Jak urządzić salon w stylu industrialnym? Praktyczne wskazówki
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE.
Jest niezwykle modny od kilku sezonów i chętnie wybierany nie tylko do wielkich i przestronnych loftów, ale także do mniejszych mieszkań. Styl industrialny opiera się na aranżacyjnej surowości. Najważniejsza jego zasada brzmi – im mniej, tym lepiej. Dotyczy to zarówno elementów wyposażenia przestrzeni, jak też dobieranych kolorów. Podoba Ci się taka stylistyka? Razem z architektem wnętrz Aliną Badorą podpowiadamy, jak urządzić kącik wypoczynkowy w takim stylu w mieszkaniu o średniej wielkości.
Kolory w stylu industrialnym
Najbardziej kojarzone z tym stylem są szarości i matowa czerń, choć często dla złagodzenia surowości wprowadzany jest jakiś akcent kolorystyczny. Czerwień, granat czy żółty (którego optymistyczny odcień Illuminationg Yellow został wybrany przez Instytut Pantone na jeden z kolorów 2021 roku) doskonale komponują się z takimi kolorami jak szary, czarny czy biały, które stanowią dla nich doskonałe tło. Takie mocne barwne akcenty budują niepowtarzalny klimat, dodając wnętrzu wyrazistości. Jest to bardzo dobry zabieg, gdy chcesz ożywić aranżację.
Beton i metal, ale nie tylko…
Wnętrza loftowe, zaaranżowane w pofabrycznych budynkach, to oczywiście najlepsze miejsce, by wprowadzić do nich styl industrialny. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by jego elementy wykorzystać urządzając mieszkanie w bloku. Tak naprawdę odpowiedni klimat można stworzyć stosując odpowiednią kombinację materiałów wykończeniowych, detali czy kolorów. Nawet jeśli nie masz dużych okien od sufitu do podłogi ani charakterystycznych dla pofabrycznych loftów elementów konstrukcyjnych w mieszkaniu, wystylizowanie go w stylu industrialnym jest możliwe i osiągalne.
Wystarczy odrobina kreatywności i wnętrzarskiej odwagi. W urządzaniu wnętrz nie chodzi o to, by ściśle trzymać się wytycznych charakteryzujących dany styl. To są tylko pewnego rodzaju drogowskazy, które pozwalają nadać kierunek działaniom. Jeśli nie możesz w mieszkaniu pozostawić na widoku belek konstrukcyjnych, rur czy instalacji – możesz z powodzeniem wykorzystać np. ścienne płyty betonowe czy ceglaną okładzinę. Dzięki nim stworzysz odpowiedni klimat i tło pozostałych elementów wyposażenia.
Alina Badora, architekt wnętrz
Kącik wypoczynkowy to kombinacja różnych elementów, które powinny być dopasowane do naszego charakteru i poczucia estetyki. Tylko wtedy odpoczywając w takim miejscu, będziemy mogli prawdziwie odprężyć się i zrelaksować. Przystępując do aranżacji przestrzeni, postawmy na taki dobór kolorów, kształtów oraz tekstur, który pozwoli na zbudowanie efektu, jaki chcemy osiągnąć. W przypadku stylu industrialnego punktem wyjścia może być kolor czarny, pojawiający się jako barwa wiodąca dla wszystkich detali, takich jak oprawy oświetleniowe, nóżki mebli, ramki, pozostawione na widoku gniada elektryczne, włączniki czy niezamaskowane kable.
Wybierz szare lub grafitowe obicie mebla wypoczynkowego, w naturalny sposób kojarzące się z surowością betonu. Dobierz do tego podkreślające styl dodatki, które odpowiadać będą Twojemu poczuciu estetyki i które wprowadzą energię do surowego, industrialnego wnętrza. Zrezygnuj z firan czy stor zasłaniających okna, gwarantując tym samym dostęp naturalnego światła do pomieszczenia. Jeśli ze względu na sąsiedztwo chcesz się odgrodzić od ciekawskich spojrzeń, zastosuj industrialne rolety wykonane z surowych materiałów.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE.