Rawierka – co to jest, do czego służy i jaką wybrać? Podpowiadamy
Rawierka – niezbędny element wyposażenia kuchni czy staroświecki gadżet? Co to jest i czy rawierkę warto, a może wręcz trzeba kupić? Bohaterka dzisiejszego artykułu to nieco zapomniane, choć niewątpliwie bardzo przydatne naczynie. Wyjaśniamy, do czego służy rawierka i przedstawiamy najciekawsze modele tego poręcznego elementu zastawy stołowej.
Rawierka – co to jest?
Tajemniczo brzmiąca rawierka to nic innego, jak elegancki półmisek. Jego nazwa pochodzi z języka francuskiego i oznacza małe naczynie o owalnym lub prostokątnym kształcie. I rzeczywiście, talerz rawierka służy do wygodnego i estetycznego serwowania przystawek. Choć czasy swojej największej popularności ma już za sobą, warto z niej skorzystać np. podczas większych rodzinnych przyjęć.
Rawierka a półmisek
Gdy już wiemy, czym jest rawierka, w oczywisty sposób nasuwa się pytanie, co odróżnia ją od zwykłego półmiska. A może tak naprawdę to jedno i to samo? Nic bardziej mylnego – między tymi dwoma naczyniami istnieją bowiem subtelne różnice. Rawier co prawda jest typem półmiska, ale jest talerzem stosunkowo niewielkim (ok. 25 cm) i w dodatku dość głębokim.
Do czego służy rawierka?
Rawierka to półmisek przeznaczony do podawania przekąsek. Możesz na niej zaserwować np. ryby, przystawki w galarecie, przekąski z sosami, ale także użyć jej jako podstawki pod sosjerkę. Właściwie rawierka jest naczyniem uniwersalnym i to, do czego zostanie wykorzystana zależy tak naprawdę od woli właściciela – możesz w niej podać wszystko, co niewygodnie byłoby przenosić w płytkim półmisku.
Rawierka – jaką wybrać? Przegląd propozycji
Skoro wyjaśniliśmy, do czego służy rawierka, przyjrzyjmy się najpopularniejszym egzemplarzom tego naczynia dostępnym w sklepach z porcelaną.
Rawierka klasyczna
Półmisek o prostym, zwykle owalnym kształcie i najczęściej białej barwie. Czasem bywa pokryta delikatnym wzorem przedstawiającym np. drobne kwiatki. Ze względu na swoją prostotę będzie pasować do każdego zestawu naczyń i każdej dekoracji stołu.
Rawierka rokoko
Nieco bardziej ozdobna niż wersja klasyczna, choć zwykle również biała i owalna. Czasem posiada subtelny złoty pasek. Cechują ją lekko pofalowane brzegi pokryte wypukłym roślinnym ornamentem. Model dla osób przepadających za designem inspirowanym przeszłością.
Rawierka nowoczesna
Minimalistyczna, choć jednocześnie dynamiczna w formie. Klasyczny owalny kształt często zastępuje prostokąt, ale kolor naczynia najczęściej pozostaje biały. Zdarzają się też modele o nietypowej formie, np. przypominającej przecinek czy równoległobok.
Rawierka shabby chic
Naczynie w tym stylu utrzymane jest w pastelowych kolorach – różowym, błękitnym lub miętowym. Ozdabiają je stylowe motywy roślinne, np. girlandy róż czy bukiety polnych kwiatów. Nieco sentymentalna rawierka tego typu świetnie się sprawdzi wśród romantycznej zastawy o charakterze retro.
Rawierka folkowa
Często wykonana z kamionki. Malowana w ludowe wzory, barwna i przykuwająca oko. Przypadnie do gustu miłośnikom i miłośniczkom rustykalnych aranżacji i będzie świetnie wyglądać np. wśród niezobowiązującej zastawy w letniskowym domku poza miastem.
Elegancko podane potrawy zyskują na uroku – cieszą nie tylko podniebienie, ale również oczy. Nieco tajemnicza rawierka to jedno z przydatnych naczyń, które pomogą wygodnie i atrakcyjnie podać przystawki zarówno podczas dużych uroczystości, jak i mniejszych spotkań z rodziną czy znajomymi.