Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jesień na każdą kieszeń

Zero waste – jak wprowadzić minimalizm do wnętrz?

Zero waste w domu to idea, która podpowiada, by w codziennym domowym życiu dążyć do redukcji generowanych odpadów i śmieci. Jak wprowadzić zasady zero waste? Najlepiej zacząć zmiany od siebie! Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polega popularny ruch, jak być zero waste, a przede wszystkim poznasz pomysły zero waste na ekologiczny, wolny od śmieci dom. Za życie zero waste podziękuje Ci także Twój portfel. Zaczynamy!

Zero waste w domu – na czym polega?

Zero waste to bezśmieciowy, minimalistyczny styl życia. Jego zwolennicy starają się postępować w taki sposób, żeby maksymalnie ograniczyć ilość produkowanych odpadów. Zaczynając przygodę z zero waste, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Propagatorzy ruchu przyznają, że ograniczenie produkcji śmieci do zera jest godne pochwały, ale trudne do osiągnięcia. Zamiast stawiać sobie nierealne cele, lepiej wprowadzać zasady zero waste w domu stopniowo i cieszyć się z każdego, nawet najmniejszego sukcesu.

W kontekście tej ideologii lepszy jest mały krok niż żaden! Zero waste w Twoim domu nie musi generować wyrzeczeń i dużego nakładu pracy. Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci bez trudu stworzyć dom zero waste lub przynajmniej less waste.

Przeczytaj też: Jak wprowadzić minimalizm w domu? 10 prostych kroków

Jak być zero waste w domu? 5 zasad

Ruch zero waste opiera się na pięciu zasadach (tak zwanych 5 eRkach), które opracowała Bei Johnson, promotorka ruchu zero waste. Jak zacząć wprowadzanie zasad w życie? Od małych kroków! O jakich zasadach mowa?

  1. Refuse (odmawiaj) – jeśli chcesz pomóc planecie, naucz się mówić „nie”. Odmawiaj, gdy sprzedawca proponuje foliówkę, dodatkowe opakowanie czy potwierdzenie zapłaty. Nie przyjmuj ulotek, gazetek promocyjnych i katalogów. Unikaj kupowania papierowych biletów. Większość z nich można nabyć drogą elektroniczną – za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji.
  2. Reduce (ograniczaj) – kupuj tylko te rzeczy, których naprawdę potrzebujesz. Im mniej przedmiotów w Twoim domu, tym mniejsze ryzyko, że wylądują na śmietniku.
  3. Reuse (wykorzystaj ponownie) – zastąp przedmioty jednorazowego użytku takimi, które można wykorzystać wielokrotnie. Znajdź nowe zastosowanie dla rzeczy, które wydają się zepsute czy zużyte.
  4. Recycle (segreguj i przetwarzaj) – dbaj o prawidłową segregację śmieci, kupuj produkty, które nadają się do recyklingu i wyrzucaj je do odpowiednich koszy do segregacji.
  5. Rot (kompostuj) – resztki jedzenia przerabiaj na nawóz, wykorzystuj podczas gotowania lub robiąc domowe kosmetyki.

Coraz częściej na liście pojawiają się dwa dodatkowe punkty: repair (naprawiaj) oraz remember (pamiętaj). Pierwszy uczy, żeby naprawiać zepsute rzeczy, zamiast wyrzucać je do kosza na śmieci i zastępować nowymi. Drugi przypomina, żeby dokonywać świadomych wyborów i na każdym kroku pamiętać o wymienionych wyżej zasadach.

Przeczytaj również: Jak segregować śmieci? Sprawdź zasady segregacji śmieci w domu

Zero waste – pomysły na oszczędną kuchnię

  • Zerwij z plastikiem. Za każdym razem, gdy wychodzisz z domu, zabieraj ze sobą dużą bawełnianą torbę oraz płócienne woreczki wielorazowego użytku, do których zapakujesz owoce, warzywa i pieczywo podczas zakupów. Dzięki temu unikniesz wykorzystania foliowych reklamówek. Zrezygnuj również z plastikowych opakowań. Wybieraj produkty, które zostały zapakowane w szkło, papier lub są sprzedawane na wagę (najlepiej do własnych pojemników).
  • Pij wodę z kranu. Jeśli chcesz żyć w duchu zero waste, zacznij pić wodę z kranu. Zaopatrz się w specjalną butelkę ze szkła lub grubego plastiku i napełniaj ją przed każdym wyjściem z domu. Zastosuj tę zasadę również w przypadku kawy na wynos. Zamiast zamawiać napój w jednorazowym kubku, zainwestuj we własny termos lub kubek termiczny i proś obsługę, żeby przyrządziła kawę właśnie w nim.
  • Planuj zakupy i posiłki. Kupuj tyle jedzenia, ile rzeczywiście potrzebujesz. Zanim udasz się do sklepu, zaplanuj posiłki na najbliższe dni i sporządź szczegółową listę zakupów.
  • Zużywaj resztki jedzenia. Nie wyrzucaj obierków i ścinków po warzywach, ale odłóż resztki do pojemniczka w lodówce lub zamrażarce, a gdy zbierze się ich więcej, wykorzystaj do zrobienia bulionu. Gotowy wywar możesz rozlać do foremek na lód i przyrządzić domowe kostki rosołowe albo zamknąć w słoikach i zużywać na bieżąco.
  • Notuj, jakie produkty marnują się w Twojej kuchni. Jeśli zdarza Ci się wyrzucać jedzenie, zapisuj, jakie to produkty. Dzięki takiej liście będziesz wiedział, czego kupować mniej.
  • Eksperymentuj w kuchni. Jeśli w Twojej lodówce zostało kilka produktów lub chcesz zużyć coś o zbliżającej się dacie przydatności do spożycia, poeksperymentuj! Takie dania powstające z tego, co znalazłeś pod ręką, często okazują się pyszne i sycące. Im dłużej będziesz próbował i sprawdzał połączenia smakowe, tym posiłki będą wychodziły coraz smaczniejsze.

