Trwałe fronty meblowe matowe – jaki materiał wybrać? Przegląd i trendy 2021
Meble to część wyposażenia mieszkania czy domu, która traktowana jest jako inwestycja. Kupuje się je raz i nie wymienia przez lata. To właśnie dlatego celem każdego inwestora są trwałe fronty meblowe – trwałe, czyli takie, które narażone na kulinarne burze, salonowe rewolucje czy warunki panujące w łazience przetrwają bez szwanku. Jaki materiał okaże się więc najlepszy?
Szkło, ale w wersji bez wad
Skończyła się era, w której w kuchniach, salonie czy przedpokoju królowały fronty meblowe drewniane. To szlachetne wykończenie ma sporego rywala w postaci polimerowego szkła, które idealnie wpisuje się w stylistykę nowoczesnych, minimalistycznych oraz industrialnych aranżacji. Optycznie powiększa, buduje poczucie lekkości i daje wrażenie elegancji. Tradycyjny materiał ma jednak swoje wady, które mogą rzutować na funkcjonalność pomieszczenia – jest kruchy i niezbyt odporny na uderzenia oraz zarysowania, dlatego zamiast niego lepiej zdecydować się na szklany laminat. Jest lżejszy, bardziej praktyczny i można go stosować nie tylko w roli frontów meblowych, lecz także jako wykończenie wnęk czy ścian.
Laminat szklany, a właściwie szkło polimerowe, to zalety wizualne szkła i wytrzymałość polimerów! Jego zastosowanie ogranicza ryzyko stłuczenia, a jeśli w wyniku mocnego uderzenia dojdzie do pęknięcia, nie odpadną odłamki, które mogłyby kogokolwiek skaleczyć – dlatego nazywany jest również bezpiecznym szkłem. Nie ma też mowy o uciążliwej pielęgnacji, bo do czyszczenia frontów tego typu wystarczy wilgotna, miękka szmatka z mikrofibry. Powierzchnie są odporne nie tylko na działanie chemicznych substancji, lecz także urazy mechaniczne oraz promienie UV. W rezultacie fronty, nawet jeśli są wystawione w silnie nasłonecznionym pomieszczeniu, nie odkształcą się, nie wyblakną, ani nie zmienią swojego koloru. To szczególnie ważne, gdybyśmy w przyszłości chcieli rozbudować kuchnię i np. dodać zmywarkę do zabudowy. W przypadku frontów lakierowanych bardzo trudno byłoby dobrać odpowiedni odcień, ponieważ ich kolor z czasem się utlenia.
Trwały akryl zamiast lakieru
Wśród popularnych materiałów wykończeniowych stosowanych jako fronty meblowe w kuchni czy salonie wyróżnia się także te lakierowane. Mogą być składnikiem ciekawie urządzonej przestrzeni, ale podobnie jak prawdziwe szkło, nie brakuje im wad. Cechuje je niska odporność na działanie promieni UV oraz wilgoci. Pod ich wpływem powierzchnia odkształca się i traci na jakości. Ich znakomitym zamiennikiem jest kolejny z innowacyjnych materiałów, czyli akryl.
Fronty meblowe akrylowe są równie trwałe, co te wykonane z laminatu szklanego. Nie będą im straszne urazy mechaniczne, upadki cięższych przedmiotów, wilgoć panująca w łazience czy otarcia w korytarzu. Trwałość wyróżnia również ich kolor – powierzchnia frontów tego typu nie utlenia się, dzięki czemu zachowuje swój pierwotny odcień. Możesz więc po latach dokonać rozbudowy przestrzeni, uzupełniając ją o ten sam ton frontów, nie przejmując się, że okres eksploatacji odbił się na intensywności barwy.
Akryl, a dokładniej laminat akrylowy, będzie idealną bazą w przypadku w pełni zindywidualizowanych projektów. Nie dość, że materiał dostępny jest w bogatej palecie kolorów, to pozwala stworzyć fronty meblowe na wymiar – dopasowane zarówno do wielkości pomieszczenia, jak i jego charakteru. Elementy te można obrabiać za pomocą tradycyjnych narzędzi stolarskich, bez obaw o ich uszkodzenie i odpryski, co ma miejsce w przypadku frontów lakierowanych. Stolarz może więc docinać materiał, a także wykonywać w nim otwory pod uchwyty i okucia.
Fronty matowe czy w połysku? Trendy 2021
Fronty akrylowe lub te wykonane z laminatu szklanego są dostępne w wielu ciekawych wykończeniach, zarówno jednolitych, jak i tych imitujących struktury drewna, marmuru lub innych kamieni szlachetnych. W mniejszych pomieszczeniach, wąskich korytarzach czy łazienkach w stylu glamour idealnym rozwiązaniem będzie efekt połysku. Odbijające światło płaszczyzny spotęgują wrażenie lekkości i wizualnie powiększą metraż.
