Biologiczna oczyszczalnia ścieków – czy warto się na nią zdecydować? Sprawdzamy
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką EKO HOUSE TECHNOLOGIE EKOLOGICZNE.
Stałe kształtowanie się środowiska przyrodniczego jest nie tylko wynikiem naturalnych procesów, ale w ogromnej mierze, działalności człowieka. Współczesny świat wymaga od nas zatem coraz większej uwagi i troski o to, abyśmy żyli w zgodzie z naturą. Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej inwestujemy w nowoczesne eko domy, pozwalające żyć nam nie tylko zdrowiej, ale i oszczędniej. W taką właśnie konwencję idealnie wpisują się biologiczne oczyszczalnie ścieków. Wraz z firmą Eko House przyglądamy się bliżej tego rodzaju rozwiązaniu i tłumaczymy, jak działa zastosowana w nim technologia.
Osad czynny jako sposób na naturalne oczyszczanie wody
Nie jest tajemnicą, że to co w pełni naturalne, najbardziej sprzyja środowisku. Aby zatem przydomowa oczyszczalnia ścieków była jak najbardziej ekologiczna, a co za tym idzie, również opłacalna, specjaliści Eko House sięgnęli po nowoczesne rozwiązania biotechnologiczne. Co to dokładnie oznacza? Jak się okazuje, w przydomowej oczyszczalni działa nic innego, jak tzw. osad czynny, czyli żywa zawiesina bakterii tlenowych. To właśnie tam znajdują się mikroorganizmy, które potrafią skutecznie utleniać związki organiczne. Dzięki temu biologiczna oczyszczalnia zamienia ścieki w wodę, którą można ponownie wprowadzić do środowiska. W jaki sposób?
Oczyszczone uprzednio ścieki najlepiej jest odprowadzić bezpośrednio do wód powierzchniowych np. do rowu lub rzeki. Jeżeli nie ma takiej możliwości oczyszczone ścieki są odprowadzane do gruntu poprzez specjalny obiekt zapewniający rozsączanie. W zależności od warunków gruntowo-wodnych może być to studnia chłonna, tunele/skrzynki rozsączające lub drenaż rozsączający. Co równie ciekawe, oczyszczone ścieki mogą być wykorzystane jako woda techniczna np. do nawadniania ogrodu.
Wracając jednak do kwestii stosowania osadu czynnego. Taka metoda ma wiele zalet, ale przede wszystkim sprawia, że procesy zachodzące w ściekach są bezwonne. Jak to możliwe? Otóż sama technologia oczyszczania polega na odpowiednim napowietrzaniu ścieków oraz ich ruchu, czyli cyrkulacji i recyrkulacji. Warto bowiem pamiętać, że sam przykry zapach jest efektem procesów gnilnych, czyli beztlenowych. To właśnie one zachodzą w tradycyjnym szambie, powodując nieprzyjemny zapach. Napowietrzanie ścieków jest natomiast metodą, która na bieżąco wspiera rozwój osadu czynnego. Taki proces określa się jako tlenowy, dlatego o przykrej woni nie ma tutaj mowy. Do wyboru klientów pozostają dwa rodzaje oczyszczalni — VH LIGHT oraz VH PREMIUM, które różnią się m.in. ilością komór i stref napowietrzania. Warto zatem przyjrzeć się im bliżej, aby wybrać model idealnie skrojony na potrzeby swojego domu.
Nie wszystkie oczyszczalnie są takie same
Warto pamiętać, że na obecnym rynku dostępne są rozmaite modele przydomowych oczyszczalni. W odróżnieniu od innych rodzajów tego typu urządzeń, biologiczna oczyszczalna VH jest w pełni przyjazna środowisku, łatwa w obsłudze i nie wymaga wykonywania ponownego drenażu po kilku latach użytkowania, jak to dzieje się w przypadku tzw. oczyszczalni ekologicznej. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że zarówno oczyszczalnie ekologiczne, jak i drenażowe, charakteryzują się niskimi parametrami oczyszczania ścieku. Taka sytuacja sprawia, że grunt pod drenażem ulega szybkiemu zanieczyszczeniu. Chcąc wymienić grunt na nowy należy liczyć się z dodatkowymi kosztami oraz możliwością zniszczenia trawnika lub innego rodzaju podłoża okalającego oczyszczalnię. Warto również pamiętać, że nie wszystkie rodzaje oczyszczalni biologicznych są bezzapachowe. System stosowany w modelach VH stanowi zatem jedną z niewielu innowacji dostępnych na polskim rynku.