Może Cię zainteresować: 6 sposobów na segregację śmieci w małym mieszkaniu. Ostatnie 2 Cię zaskoczą

Zero waste – pomysły na ekologiczną łazienkę

  • Kupuj szary papier toaletowy z makulatury. Wybieraj rolki sprzedawane na sztuki, które nie są pakowane w duże plastikowe folie.
  • Stosuj środki higieniczne wielokrotnego użytku. Do ekologicznych rozwiązań należą: maszynki z wymiennymi żyletkami, bambusowe szczoteczki do zębów i patyczki do uszu, kubeczki menstruacyjne, a także materiałowe płatki kosmetyczne, wkładki i podpaski, które można prać w pralce.
  • Wybieraj kosmetyki zero waste – wykonane z naturalnych składników i zapakowane do szklanych pojemniczków. Jeśli lubisz wyzwania, spróbuj zrobić je samodzielnie. Na blogach zero waste znajdziesz sporo przepisów, które tłumaczą, jak krok po kroku wykonać krem do twarzy, balsam do ciała, a nawet pastę do zębów.
  • Zrezygnuj z żelu pod prysznic i szamponu w plastikowym opakowaniu. Zamiast tego sięgnij po mydło i szampon w kostce.
  • Zamień chemię na domowe środki czystości. Z zabrudzeniami na płytkach i armaturze poradzi sobie rozcieńczony ocet, fugi doczyścisz proszkiem do pieczenia, a plamy na obrusie wybielisz skorupkami jajka.

Dowiedz się więcej: Łazienka bez chemii – zobacz naturalne sposoby na czyszczenie łazienki

Dom w stylu zero waste – zacznij od szafy

  • Kupuj mniej. Unikaj wyprzedaży i przypadkowych wizyt w galeriach handlowych, które sprzyjają kompulsywnym zakupom.
  • Wybieraj ubrania z drugiej ręki. Kupuj odzież w second handach, na sąsiedzkich wyprzedażach i portalach ogłoszeniowych. Nie dość, że przysłużysz się środowisku, to jeszcze sporo zaoszczędzisz. A radość ze znalezionej perełki będzie ogromna!
  • Jeśli kupujesz nowe ubranie, rób to świadomie. Szukaj odzieży wyprodukowanej w Polsce, ekologicznej lub opatrzonej certyfikatem fair-trade.
  • Stawiaj na jakość, a nie ilość. Zamiast kilku tanich koszulek, lepiej kupić jedną droższą, ale porządną, która posłuży wiele lat.
  • Dbaj o ubrania, które już masz.
  • Naprawiaj, zamiast wyrzucać. Naucz się cerować, przyszywać guziki, skracać spodnie i robić drobne przeróbki. Jeśli nie masz na to czasu, znajdź zaufanego krawca lub krawcową.
  • Nie wyrzucaj ubrań do kosza. Rzeczy, których nie nosisz, rozdaj lub sprzedaj.

Sprawdź również: Porządki w szafie krok po kroku – jak wprowadzić minimalizm w szafie?

Chcesz rozpocząć wprowadzanie w swoje życie zasad zero waste? Porady, które przeczytałeś, z pewnością pomogą Ci zacząć. Im dłużej będziesz ograniczał ilość generowanych odpadów, tym każda z reguł będzie stawała się coraz bardziej naturalna i stanie się normalnością i codziennością. Powodzenia!


Inne artykuły w tej kategorii

Przepierzenie – co to jest, gdzie je zastosować i jak zrobić drewniane przepierzenie w pokoju?

Przepierzenie – co to jest, gdzie je zastosować i jak zrobić drewniane przepierzenie w pokoju?

Jak osłonić balkon przed słońcem?

Jak osłonić balkon przed słońcem?

 Ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu i domu?

Ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu i domu?

Czym ogrodzić taras? 5 pomysłów na ogrodzenie tarasu

Czym ogrodzić taras? 5 pomysłów na ogrodzenie tarasu

Dziecięcy pokój marzeń. Ściany jak z bajki

Dziecięcy pokój marzeń. Ściany jak z bajki

Suszenie ziół: jak suszyć zioła w domu?

Suszenie ziół: jak suszyć zioła w domu?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.