termicznych w mieszkaniu. Pierwsza z nich wspomaga działanie centralnego ogrzewania podczas słonecznych i ciepłych zimowych dni. Druga pozwala latem ochłodzić pomieszczenia nocą.

Przeciwdziałanie zmianom klimatu powinno być interesem każdego człowieka, a jedną z metod prowadzących do redukcji negatywnego wpływu na środowisko jest rekuperacja. Od 2021 roku stanie się ona jednym z najskuteczniejszych możliwych rozwiązań ograniczających zużycie energii. Nie dość, że pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy, to też zapewni komfort i podwyższy jakość życia.


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką HEATPEX.



Inne artykuły w tej kategorii

Sponsorowane Najlepszy robot planetarny z wagą? Testujemy roboty Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85.594SI i Bosch MUM9BX5S65

Najlepszy robot planetarny z wagą? Testujemy roboty Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85.594SI i Bosch MUM9BX5S65

Sponsorowane Jaki grill elektryczny wybrać? Test grilla elektrycznego 3 w 1 Braun MultiGrill 9 Pro

Jaki grill elektryczny wybrać? Test grilla elektrycznego 3 w 1 Braun MultiGrill 9 Pro

Sponsorowane Najmocniejszy blender ręczny Braun – poznaj model MultiQuick 9 z przystawką do krojenia w kostkę!

Najmocniejszy blender ręczny Braun – poznaj model MultiQuick 9 z przystawką do krojenia w kostkę!

Sponsorowane Moc korzyści z lodówkami Candy Fresco

Moc korzyści z lodówkami Candy Fresco

Sponsorowane Przedłuż życie swoich ubrań! Poznaj najnowszą pralkę Haier X11

Przedłuż życie swoich ubrań! Poznaj najnowszą pralkę Haier X11

Sponsorowane Świeżość produktów na dłużej - z lodówką marki Haier

Świeżość produktów na dłużej - z lodówką marki Haier

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.