Prosty design zawsze w modzie – meble wypoczynkowe w stylu minimalistycznym
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE.
Gładkie czy pikowane? Z ozdobną kedrą, marszczeniami i przeszyciami, czy bez żadnych ozdobników? O finezyjnych, nietypowych kształtach czy raczej proste i minimalistyczne? Jakie powinny być meble wypoczynkowe do salonu, by całe pomieszczenie emanowało spokojem i sprzyjało wyciszeniu? Czasem mniej znaczy więcej, co dotyczy także wystroju wnętrz, w których przebywamy na co dzień. Pełne przepychu elementy dekoracyjne, zdobne formy i kształty na dłuższą metę mogą męczyć bądź wywoływać wrażenie chaosu, szczególnie jeśli zostały zastosowane w salonie o niewielkiej powierzchni. Efekt równowagi i harmonii osiągnąć można sięgając po takie bryły mebli, które charakteryzuje minimalizm w zakresie designu oraz maksymalizm w zakresie funkcjonalnych udogodnień.
Design niezwykle uniwersalny
Sofy i narożniki o nieco surowych, kubicznych kształtach oraz gładkich siedziskach i oparciach znajdują coraz większą rzeszę zwolenników. Ich niezaprzeczalną zaletą, która przemawia za prostym, minimalistycznym designem, jest niezwykła łatwość, z jaką wkomponowują się w każdą nieomal aranżację. Czy to w stylizacji rodem z chłodnej Skandynawii, czy w aranżacji o cechach błyszczącego glamour, industrialnej surowości czy prowansalskiego ciepła – minimalistyczny wzorniczo mebel wypoczynkowy stanowić będzie niezwykle uniwersalny element, do którego z łatwością dobierzesz pasujące i podkreślające dany styl dodatki.
Uniwersalizm prostego designu sprawi, że mebel zagości w naszym salonie na dłużej, niż tylko na kilka sezonów. Stanowiąc neutralną bazę, pozwoli na łatwą metamorfozę pokoju dziennego za pomocą dodatków dekoracyjnych, które umożliwią diametralną zmianę klimatu pomieszczenia. Dobranie nowych poduszek, zmiana stolika kawowego, wprowadzenie do wnętrza nowych bibelotów podkreślających odmienną stylistykę, to szybki sposób na odświeżenie aranżacji bez konieczności ponoszenia znaczących inwestycji w nową sofę.
Prosty nie znaczy nudny
Prostota i minimalizm mogą być równie atrakcyjne i pełne elegancji, jak bogate zdobienia czy nietypowe kształty. Symetria, geometryczne wizualne uporządkowanie, prosta linia mebla – to wszystko sprawia, że sofa czy narożnik prezentuje się niezwykle nowocześnie, a przy tym nadaje pomieszczeniu oryginalnego sznytu.
Minimalizm podkreślić można poprzez dobranie do mebla stonowanego, neutralnego koloru obicia. Wszelkie odcienie szarości, beże czy biel sprawią, że zbudujemy dzięki sofie prawdziwie industrialny, nowoczesny czy loftowy klimat we wnętrzu.
Katarzyna Olszewska, projektant wnętrz, pracownia Mija Design
Mebel, który odnajdzie się we wnętrzu opartym na wyrafinowanym minimalizmie, nie może być przerysowany. Gdy forma jest oszczędna wystarczy jeden wyrazisty detal, by efekt stał się imponujący a całość nabrała wielowymiarowej głębi i atrakcyjności. Dzięki temu całość będzie harmonijna i doskonale skomponowana.
Minimalistyczne wzorniczo meble nie muszą jednak wcale być neutralne pod kątem wybranej na ich obicie kolorystyki. „Ubrane” w mieniące się welwety, w czarujące soczystą głębią tkaniny w odcieniach głębokiego szmaragdu, turkusu, granatu czy bordo, same w sobie stanowić będą mocny akcent całej aranżacji. Wprowadzą do wnętrza dużą dawkę pozytywnej energii. W takim przypadku warto jednak postawić na nieco bardziej stonowane towarzystwo, w jakim sofa znajdzie się w pokoju dziennym.
Dobrym tłem dla narożnika w mocnym, wyrazistym odcieniu, będzie ściana w spokojnym kolorze. Dla uzyskania przeciwwagi dla mebla, ustaw przy nim biały stolik kawowy o prostej formie. Sofa w żywym kolorze powinna grać główną rolę w salonie, a wszelkie dodatkowe elementy wyposażenia, stanowić powinny dla niej odpowiednio eksponującą jej wdzięki scenę.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE.