Jak zrobić karmnik dla ptaków? 3 pomysły na karmnik dla ptaków DIY
Samodzielnie wykonany karmnik dla ptaków DIY to nie tylko ogromna pomoc dla zwierząt, ale również świetna zabawa dla Ciebie i dzieci. I to zarówno przy jego budowie, jak i przy obserwowaniu skrzydlatych gości. Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki, z kartonu i z drewna? Z naszymi wskazówkami to nic trudnego – zobacz!
Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki? Ekologicznie i pomysłowo
Karmnik dla ptaków DIY w duchu zero waste? Jeśli starasz się zredukować ilość śmieci produkowanych na co dzień w domu, z pewnością docenisz fakt, że w tym projekcie wykorzystasz część z nich ponownie, dając im drugie życie. Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki? Zanim przystąpisz do pracy, przygotuj:
- 1 plastikową butelkę o pojemności 5 l (np. po wodzie mineralnej),
- nóż do tapet,
- nożyczki,
- 2 kawałki sznurka,
- marker,
- gwóźdź,
- kombinerki,
- taśmę izolacyjną.
Ten prosty karmnik wykonasz w zaledwie kilka minut. Zacznij od narysowania markerem czterech otworów o wymiarach 8 × 8 cm w dolnej części butelki, ok. 5 cm nad jej dnem. Następnie ostrożnie wytnij zaznaczone fragmenty nożem do tapet – to właśnie przez te okienka ptaki będą wchodzić do środka karmnika. Żeby uchronić je przed skaleczeniem, ostre ranty butelki obklej starannie taśmą izolacyjną.
Teraz czas na przygotowanie uchwytu do zawieszenia konstrukcji. W górnej części butelki, tuż pod zakrętką, wykonaj cztery małe otwory przy użyciu rozgrzanego gwoździa – trzymaj go kombinerkami, żeby się nie oparzyć. Przewlecz przez nie sznurki i zwiąż u góry w supełek. Gotowe!
To jednak nie koniec naszych pomysłów na ponowne wykorzystanie pustej butelki. Zobacz jeszcze, jak zrobić prosty karmnik dla ptaków, który będzie się samoczynnie napełniać. Wystarczy tylko lekko zmodyfikować powyższy projekt.
- Znajdź jeszcze jedną plastikową butelkę o takich samych wymiarach. Napełnij ją ziarnem.
- Utnij górną część (tę wąską) wcześniej przygotowanego karmnika.
- Przy górnej krawędzi wykonaj cztery małe otwory.
- Wciśnij napełnioną ziarnem butelkę w tę uciętą w taki sposób, by korek znajdował się w miejscu, z którego będą jeść ptaki.
- Przez wykonane otwory przeciągnij sznurek i połącz tak, by stworzył uchwyt do zawieszenia.
- Gdy odkręcisz dolną butelkę, ziarno zacznie się wysypywać – a gdy tylko ptaki zjedzą to, co jest na dnie, automatycznie pojawi się kolejna porcja.
Jak zrobić karmnik dla ptaków z kartonu? Poproś o pomoc dzieci!
Szukasz sposobu na kreatywne spędzenie wolnego czasu z najmłodszymi? Zobacz, jak zrobić karmnik dla ptaków z udziałem dzieci – bezpiecznie i bez sięgania po skomplikowane narzędzia, którymi można się skaleczyć.
Wykonując prosty karmnik dla ptaków DIY z pomocą dzieci, możesz wykorzystać karton. Choć zdecydowanie nie jest to najtrwalszy budulec, konstrukcja wytrzyma przez pewien czas, a następnie… zastąpisz ją kolejną. Taki projekt to przecież świetna zabawa dla najmłodszych! Jak zrobić karmnik dla ptaków z kartonu? Najpierw wybierz odpowiedni karton. Powinien być duży, a w środku pokryty aluminiową powłoką odporną na działanie wilgoci. Najlepiej sprawdzi się ten po mleku lub soku. Umyj go i dokładnie osusz. Wtedy świetnie nada się na budulec karmnika dla ptaków.
Na jednej z dłuższych ścianek kartonu, kilka centymetrów nad dnem, narysuj otwór o wymiarach co najmniej 8 × 8 cm. Wytnij go w taki sposób, by góra otworu stworzyła niewielki daszek, który posłuży ptakom za osłonę przed wiatrem i deszczem. W górnej części kartonu zrób małe dziurki i przewlecz przez nie sznurek lub elastyczny drucik, na którym zawiesisz konstrukcję.
I teraz czas na najprzyjemniejszy etap – ozdabianie. Tę czynność możesz pozostawić w całości małym artystom. Kolorowe kredki, brokatowe lub neonowe flamastry albo autorska wycinanka z samoprzylepnego papieru – to tylko kilka pomysłów, którymi możecie się zainspirować. A może urządzisz mały konkurs na najładniej przystrojony karmnik dla ptaków?
Jak zrobić karmnik dla ptaków z drewna krok po kroku?
Jeśli masz smykałkę do majsterkowania, z pewnością poradzisz sobie z naszym trzecim projektem – karmnikiem dla ptaków DIY wykonanym z drewna. Odrobina cierpliwości i stworzysz konstrukcję, która nie straci na funkcjonalności z biegiem czasu. Jak zrobić karmnik dla ptaków z drewna? Zanim zaczniesz, przygotuj:
- drewnianą deskę o długości 120 cm i szerokości co najmniej 25 cm,
- drewnianą kantówkę o długości 120 cm,
- 2 kątowniki,
- piłkę ręczną,
- wkręty do drewna,
- papier ścierny,
- wkrętarkę.
Masz już wszystko? Zatem możesz przystąpić do pracy. Poniżej znajdziesz instrukcję, która przeprowadzi Cię przez cały proces krok po kroku!
- Przytnij drewniane elementy: deskę na trzy fragmenty o wymiarach 35 × 25 cm, 42,5 × 25 cm i 42,5 × 23 cm, a kantówkę na cztery odcinki po 18 cm i dwa po 21 cm. Krótsze kantówki dodatkowo lekko natnij pod kątem 45°.
- Wygładź powierzchnię wszystkich drewnianych elementów i usuń z niej zadziory, używając papieru ściernego.
- Wykorzystaj kątownik, by połączyć ze sobą dwa większe fragmenty deski w taki sposób, by stworzyły daszek opadający pod kątem 45°.
- Stwórz szkielet budki, skręcając ze sobą kantówki – ta o długości 21 cm powinna łączyć dwie o długości 18 cm.
- Skręcone kantówki przytwierdź do deski o wymiarach 35 × 25 cm, która będzie podłogą karmnika.
- Przymocuj dach, osadzając go na wcześniej przygotowanych nacięciach. Przykręć go przy użyciu wkrętów do drewna i wkrętarki.
Brawo – oto Twój nowy karmnik dla ptaków DIY! Choć jest już gotowy, wymaga jeszcze kilku szlifów, zanim będziesz mógł napełnić go ziarnami. Przede wszystkim zadbaj o zabezpieczenie przed działaniem wilgoci i niskiej temperatury. Pomoże Ci w tym impregnat do drewna nałożony równomiernie na całą powierzchnię i pozostawiony do wyschnięcia. Możesz też dopełnić dolne krawędzie karmnika niskimi listewkami, które będą zapobiegać wysypywaniu ziarna na ziemię. Posłuż się w tym celu kantówką o szerokości ok. 5-6 cm – przytnij ją na długość odpowiadającą długości podłogi karmnika i przytwierdź wkrętami.
Karmnik dla ptaków DIY gotowy? Świetnie – teraz tylko znajdź ustronne, spokojne miejsce na jego montaż i obserwuj ptaki, które wpadają do Ciebie na posiłek.