Jaki pochłaniacz wilgoci wybrać i gdzie go postawić?
Jaki pochłaniacz wilgoci kupić? To pytanie często zadają sobie ci, którzy borykają się z nadmierną wilgocią w mieszkaniu. Utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza to podstawa naszego dobrego samopoczucia. Odpowiednia wilgotność ma również wpływ na stan mebli i przedmiotów w domu. Jak wybrać pochłaniacz wilgoci i gdzie go postawić, by jak najlepiej pełnił swoją funkcję?
Jaki pochłaniacz wilgoci wybrać do domu?
W małych pomieszczeniach, w których wilgotność jest zjawiskiem dość naturalnym (np. w kuchni, łazience czy w piwnicy lub garażu) wystarczający będzie pochłaniacz wilgoci na wymienne wkłady absorpcyjne. Choć wkład wystarczy na mniej więcej 2-3 tygodnie użytkowania (także dłużej lub krócej – w zależności od nasilenia problemu), to takie pochłaniacze są bardzo tanie w eksploatacji. Jeden wkład to koszt kilku lub maksymalnie kilkudziesięciu złotych (cena zależy przede wszystkim od jego wielkości).
Jeżeli jednak wilgoci jest sporo, a osuszenia wymaga powietrze w większym pomieszczeniu, np. w salonie czy sypialni, lepiej zainwestować w kondensacyjny osuszacz elektryczny. Takie urządzenie ma o wiele większą wydajność, dzięki czemu poradzi sobie nawet z dużą wilgotnością w krótkim czasie. Elektryczny pochłaniacz wilgoci jest jednak droższy w eksploatacji, ze względu na to, że do działania potrzebuje zasilania prądem. Jeśli jednak pochłaniacz wilgoci do domu jest niezbędny, to zdecydowanie nie warto oszczędzać na tym urządzeniu. Wilgoć wpływa bowiem negatywnie na zdrowie i samopoczucie, tworząc idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Niszczy również meble i sprzęty.
Gdzie postawić pochłaniacz wilgoci?
Kupiłeś pochłaniacz wilgoci i zastanawiasz się, gdzie go postawić, by jak najlepiej pełnił swoją funkcję? Jeżeli w pomieszczeniu, w którym będzie używany, jest źródło wilgoci, to najlepiej ustawić go w jego pobliżu. Wówczas urządzenie wyłapie ją, zanim zdąży osiąść na ścianach, meblach czy tkaninach. W pozostałych przypadkach umiejscowienie pochłaniacza nie ma aż takiego znaczenia. Najważniejsze jest, aby pamiętać o ustawieniu go przynajmniej kilkanaście centymetrów od ściany, by nie zaburzać cyrkulacji powietrza.
Pochłaniacz wilgoci do łazienki
Osuszacz w łazience najlepiej postawić w pobliżu prysznica lub umywalki, gdzie woda skrapla się najszybciej. Mały osuszacz absorpcyjny możesz również ustawić na wysokości, np. na szafce.
Pochłaniacz wilgoci do lodówki
Nadmierna wilgoć w lodówce to efekt skraplania się ciepłego powietrza, które dostaje się do niej przy otwieraniu. Krople osiadają najczęściej na tylnej ściance. Jedzenie psuje się przez to o wiele szybciej. Do lodówki, najlepiej na górną półkę, włóż mały osuszacz absorpcyjny. Pamiętaj jednak, by unikać bezpośredniego kontaktu żywności z tabletką absorpcyjną.
Pochłaniacz wilgoci do szafy
Jeśli mieszkasz np. w starym, bardzo zawilgoconym domu, wilgoć może wdzierać się nawet do szaf. W takim przypadku pomocne będzie włożenie pochłaniacza absorpcyjnego z wkładami. Najlepiej ustawić go w głębi mebla, na samym dole.
Jak działają pochłaniacze wilgoci?
Na rynku dostępne są różne pochłaniacze wilgoci. Najprostsze, dostępne już za kilkanaście złotych, składają się z pojemnika na wodę i wkładu absorbującego wilgoć. Najczęściej to tabletki lub granulki.
W miarę pochłaniania wilgoci rozpuszczają się one, spływając do pojemnika razem z wodą. Gdy taki wkład pochłaniający się rozpuści, należy wymienić go na nowy. Co najlepiej pochłania wilgoć? W absorpcyjnych pochłaniaczach najczęściej stosowany jest chlorek wapnia, który rozpuszcza się pod wpływem kontaktu z wodą.
Możesz kupić również bardziej zaawansowany pochłaniacz – kondensacyjny osuszacz powietrza wyposażony w kompresor. Takie urządzenia mają większą wydajność, dlatego lepiej sprawdzą się tam, gdzie problem nadmiernej wilgoci jest spory i ma charakter ciągły. Kondensacyjne osuszacze sprawdzą się również w większych pomieszczeniach.
Kiedy pochłaniacz wilgoci jest niezbędny?
Wilgotność powietrza w domu ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia. Gdy powietrze jest zbyt suche, oddycha się ciężej, a oczy i błony śluzowe mogą być wysuszone, co daje nieprzyjemne i uporczywe objawy (jak drapanie w gardle czy pieczenie oczu). Spada również nasza kondycja. Jeśli jest zbyt mokro, uszkodzeniu, a nawet zniszczeniu mogą ulec drewniane meble, tkaniny i dokumenty. Na ścianach, sufitach i przy oknach może pojawić się pleśń.
Warto więc monitorować na bieżąco wilgotność powietrza w domu. Najprostszym urządzeniem jest higrometr, który kupisz już za kilkanaście złotych. Optymalna wilgotność powietrza w domu to 40-60%. Poniżej tych wartości warto stosować nawilżacz powietrza, a powyżej – pochłaniacz wilgoci.
Pochłaniacz wilgoci sprawdzi się w każdym domu oraz pomieszczeniu gospodarczym, w którym panuje nadmierna wilgoć. Do wyboru są niewielkie, tanie i proste pojemniki z wkładami absorbującymi wodę, a także większe i wydajniejsze osuszacze elektryczne. W małych pomieszczeniach i w lodówce wystarczający będzie zwykły pojemnik z wkładami. W większych niezastąpione będzie jednak urządzenie elektryczne.