Jakie są najważniejsze zalety biologicznej oczyszczalni ścieków?
Klasyczne szambo to rozwiązanie, które przy późniejszej eksploatacji wymaga zdecydowanie więcej wkładu finansowego niż oczyszczalnia biologiczna. Dla przykładu, regularne opróżnianie szamba to wydatek rzędu nawet 4 tysięcy złotych rocznie, podczas gdy oczyszczalnia biologiczna generuje wydatek około 200 złotych na rok przy użyciu prądu około 0,75 kWh/d. Oprócz tego, nowoczesna oczyszczalnia VH ma szereg innych istotnych zalet:
- jej oczyszczanie działa niezwykle skutecznie i zupełnie bezzapachowo, a oczyszczone ścieki są bezbarwne i bezwonne,
- nie musisz inwestować w jakiekolwiek biopreparaty, ponieważ samo napowietrzanie ścieków zapobiega gniciu i powstawaniu odorów,
- montaż oczyszczalni przebiega szybko i bezproblemowo. Waga zbiornika jest niewielka, dlatego nie potrzeba do jej instalacji ciężkiego sprzętu,
- jej gwarancja obejmuje aż 10 lat — nawet jeżeli montaż przebiega we własnym zakresie. Dziesięcioletnia gwarancja obejmuje zbiornik i wszystkie zamontowane w nim podzespoły,
- jakość oczyszczalni pozostaje certyfikowana. Mowa tu o zgodności z Normą PN EN 12566-3 (znakowanie europejskim znakiem bezpieczeństwa CE),
- dzięki wysokiemu parametrowi oczyszczania, oczyszczalnia VH nadaje się do każdych warunków gruntowo-wodnych, a oczyszczona woda może być odprowadzana do wód powierzchniowych, rozsączana w gruncie lub stosowana jako woda techniczna,
- oba modele pozostają właściwie bezawaryjne. A wszystko dzięki efektywnej metodzie oczyszczania ścieków osadem czynnym — oczyszczalnia nie potrzebuje zaawansowanego zautomatyzowania.
Oczyszczalnia biologiczna, a możliwość dofinansowania
Podczas rozważań na temat kupna przydomowej oczyszczalni biologicznej nie bez znaczenia pozostaje fakt, że można otrzymać na ten cel dotację ze środków publicznych. Wysokość kwoty dofinansowania określa jednostka samorządowa, jednak warto wiedzieć, że może ona nawet sięgać 80% wielkości inwestycji! Wystarczy, że podejmiesz dwa najistotniejsze kroki. Po pierwsze należy sprawdzić czy Twoja gmina dysponuje dofinansowaniem na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Jeżeli tak, wystarczy wypełnić wniosek i złożyć w urzędzie gminy następujące dokumenty:
- oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
- zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały na terenie gminy
- projekt budowy oczyszczalni
- kopię zgłoszenia o zamiarze przystąpienia do wykonania robót budowlanych
Przydomowa oczyszczalnia ścieków — zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?
Aktualnie obowiązujące prawo budowlane wyraźnie mówi, że na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków o przepustowości do 7,5 m3/d nie wymagane jest pozwolenie na budowę – wystarczy zgłoszenie właściwemu organowi, którym w tym przypadku jest starosta. Wyjątkiem pozostaje sytuacja, gdy przepustowość przydomowej oczyszczalni ścieków przekracza 7,5 m3/d. Wówczas wymagane jest wykonanie dokumentacji projektowej na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994r., oraz uzyskanie pozwolenia na budowę. Warto jednak pamiętać, że przeciętna, czteroosobowa rodzina zużywa średnio 540 litrów wody na dobę (0,54 m3/dobę), dlatego w takiej sytuacji nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę w celu podjęcia prac instalacyjnych – wystarczy samo zgłoszenie. Sytuacja jest jeszcze prostsza, kiedy ubiegasz się o pozwolenie na budowę nowego domu. Jeżeli projekt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków został zaznaczony na planie zagospodarowania działki, nie musisz spełniać żadnych dodatkowych formalności.
Ekologia, oszczędność, higiena i w pełni naturalna eksploatacja — oto największe zalety przydomowych, biologicznych oczyszczalni ścieków. Firma Eko House, jako jeden z wiodących dostarczycieli tego rodzaju rozwiązań wie o tym najlepiej, dlatego warto zainspirować się proponowanym rozwiązaniem i postawić na nowoczesne metody oczyszczania ścieków.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką EKO HOUSE TECHNOLOGIE EKOLOGICZNE.