Jak zbudować dom do 35m2? Sprawdź i stań się wolnym człowiekiem
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Wolne Domki.
Większość społeczeństwa poświęca ponad połowę swojego życia na spłatę kredytu hipotecznego. Z zarabianiem pieniędzy na ten cel nierzadko wiąże się wiele nerwów, duża ilość niezdrowego stresu, który skraca życie i negatywnie wpływa na jego jakość. Ludzie nie mają nawet czasu, żeby zadać sobie pytanie: Po co to wszystko? Czy jednak da się żyć inaczej? Tak. Można samodzielnie zbudować niewielki dom i poczuć się naprawdę wolnym człowiekiem. Podpowiadamy, jak to zrobić i od czego zacząć.
Dlaczego warto zbudować dom samodzielnie?
Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że ponad połowę kwoty potrzebnej na budowę domu stanowi tak zwana robocizna. Gdyby tak zbudować samemu dom, można by to zrobić za cenę samych materiałów. Na budowę wymarzonego lokum potrzebny jest oczywiście czas, jednak czym jest rok, w stosunku do 30 lat spłaty kredytu? A to tylko wierzchołek góry lodowej – z kredytem wiąże się przecież 30 lat niezdrowego stresu, 30 lat ciągłych wyrzeczeń, 30 lat ograniczeń. Obawiasz się, że budowa sporego domu Cię przerośnie, a koszty będą za wysokie? Postaw na dom do 35m2, a koszty podzielą się przez 4. Uwierz, że jesteś w stanie zrobić to własnoręcznie i to bez większego doświadczenia w tej dziedzinie.
Samodzielna budowa domu – od czego zacząć?
Kiedy wszystko przekalkulujesz okaże się, że zamiast 500 tysięcy, na budowę domu o wielkości 35m2 potrzebujesz 120 tysięcy - i to w wariancie, kiedy zajmuje się tym firma zewnętrzna. Jeśli przyjmiesz strategię budowy we własnym zakresie, kwotę tę możesz podzielić na pół, co daje już 60 tysięcy złotych. To już ilość osiągalna dla każdego Kowalskiego. Brzmi nieźle? Pewnie, ale od czego zacząć? Na początek najlepiej przyswoić wiedzę na temat domów szkieletowych do 35m2.
Na rynku dostępna jest bardzo ciekawa i aktualna pozycja książkowa z 2020 roku w formie ebooka:
Opisuje ona cały proces budowy domu szkieletowego. Książka jest swego rodzaju zbiorem doświadczeń autora , który własnoręcznie zaprojektował i zbudował efektowny, minimalistyczny dom z dużymi oknami pozwalającymi dostrzegać piękne okoliczności przyrody. Dom znajduje się w Kaszubskim Parku Narodowym przy jeziorze Raduńskim Dolnym, które połączone jest pętlą raduńską z kilkoma innymi jeziorami. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na Kaszubach, oddalone zaledwie 30 km od Trójmiasta.
Czym są domy do 35m2?
Trend budowy tego typu domów oryginalnie wywodzi się ze Skandynawii, gdzie rdzenni mieszkańcy budowali małe drewniane Hyty - swego rodzaju samotnie nad brzegami malowniczych fiordów, gdzie odpoczywali i do teraz odpoczywają od codziennego zgiełku i stresu.
W XXI wieku trend ten mocno spopularyzował się w Australii, Nowej Zelandii i USA. Młodzi ludzie kończący studia w dużych ośrodkach miejskich, często rozpoczynający życie, niosąc na barkach swój pierwszy kredyt zaciągnięty na edukacje, zmagający się z wysokimi cenami wynajmu mieszkań, naturalnie zaczęli poszukiwania alternatywnego sposób na zapewnienie sobie dachu nad głową i miejsca do życia. Jest wiele przypadków, gdzie młode pary z dziećmi, zamiast zaciągać kolejny kredyt, czy płacić wysoki czynsz, zaczynają dzierżawić kawałek ziemi z dala od miejskich aglomeracji i budują tam własnoręcznie drewniany dom oparty na konstrukcji szkieletowej.
Technologia szkieletowa znana jest już od kilkuset lat i często tez jest nazywana kanadyjską. Również większość pełnowymiarowych domów w Kanadzie i USA jest budowana w ten sposób. Budowę zaczyna się od lekkiego fundamentu – który ze względu na mniejszy ciężar samego domu nie musi być tak gruby jak w to jest potrzebne w domu murowanym. Następnie na fundamencie stawia się szkielet domu ze specjalnie przygotowanego i sezonowanego drewna. Kolejnym krokiem jest wypełnienie szkieletu (ścian i dachu) materiałem ociepleniowym – np. wełną mineralną.
Finalnie owija się dom specjalną membraną blokującą wiatr i pozwalającą konstrukcji „oddychać”. Ostatnim krokiem jest położenie elewacji – najczęściej również drewnianej. Taki proces można wykonać nawet w czasie krótszym niż 1 miesiąc. Konstrukcja wykonana w tej formie bardzo często nie tylko jest wystarczająco ocieplona ale spełnia też parametry domu energooszczędnego czy nawet pasywnego. Do ogrzania niewielkiej powierzchni zużywa się też bardzo małe ilości energii.
Tego typu domu zostawiają finalnie bardzo mocno zredukowany ślad węglowy. Innymi słowy są bardzo, ale to bardzo eko!
Wybranie takiego rozwiązania to oprócz ogromnej redukcji koszów mieszkania ma wiele więcej wartości dodanych. To przede wszystkim wspaniały sprawdzian dla związku (jeśli budujecie razem). To genialna przygoda dla dzieciaków. A nade wszystko zbliżenie się człowieka do natury i obcowanie z nią na co dzień.
Podczas takiego procesu budowy okazuje się, że wiele rzeczy materialnych jest nam kompletnie niepotrzebnych. Lepiej poznajemy siebie i swoje możliwości. Dowiadujemy się, ze najważniejsze są osoby wokół nas. A w trakcie budowy sprawdzamy też bardzo skutecznie na kogo z przyjaciół i rodziny możemy liczyć.
Książka „Jak zbudować dom do 35m” oprócz praktycznej instrukcji budowy przestawionej w profesjonalny sposób, zawiera elementy filozofii życiowej autora.
„Jeśli uda Ci się zbudować swoją podmiejską willę, staniesz się odmienionym, zahartowanym i mocniejszym człowiekiem z o wiele większą charyzmą i siłą charakteru.”
Książka jest wypełniona wartościowymi informacjami i opisuje pełen proces budowy domku do 35m2. Od wiercenia otworów pod fundamenty, przez podłogę i jej ocieplenie, ściany, otwory okienne, konstrukcję dachu i jego pokrycie jak i wentylację i ogrzewanie. Jest efektem pracy, która polegała na zbudowaniu własnoręcznie domku wraz z elewacją zewnętrzną, orynnowaniem i wykończeniem wnętrza, jak i instalacjami.
A więc zacznij już dziś! Zrób pierwszy krok do stanie się prawdziwie wolnym człowiekiem!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Wolne Domki.