W 2021 hitem będą jednak matowe fronty meblowe, które szczególnie dobrze prezentują się w uniwersalnych kolorach podstawowych, a także w barwach ziemi – nawiązując do naturalnych trendów. Takie odcienie znalazły się w palecie laminatu akrylowego RAUISIO Brilliant noble matt – nowości od marki Rehau. Gama 8 odcieni obejmuje czerń i śnieżną biel, a także różne odsłony szarości, delikatny krem i złamaną biel. W przeciwieństwie do połysku, mat optycznie ociepli wystrój, a także wprowadzi do wnętrza spokojną, odprężającą nutę.
Matowe powierzchnie są piękne i ponadczasowe, mają delikatną strukturę, która jest przyjemna w dotyku, a do tego są łatwe do utrzymania w czystości, ponieważ nie widać na nich odcisków palców. Głęboko matowy laminat jest niezwykle wszechstronny w zastosowaniu, a odbicie światła jest znikome nawet przy niewielkim kącie padania. Takie gładkie fronty będą przede wszystkim rządzić w nowoczesnych kuchniach i łazienkach, ale pojawią się również w salonach czy korytarzach pod postacią funkcjonalnej, a zarazem efektownej zabudowy. Ich ogromną zaletą jest uniwersalność – subtelne wykończenie sprawia, że pasują do każdego stylu i fantastycznie łączą się z innymi materiałami. Jak wpisują się w trendy na 2021 rok?
Matowe meble będą idealnym uzupełnieniem najpopularniejszego w tym roku stylu, czyli japandi – gdzie japońska prostota przenika się ze skandynawską przytulnością. To, co łączy te dwa kierunki to przede wszystkim minimalizm i szacunek do natury – neutralna kolorystyka frontów oraz ich minimalistyczne wykończenie doskonale skomponują się z materiałami, takimi jak drewno, plecionki z rattanu czy trawy morskiej, kamień, tekstylia wykonane z lnu i bawełny, a także zielone rośliny doniczkowe. Dodając do tej stonowanej bazy nieco koloru, etnicznych dodatków i mięsistych tkanin, uzyskamy aranżację w modnym stylu boho. Proste, gładkie fronty sprawdzą się więc we wszelkich aranżacjach, w których główną rolę grają naturalne inspiracje.
Fronty z matowego laminatu akrylowego mogą również zagościć w aranżacjach bardziej klasycznych i strojnych, np. art déco, które również często pojawiają się wśród tegorocznych trendów. Meble do wnętrz urządzonych w stylu art déco powinny cechować się wysoką jakością i ponadczasową elegancją, muszą być przy tym funkcjonalne, a ich kształty powinny być opływowe i wizualnie miękkie. Powierzchnie laminowane są więc idealną bazą do wykonania tego typu elementów, a ich matowa powierzchnia z pewnością wprowadzi do wnętrza pożądaną nutę luksusu. Neutralność zabudowy sprawi zaś, że będzie można bez przeszkód zestawić ją z elementami stylizowanymi – meblami, dodatkami i bibelotami nawiązującymi do estetyki międzywojnia. Całość warto udekorować akcentami w najmodniejszych kolorach new metallics – złota, miedzi czy antycznego brązu, które mogą zagościć we wnętrzu np. pod postacią lampy czy lustra.
Jak mierzyć fronty meblowe?
Fronty meblowe na zamówienie, czy to akrylowe, czy ze szkła polimerowego, pozwalają na maksymalne zagospodarowanie przestrzeni i wykorzystanie każdego, nawet najmniejszego, milimetra. Ma to szczególne znacznie w przypadku nieustawnej kuchni, wąskich korytarzy czy przestrzeni pod skosami. Pytanie tylko, jak wymierzyć materiał? Ogólna zasada pomiaru jest taka, że zarówno szerokości, jak i wysokości mierzymy od wewnętrznej strony szafki. Należy też uwzględnić ilość nawiertów niezbędnych do montażu zawiasów oraz ich umiejscowienie, a także pamiętać o tym, że wysokość oraz szerokość frontu powinna być mniejsza od modułu szafki. Te różnice obejmują zazwyczaj 2-3 mm od góry i dołu oraz od lewej i od prawej.
Fronty o wielu funkcjach
Fronty meblowe RAUVISIO mają jeszcze jedną zaletę. Docenią ją zwolennicy praktyczności, dzieci, osoby o niezmierzonych pokładach kreatywności i ci, którzy lubią być dobrze zorganizowani. W przypadku matowych wersji od REHAU płaszczyzny dają możliwość pisania po nich kredą! Taką tablicę można wykorzystać w kuchni do stworzenia listy zakupów, w pokoju dziecka, które uwielbia rysować albo w korytarzu, by napisać ukochanej osobie kilka słów na dzień dobry lub do widzenia. W przypadku wariantów w połysku RAUVISIO crystal także istnieje taka możliwość – z tym że zamiast kredy wystarczy flamaster.
„Meble na lata” to nie pusty frazes. Wszelkie szafki, szuflady i półki mogą służyć długo, pod warunkiem, że ich fronty będą wytrzymałe. Tak jest w przypadku szkła polimerowego i laminatu akrylowego. Takie wykończenie zabudowy w kuchni, salonie czy przedpokoju to prawdziwa inwestycja; w jakość i trwałość, a dodatkowo też potencjał stylistyczny!